به گزارش اکوایران ،اعضای شورای شهر تهران از شهرداری می خواهند که لیست 129 ساختمان ناایمن تهران را منتشر کند ، این درخواستی که از همان روزهای نخستین شورای ششم از سوی کمیسیون معماری و شهرسازی مطرح شد . اما نه گزارشی درخصوص ایمن سازی این ساختمان ها داده شد نه شهرداری این لیست را منتشر کرد .

لیست این ساختمان ها مهر محرمانه نخورده بود اما نه شورا و نه شهرداری زیر بار انتشار آن نمی رفت . به تازگی دو کمیسیون شورای شهر تهران به شهرداری مهلتی یک هفته ای داده اند که این لیست را در سامانه شفافیت منتشر کند.

امروز سرپرست سازمان آتش نشانی اعلام کرد که از انتشار لیست 129 ساختمان نا ایمن ابایی ندارد اما مهدی چمران در واکنش به این سخنان وی گفت انتشار این لیست چه فایده ای دارد باید به دنبال حل مشکل و مقاوم سازی این بناها باشد .

اما مدتی بعد صالحی دادستان تهران اعلام کرد: دادستانی تهران رسماً اعلام می‌کند که از نظر این دادستانی هیچ گونه محدودیتی برای اعلام اسامی و اطلاعات ساختمان‌ها و اماکن نا ایمن و خطرناک تهران که از آن به ساختمان بحرانی تعبیر شده است؛ وجود ندارد و این دادستانی همواره پیگیر وظایف قانونی دستگاه‌های مسئول در این رابطه بوده است.

همچنین معاون دادستان تهران با تأکید بر اینکه دادستانی تهران از اوایل سال گذشته مرتباً اقدامات قانونی مربوط به ساختمان‌های ناایمن را از سازمان آتش نشانی و سایر ادارات و دستگاه‌های مسئول مطالبه کرده است؛ گفت: به دستور دادستان تهران و با پیگیری معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادستانی، فقط در سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۰ مورد مکاتبه و دستور قضائی از نواحی ۳۲ گانه دادسرای عمومی و انقلاب تهران به شهرداران مناطق تهران در رابطه با ساختمان‌های ناایمن ارسال و صادر شده است.

مرتضی تورک در ادامه ضمن تشریح پیگیری‌های دادستانی تهران در رابطه با ساماندهی و ارتقا ایمنی برخی از اماکن مهم تهران، اظهار کرد: با توجه به تأکیدات دادستان تهران در زمینه حفظ حقوق عامه از سال گذشته موضوع ارتقا ایمنی ساختمان‌های خطرساز با جدیت بیشتری در دستور کار قرار گرفته و جلسات متعددی با دعوت از نمایندگان سازمان‌های مسئول در دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای رسیدگی به وضعیت ساختمان علاءالدین، بازار گل و گیاه تهران، بیمارستان فیاض بخش و چندین ساختمان دیگر برگزار شده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادستانی تهران تصریح کرد: همچنین در جلسات هفتگی کارگروه ویژه ارتقا ایمنی بازار در دادستانی تهران، وضعیت ایمنی این مکان مهم و پر تردد با گزارش گیری مستمر از دستگاه‌های مسئول از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران رصد می‌شود.