به گزارش اکوایران ، مدیران شهری و مسئولان وزارت راه و شهرسازی یکی از موانع  جهش تولید مسکن را طولانی بودن زمان صدور پروانه ساختمانی عنوان می کنند . مدتی پیش محمد آیینی ،معاون وزیر راه و شهرسازی، از همکاری برخی شهرداری‌های کشور، برای کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی خبر داده و گفته بود شهرداری‌های سایر شهر‌ها هم، باید در این زمینه همکاری کنند تا زمان صدور پروانه، به زمان تعیین شده در قانون، یعنی یک هفته، برسد.

اوبا اشاره به پیچیده بودن روند اداری صدور پروانه ساخت مهم‌ترین دلایل طولانی بودن زمان صدور پروانه‌های ساختمانی را عنوان کرده و گفته بود : بر اساس مصوبه شورای عالی اداری مردم یک هفته برای ارائه درخواست‌ها و مدارکشان به شهرداری‌ها زمان دارند. بر این اساس شهرداری‌ها هم پنج روز برای ارائه فیش پرداخت عوارض به مردم فرصت دارند و پس از پرداخت مردم شهرداری‌ها موظف هستند ظرف دو روز پروانه ساختمانی را صادر کنند. در مصوبه شورای عالی اداری شهرداری‌ها در مجموع ۱۵ روز برای صدور پروانه مهلت دارند ضمن این که شهرداری‌ها مکلف می‌شوند به تدریج این زمان را به یک هفته کاهش دهند.

اما به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی آن چه در عمل رخ داده متوسط زمان صدور پروانه در کشور بین ۷ تا ۸ ماه و در برخی موارد حتی ۱۷ و ۱۸ ماه و حتی دو سال هم گزارش شده است.

آیینی  مهمترین دلایل طولانی شدن زمان صدور پروانه ساخت را  زمان بر بودن، کم کاری شهرداری‌ها عنوان کرد و گفت :‌متأسفانه انجام مراحل در کارتابل‌های مختلف از کارشناس گرفته تا کارشناس مسئول، رئیس گروه، رئیس اداره، معاون اداره و معاون شهردار تا به شهردار منطقه یا شهردار برسد معطل می‌شود. فرآیند صدور پروانه به استعلام از برخی ادارات و حتی سازمان‌های داخلی شهرداری مثل آتش نشانی، فضای سبز و... نیاز دارد و گردش بین سازمان‌ها و کارتابل‌های بین سازمانی نیز باعث طولانی‌تر شدن صدور پروانه ساخت می‌شود. توافقاتی با شهرداری‌ها داشتیم که به کاهش زمان صدور در برخی شهر‌ها منجر شده است.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تقریباً زمان صدور پروانه در شهرهای کوچک و میانی 130 روز، در شهرهای بزرگ 200 روز و در شهر تهران 313 روز است .

حمید رضا صارمی ،معاون شهرسازی و معماری شهر هم  پیش از این درباره دلایل رون طولانی د صدورپروانه ساختمانی در تهران گفته است :  121 گام خرد و کلان در فرآیند اخذ پروانه ساختمانی وجود دارد و  با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده زمان صدور پروانه در خردادماه به دو ماه کاهش پیدا خواهد کرد.

یکی ازراهکارهایی که او به برای کوتاه شدن روند پروانه ساختمانی عنوان کرده  تغییر مرجع صدور گواهی ایمنی ساختمان هاست . به گفته او   با هماهنگی صورت‌گرفته بین معاون خدمات شهری شهرداری تهران در راستای تأییدیه آتش‌نشانی که یک بازه زمانی بین 30 تا 45 روزه صرف می‌شد از این پس قرار است تأییدیه آتش‌نشانی نیز توسط کارشناسان شهرداری انجام شود که همین امر منجر به کاهش زمان صدور پروانه خواهد شد.

به نیمه خرداد ماه نزدیک می شویم اما هنوز خبری از برنامه های شهرداری تهران در این حوزه نیست . لایحه کاهش زمان صدور پروانه ساخت به شورا نرسیده است .

روز گذشته علیرضا زاکانی، درباره وعده ای که درباره زمان صدور پروانه ساخت داده بود گفته است: صدور پروانه بر اساس قانون در ۷ روز باید صادر شود؛ این قانون مربوط به سال ۱۳۷۱ است؛ اما امروز پیچیدگی‌های صدور پروانه ساختمان شرایط را به سمتی برده که فقط خود شهرداری دخیل نیست بلکه فراتر از شهرداری، دستگاه‌های دیگر هم دخیل هستند که اطلاعات آنها برخط و به روز نیست و ما مجبور هستیم استعلام کنیم. امروز شرایط به گونه‌ای است که به طور میانگین تا ۱۰ ماه زمان می‌برد تا یک پروانه صادر شود. تصمیم این است که این ۱۰ ماه را با حفظ همه دقت‌ها و بدون آسیب به امنیت و سلامت مردم و با تاکید بر استحکام بنا به دو ماه کاهش دهیم.

او در پاسخ به پرسشی درباره اصلاح قانون در این موضوع گفت: نیازی به اصلاح قانون نیست چراکه زمان صدور پروانه را از ۱۰ ماه به ۲ ماه کاهش می‌دهیم و اگر همه دستگاه‌ها اطلاعات شأن را برخط کنند حتی در نصف روز می‌توان پروانه ساختمانی را صادر کرد.

مهدی عباسی رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران درخصوص این که اگر شهرداری لایحه کاهش زمان پروانه ساخت را به شور ا ارائه نکند احتمال این که به صورت طرح این موضوع پیگیری شود وجود دارد یا خیر گفت :‌ این یک موضوع اجرایی است. در طرح الزام شهرداری به تسریع و تسهیل فرایند صدور پروانه یک سری تکالیف برای شهرداری مشخص کردیم. چون یک کار اجرایی است به شهرداری اجازه می‌دهیم که بر اساس شرایط اجرایی خود لایحه‌اش را بیاورد و منطقی این است که شهرداری این لایحه را تدوین  کند.

او درباره‌عدم ارایه لایحه شهرداری به صحن شورا هم توضیح داد : شهرداری لایحه‌ای که داده مشکلات حقوقی داشته و خودشان بررسی کرده و برگشت خورده و به شورا نرسیده است.

وعده شهرداری درخصوص کاهش زمان صدور پروانه ساخت اجرایی نشده و به نظر می آید این قول شهردار تهران هم مانند جمع آوری دو ماهه معتادان متجاهر از سطح شهر به لیست وعده هایی محقق نشده شهردار اضافه شود .