پرویز سروری رییس شورای عالی استان ها در پنجمین اجلاس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه خبرهای خوبی برای جامعه شورایی به گوش می‌رسد گفت: با اقدامات اعضای شورای عالی استان ها به محتوای قانون اساسی در خصوص جایگاه شوراها نزدیک می‌شویم و تعاملات ما با دستگاه‌های دیگر مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی در حال نتیجه دادن است. اما رابطه با قوه قضائیه براساس انتظارات ما شکل نگرفته است و کارهای زیادی برای همکاری داریم، بنابراین پیگیر برقراری این ارتباط هستیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه در این مدت اتفاقاتی رخ داد که اگر مهار نمی‌شد نهاد شوراها به محاق می‌رفت اظهار کرد: لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها و دهیاری‌های کشور بود که شورای نگهبان به آن ایراد وارد کرده بود. به نظر من شکلی که می‌تواند مشکل آفرین باشد، سلب صلاحیت وضع عوارض از شوراها باشد.

وی ادامه داد: اگر این اتفاق رخ می‌داد اختیار شوراها از دست می‌رفت و شوراها عملا ظرفیت و قدرت خود را از دست می‌دادند. تنها نظارت بر عوارض بر عهده شوراها گذاشته شده بود که هیچ سودی نداشت و این مسئله مطرح بود زمانی که شوراها عوارض را وضع نکرده‌اند چطور می‌توانند بر آن نظارت کنند؟.

سروری تاکید کرد: بنابراین بسیاری از مصوبات مجلس که منجر به افزایش اختیارات شوراها می شود از سوی شورای نگهبان رد می‌شود و ما تلاش کردیم از ارتباطی که در مجلس داریم استفاده کنیم تا مجلس بر روی مصوبات خود اصرار کند تا مصوبات به مجمع تشخیص ارسال شود و ما مسائل را از آنجا پیگیری کنیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها در خصوص اقدامات انجام شده برای تصویب مصوباتی که منجر به افزایش قدرت شوراها می شود گفت: ما دو پیشنهاد ارائه دادیم. پیشنهاد اول این بود که برای پیشبرد کارهای شورای عالی استان‌ها به صورت مستقیم و گسترده شورای عالی استان‌ها با کمیسیون سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط باشد.

پیشنهاد مکاتبه مستقیم با سران قوا

وی ادامه داد: پیشنهاد دوم هم این است که شورای عالی استان ها با سران قوا و رهبر معظم انقلاب به صورت مستقیم مکاتبه کند و معضلات و مشکلات شوراها را بازگو کند. من معتقد هستم ما باید این دو کار را انجام دهیم.

سروری با اشاره به بحران کمی آبی و فرونشست زمین نیز گفت: در ماه‌های اخیر خبرهای بسیار بدی از سراسر کشور به ویژه مناطق تاریخی ما مانند استان ها فارس و اصفهان در زمینه فرونشست زمین می رسد و هر روز شکل خطرناک تری به خود می گیرد. ما با یک بحران جدی مواجه هستیم. در همین تهران هم چند مورد فرونشست زمین داشته‌ایم.

وی افزود: اگر فکری به حال این مشکل نکنیم می تواند تبدیل به یک فاجعه ملی شود. مانند خطرات دیگر نیست که زودگذر باشد. از همین رو ما هم از طریق دولت و هم از طریق کمیسیون کلانشهرها پیگیر هستیم تا علت و راهکار این فاجعه را پیدا کنیم.

فارس؛رتبه اول تصادفات جاده ای 

محمدکاظم رحیمی،نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها هم در این اجلاس با اشاره به این که رتبه اول مرگ و میر و تصادفات جاده‌ای با ۸ درصد از کل آمار فوتی‌های ناشی از تصادفات، برای فارس است گفت : چطور می‌شود استان پهناور و پرظرفیت فارس، حتی یک کیلومتر آزادراه ندارد و سهم استان از بزرگراه‌های کشوری حدود یک درصد است.

رحیمی ادامه داد: مسئولان سیاست‌گذاری حوزه راه و شهرسازی به خواب فرورفته یا خود را به خواب زده‌اند و چگونه شب‌ها با وجدان راحت می‌خوابند. 

نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها، با بیان مشکلات عشایر و دامداران، اظهارکرد: قیمت گوشت در یک سال گذشته ۵۰ درصد رشد کرده اما نهاده‌های دامی بیش از ۲۵۰ درصد رشد داشته است، کجای این قصه به هم می‌خواند؟ کار به جایی رسیده که دامدار باید به اجبار محصولات خود را زیر قیمت تمام شده بفروشد. آیا این قشر بی دفاع و کم توقع به اندازه یک عروسک‌ساز چینی، توان ایجاد ارزش اقتصادی ندارند؟.

رحیمی با اخطار به مسئولان حوزه جهاد کشاورزی، بیان کرد: اگر دست از حمایت از قشر محروم و مظلوم دامداران و کشاورزان بردارید، شاهد فاجعه عظیم در سال‌های آینده خواهیم بود که نتیجه آن نابود شدن آنان خواهد بود. از این حیث عاجزانه از متولیان امور، خواهشمندم نسبت به ارائه بسته‌های حمایتی از دامداران و عملیاتی شدن آن اقدام عاجل کنند.

