چند ماهی است که قرارگاه مسکن درشهرداری تهران فعال شده است . مدیران شهری می گویند ارتقای شاخص‌های کیفی سکونت در تهران و رونق ساخت‌وساز از مهمترین اهداف قرارگاه جهادی مسکن شهرداری تهران است.مدیران حوزه شهرسازی خوشبین هستند تا با ارائه مشوق ها و تسهیلات لازم شهروندان را ساخت و ساز تشویق کرده و با استفاده از ظرفیت مردمی میزان ساخت و ساز را به حداقل سالی ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت برسانند.

به تازگی معاون شهرسازی شهردار تهران در صحن علنی توضیحاتی در خصوص عملکرد این قرارگاه داده است . اما هنوز برخی از ابهامات اعضای شورای شهر در این رابطه برطرف نشده است . ناصر امانی در گفت و گو با اکو ایران درخصوص قرارگاه مسکن توضیح داد :‌برداشتی که من از توضیحات معاون شهردار تهران درخصوص این قرارگاه کردم این است که قرارگاه مسکن همان کمیته  عمران و شهرسازی است که در دوره های گذشته مدیریت شهری بوده و چیز جدیدی نیست و داخلی هم هست و مجموعه های بیرون از شهرداری نیز در آن نیستند و ساختار خاصی ندارد و شهرداران مناطق به علاوه معاونین شهردار هستند.

امانی ادامه داد:  هدف اصلی این قرارگاه تشویق به ساخت و ساز است و بسترسازی برای تولید انبوه مسکن است ، همچنین خودش قصد مداخله در تولید مسکن ندارد، جز کمک به تولید مسکن در بافت فرسوده از طریق سازمان نوسازی و گفتند 90% اقداماتی که می خواهند در این زمینه انجام دهند قرار است در بافت فرسوده انجام گیرد که من هم به همین دلیل به برنامه پنج ساله سوم اشاره کردم و گفتم شهرداری فقط می تواند در این زمینه در موضوع تولید مسکن کمک کند.این  قرارگاهی است که در دفتر آقای شهردار تشکیل می شود و معاونین شهردار که در امر مسکن می توانند کمک کنند به علاوه همه شهرداران مناطق عنوانش شده قرارگاه تا کمک کنند به این که تولید انبوه مسکن در سال جاری و سال های آینده با همکاری و ظرفیتی که دولت ایجاد کرده توسط مردم، سازندگان بخش خصوصی و انبوه سازان در تهران رونق بگیرد.

اودرپاسخ به این پرسش که در سخنان مطرح شده برای کاهش روند صدور پروانه برخی سهل گیری ها مطرح شد مانند انتقال مسئولیت تاییده ایمنی برای ساختمان های زیر 11 طبقه از آتش نشانی به مناطق  و یا حذف پارکینگ در واحدهای کوچک ، آیا این سهل گیری ها به کاهش کیفیت ساخت و ساز در تهران ختم نمی شود گفت :‌یکی از تذکراتی که آقای عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی داد بحث کیفیت بود. طرح هایی که برای قرارگاه مسکن دارند که یکی از آنها کوتاه کردن صدور پروانه است را در اختیار ما گذاشتند و حتما در شورا و کمیسیون های تخصصی آن پیگیری می شود و نقاطی که رویشان حساسیت وجود دارد را حتما باید رعایت کنند. اینها حذف نشدند و ممکن است تجمیع شده باشند.

این عضو شورای شهر تهران درخصوص پیشنهاد بلند مرتبه سازی در منطقه 21 که از سوی معاون شهردار مطرح شد هم گفت :‌ اگر قرار باشد بلند مرتبه سازی در منطقه 21 یا هر منطقه دیگری خارج از چیزی که در طرح تفضیلی آمده انجام گیرد حتما باید در شورای عالی شهرسازی تصویب شود.قرار شد شهرداری تفاهم نامه های حوزه مسکن در اختیار شورا بگذارد و کمیسیون های تخصصی شورا ببینند و اگر نکاتی خلاف ضوابط در تفاهم نامه ها آمده باشد مطمئن باشید شورا واکنش نشان می دهد و مخالفت خواهد کرد.