به گزارش اکو ایران،سید محمد آقامیری عضو شورای شهر تهران در جریان جلسه امروز شورای شهر در تذکری با اشاره به بازدید از ساماندهی معتادان متجاهر در شهر تهران گفت: هفته گذشته بازدیدی از مناطق مختلف داشتیم. قرارگاه اجتماعی از اول آذر ماه فعالیت خود را با ریاست شهرداری شروع کرده است. پیش بینی اولیه جمعیت بالغ بر ۲۰ تا ۲۲ هزار نفری بود که بین ۹ ماه تا یک سال از این افراد در معرض آسیب نگهداری کنند او ادامه داد: در گذشته در یک دوره بازپروری دو تا سه ماهه این افراد را مجددا رها می کردند اما در این طرح قرار شد این افراد را نگهداری کنند و به مدت یک سال و کارآفرینی برای آنها انجام شود.

آقامیری با اشاره به ایجاد مراکز اسکان توسط شهرداری گفت: شهرداری مراکز اسکانی را تهیه کرده است و تقسیم کاری برای پذیرش و جمع آوری در نظر گرفته شده است. محل های اسکانی که شهرداری پیش بینی و راه اندازی کرده به اسم یاورشهریک، یاورشهر دو، یاور شهر سه و شفق که محل نگهداری زنان است را در نظر گرفتند.

او با تاکید بر اینکه پاکسازی معتادان در سطح شهر محسوس است گفت: مردم نیز این احساس را دارند اما تعداد جمع آوری شده ۷ هزار نفر است که تا رسیدن به سقف ۲۰ هزار نفر فاصله دارد. باید از کسانی که این طرح را پیشنهاد دادند تقدیر و تشکر ویژه کنیم و توقع ما از شهرداری ادامه این اقدام است و اگر چهار سال مداوم ادامه پیدا کند بیش از نیمی از این افراد شاید اصلاح شوند و شهر از این وضعیت خارج شود.

او همچنین در ادامه به مسأله مسکن و اجاره بها اشاره کرد و گفت: براساس آمار سال ۹۸, ۴۳ درصد مردم تهران مستاجر هستند که در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. براساس آمار رسمی دولت بیش از ۶۰ درصد هزینه های خانوار صرف مخارج تهیه مسکن می شود و وضعیت ناهنجاری ایجاد کرده است. آقامیری افزود: در آذر ماه سال گذشته هزینه های اجاره ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده که در پایان سال ۱۴۰۰ و فروردین افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است. مردمی که الان در تهران مستاجر هستند مستاجر کمتر از ده درصد صاحب خانه های هستند که خانه دوم و سوم دارند و اجاره می دهند.الان وضعیت ارباب رعیتی ایجاد شده است و این حرف را با احترام به صاحبخانه هایی که انصاف دارند می گویم و مالکین هر عدد و رقمی که بخواهند اجاره بها را افزایش می دهند و نگاهی به وضعیت مستاجر نمی کنند.

او اضافه کرد: دولت قبلا صحبت هایی بر نظارت بر نرخ اجاره داشتند اما کاری انجام نشده است. در محلات مشاورین املاک قیمت مسکن را بالا و پایین می کنند و مشاورین املاک پذیرفتند که شهرداری اگر در این زمینه کمک کند پیش قدم می شوند تا نرخ گذاری عادلانه ای شود تا مردم از این وضعیت نجات پیدا کنند.