به گزارش اکوایران، قرار بود خیابان 17 شهریور پیاده راه آیینی شود و حالا پس از سال ها آمد و رفت ساکنان این محله  به شورای شهر و شهرداری و گلایه از مشکلاتی که این پیاده راه برای آنها ایجاد کرده است . سنگ فرش های این پیاده راه را هم کنده اند و قرار است آن را آسفالت کنند . سید جعفر تشکری هاشمی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران که در زمان او این پیاده راه ایجاد شد امروز در صحن شورا به تکالیفی که بخش های مختلف شهرداری نسبت به این پیاده راه داشته و آن را اجرایی نکرده اند اشاره کرد .

1

او به 6 تخلفی که درجریان تخریب این پیاده راه انجام شده اشاره و تاکید کرد: شورای اسلامی شهر تهران به فوریت و قاطعانه در خصوص توقف هرگونه عملیات عمرانی، تا زمان بررسی دقیق توسط کمیسیون‌های مربوطه، ارزیابی ضرر و زیان شهرداری مربوطه به سرمایه‌های شهری و تعیین و تکلیف خاطیان و در صورت لزوم ارجاع پرونده تخلف صورت گرفته به مقام قضایی اقدام کند.

2

تشکری هاشمی به عملیات تخریب خیابان ١٧ شهریور اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد بودیم بدون کسب مجوز از شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون ماده ٥ که مسئولیت تغییر کاربری را داشته، در یک اقدام عجیب و سوال برانگیز از سوی شهرداری منطقه ١٢ با جداسازی کفپوش های سنگی اقدام به تخریب این خیابان شده و مسیر برای خودروها باز شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران گفت: مشخص نیست شهردار منطقه ١٢ با کدام تشخیص ،مطالعات و کار کارشناسی و البته با کسب اجازه از کدام تشکیلات مسئول در شهرداری تهران،  بر خلاف مصوبات موجود و در عین حال مخالفت صریح معاونت حمل و نقل و ترافیک اقدام به تخریب این خیابان کرده است.

تشکری هاشمی یادآور شد: تصمیمات خلق الساعه غیر قانونی و غیر کارشناسی، منجر به تخریب سرمایه‌های شهر و توهین به مصوبات شورای شهر و اسناد بالادستی شده است و حتما در خصوص تضییع حق مردم و تاراج سرمایه‌های شهر مماشات نمی‌کنیم ،تخلف از برنامه ٥ ساله سوم شهرداری ، نقض کمیسیون ماده ٥ ، اقدام به تخریب بر خلاف مطالعات پشتیبان، نادیده گرفتن نظر تخصصی معاونت حمل ونقل و حوزه زیباسازی و وارد آمدن خسارات گسترده به تاسیسات و سرمایه‌هاى شهری به عنوان تخلف از سوی شهرداری منطقه ١٢ محرز و آشکار است.

5

 رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با بیان اینکه شورای شهر تهران به فوریت و قاطعانه نسبت به توقف هرگونه عملیات عمرانی، تا زمان بررسی دقیق توسط کمیسیون های مربوطه ، ارزیابی ضرر و زیان شهرداری مربوطه به سرمایه های شهری و تعیین و تکلیف خاطیان اقدام نماید، خواستار ورود دستگاه های نظارتی به منظور حفظ و صیانت از دارایی ها و سرمایه هاى شهر و در صورت لزوم ارجاع پرونده تخلف صورت گرفته به مقام قضایی شد.

 وی اظهار داشت: با همیاری اعضای شورای شهر تهران، از اقدامات خودسرانه، خلاف مصوبات، خلاف عقل جهانی و  اقدامات خلق الساعه جلوگیری خواهیم کرد.

4

 تشکری هاشمی ادامه داد: توسعه شهر انسان محور در برنامه 5 ساله سوم مورد تاکید است و ما متعهد به اجرای آن هستیم لذا انتظار این بوده و هست که مدیریت شهری بر اساس اسناد بالا دستی هر خیابانی که امروز امکان توسعه فضاهای عمومی  وجود دارد را برای شهروندان زیست پذیرتر نماید .

مهدی بابایی نایب رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اما از اقدام شهردار منطقه 12 حمایت کرد وبا بیان اینکه شهروندان و کسبه از وضعیتی که ایجاد شده شکایت دارند، گفت: مردم چند سال به شهرداری می‌آمدند از وضعیت خیابان ۱۷شهریور شکایت می‌کردند اما هیچ گوش شنوایی نبود؛ مردم اکنون هم ناراحت هستند.

بابایی با بیان اینکه تعداد زیادی از شهروندان و کسبه در خیابان ۱۷ شهریور ورشکست شدند، گفت: ۸۰ درصد کسبه خیابان، فروشنده‌های خودرو بودند که ورشکست شده و دچار تبعات اجتماعی و اقتصادی شدند.وی از کار شهرداری منطقه ۱۲ و باز کردن این معبر تشکر کرد و گفت: شهرداری منطقه ۱۲ کار بسیار صحیحی انجام داده چرا که اصلاً امکان تردد ایمن در این خیابان وجود نداشت.

به گفته وی، پیرو تخریب گسترده معبر مردم برای تردد دچار مشکل می شدند و شهرداری منطقه ۱۲ شجاعت به خرج داد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد؛ اگر می خواهیم از کسی به مقامات قضایی شکایت کنیم، باید متخلفانی را به مقامات قضایی معرفی کنیم که این پروژه شکست خورده را اجرا کرده و مردم را معذب کردند.

3

رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز تأکید کرد: مطالعات اولیه ای صورت گرفته بود که مراسمات آیینی در این منطقه برگزار شود که چون سابقه چندانی نداشت با استقبال مواجه نشد.

مهدی چمران با بیان اینکه باید بیشتر در این خصوص کار و فکر می شد، گفت: نباید به طور ناگهانی تصمیم به برچیدن سنگ های این پیاده راه اقدام می شد و مشورت در این زمینه صورت می گرفت.

وی افزود: وقتی خیابان های ما تکمیل نیست و نسبت آن با واحدهای مسکونی رعایت نشده، نمی توانیم بگوییم که بزرگراه ایجاد نشود. خیابان های دیگر کشورها تکمیل شده و نیازی به بزرگراه ندارند.

چمران با تأکید بر اینکه نباید دچار افراط و تفریط شویم، اظهار کرد: بخشی از این خیابان باز شد و بخش دیگر آن بسته باقی ماند. درخواست من این است اقدامی که در خیابان ۱۷ شهریور انجام شده به صورت تخصصی در کمیسیون مربوطه مورد بررسی قرار بگیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وجود خودرو تنبلی ها و مشکلاتی را ایجاد کرده است، گفت: با وجود اهمیت حمل و نقل عمومی انسان محور، به خودرو نیز نیاز است. وقتی از این موضوع سخن می گوییم باید ظرفیت حمل و نقل عمومی را نیز در نظر بگیریم. کسانی که در حوزه حمل و نقل تخصصی دارند در خصوص چنین مواردی صحبت می کنند که بخشی از آن را صحیح می دانم.

تشکری هاشمی هم در پاسخ منتقدان گفت که هر پروژه ای که احداث می شود مخالف و موافق دارد اما بحث ما قانون شکنی است وخوب بودن و بد بودن این پروژه بحثی دیگر است . این که گفته می شود بنگاه داران مخالف پروژه بودند درست نیست مگر باید بنگاه داران برای شهر تصمیم بگیرند .