بحران آب در همسایگی تهران 

علی گوزلی،نماینده استان البرز هم در نطق پیش از دستور خود در پنجمین اجلاس شورای عالی استانها با اشاره به بحران آب در استان البرز، گفت: شاید کمتر کسی باور می‌کند که البرز در کنار پایتخت، مشکل آب داشته باشد.این استان با وجود داشتن دو سد امیرکبیر و طالقان اما معضل کم آبی را تجربه می‌کند. شهرستان‌های ساوجبلاغ و نظرآباد با دارا بودن دشت‌های وسیع و پتانسیل‌های فراوان دامداری، کشاورزی و فضای مناسب برای فعالیت‌های صنعتی، به علت مشکلات کم آبی و سوءمدیریت، آنچنان که باید و شاید پیشرفت نکرده که مساعدت ویژه وزیر نیرو را می‌طلبد.

وی افزود: اکنون که کشور با مشکلات اقتصادی فراوانی رو به رو است، کارخانه‌های استان البرز می‌توانند در صورت حمایت به حداکثر بهره‌برداری برسند اما متأسفانه دچار مشکلات عدیده‌ای هستند.

وی ادامه داد: شهرهای ماهدشت، محمدشهر، مشکین‌شهر از کمبود منابع مالی جهت تصفیه خانه رنج می‌برند و مشکل کمبود آب شرب، در آن‌ها بسیار است.

واکنش شهردار به حواشی شهردار ناحیه 3 منطقه 19 

همچنین علیرضا زاکانی با حضور در پنجمین اجلاس شورای عالی استان‌ها برای امضای تفاهم نامه میان مجمع کلان شهرهای کشور و شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران گفت: امروز تفاهم نامه همکاری میان شورای عالی استان‌ها و مجمع کلان شهرهای کشور امضا شد تا  در راستای آن بتوانیم از ظرفیت‌های مختلفی که در این ۱۹ کلان شهر کشوروجود دارد در راستای ارتقای خدمات به مردم بهره بگیریم.و همچنین از سوی دیگر با توجه به ظرفیت ویژه شورای عالی استان ها در ارسال طرح ولایحه به  مجلس و  دولت در راستای ارتقای خدمات استفاده کنیم.

وی افزود: قطعا با  این هم افزایی می‌توانیم در آینده برای تحقق قانون اساسی و اصول ۱۰۰ تا ۱۰۵ قانون اساسی که در راستای وظایف شوراهاست و مغفول مانده گام برداریم و احیای این وصول را رقم بزنیم.

وی ادامه داد: در قانون  ظرفیت‌های کم نظیری برای شوراها در نظر گرفته شده اما با توجه به این که تاسیس شوراها با تاخیر ۲۰ ساله‌ای نسبت به مجلس  شورای اسلامی اتفاق افتاده است بخشی از این ظرفیت‌ها به سایر دستگاه‌های اجرایی و حکمرانی کشور منتقل شده لذا باید تلاش کنیم شوراها و مدیریت شهری به جایگاه اصلی خود بازگردد.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبتهای خود در پاسخ به سوالی در خصوص حواشی شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ گفت: وقتی که متوجه موضوع ضرب و شتم شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ شدیم به عنوان وظیفه به عیادت رفتیم و تلاش کردیم از همه ظرفیت‌ها در جهت استیفای حقوق شهر، شهروندان و پرسنل گام برداریم.

وی ادامه داد: اما بعدا گزارشی آمد که آنچه که اتفاق  افتاده ممکن است جنبه ساختگی داشته باشد، برهمین اساس به سازمان بازرسی و معاونت مناطق دستور دادیم که موضوع بررسی شود چراکه این مساله چیزی نیست که اغماض کنیم. بی تردید پس از بررسی اقدامات تشدید شده‌ای را در دستور کار خواهیم داشت.

شهردار تهران تاکید کرد: تخلف در ساختمانی که مراجعه کردند محرز است و این ساختمان در حال ساخت ۴ طبقه اضافه بوده لذا اقدام ناحیه برای جلوگیری از ضایعه‌ای که آسیب مالی و حیثیتی برای شهر و شهروندان داشته است، درست بوده اما این که اتفاقی که روی داده با توجه به گزارش پزشکی قانونی که قطعی چیزی را بیان نکرده و گمانه زنی است، نیازمند بررسی است؛ قطعا اگر ساختگی  باشد برخورد سختی را خواهیم داشت و اگر ساختگی نباشد از حقوق پرسنل خود صیانت خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ابلاغ بخشنامه عوارض ساخت و ساز پیش از تصویب شورای اسلامی شهر تهران گفت: اشکالی که درمصوبه وجود دارد این است که عملا در پرداخت عوارض اخلال ایجاد می کند. ۱۶ نفر از اعضاء ۲ فوریت این موضوع را به امضاء رسانده بودند و انشاءالله روز یکشنبه این موضوع تصویب خواهد شد و آنچه که مصوب شود، ملاک عمل قرار خواهد گرفت.