به گزارش اکوایران، با وجود آن که آمارهای رسمی نشان از افزایش قیمت مسکن در دو ماهه نخست سال و افزایش تعداد معاملات مسکن می دهد ، اما فروشندگان پول لازم مجبور هستند برای فروش سریع آپارتمان هایشان زیر قیمت میانگین منطقه پیشنهاد قیمت بدهند . تعداد فایل های سبز در لیست فایل های فروش افزایش داشته و حجم زیادی از فایل های قرمز مربوط به آپارتمان های نوساز است .

برخی فعالان بازار مسکن معتقدند بر خلاف سه ماه نخست سال تعداد مشتریان مسکن کاهش پیدا کرده است موضوعی که پیش از این برخی کارشناسان حوزه مسکن هم آن را پیش بینی کرده و رونق سه ماه نخست را رونقی مصنوعی توصیف کرده بودند .

سعید لطفی یکی از کارشناسانی بود که درخصوص بازار بهاره مسکن گفته بود : رشد معاملات در دو ماهه ابتدای سال جاری نوعی رونق مصنوعی  است ، رونق واقعی در شرایطی به دست می‌آید که گردش نقدینگی در بخش مسکن  ایجاد شود. یعنی عرضه و تقاضا به تناسب برسد. اما در شرایط فعلی به دلیل سردرگمی و پایین آمدن بازده سرمایه در بازارهای رقیب مسکن شاهد رشد معاملات مسکن بودیم. به هر حال مسکن برای مصون ماندن در برابر تورم، کالایی است که همیشه مورد توجه بوده اما رونق این بازار معمولا طولانی‌مدت نیست. ممکن است در برخی ماه‌ها با ریزنوساناتی مواجه باشیم اما ظرفیت رشد سنگین قیمت وجود ندارد.

به گفته او در ماه‌های اردیبهشت و خرداد با افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن مواجه شدیم که به تغییر قیمت‌ها انجامید. انتظارات تورمی، رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی و ثبات بازارهای رقیب منجر به هجوم سرمایه‌ها به بازار مسکن شد که در ۴۹ ماه گذشته بی‌سابقه بود. بازار در شرایطی به رونق رسید که حدود یک سال در رکود قرار داشت.

با 2 میلیارد تومان چند متر خانه می توانیم بخریم ؟

براساس آخرین آمر بانک مرکزی ، متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی در تهران، در خرداد ماه امسال به 39.4میلیون تومان رسیده است. یعنی چیزی حدود 40 میلیون تومان. این عدد، در اردیبهشت ماه امسال 36.3 میلیون تومان بوده است،  اگر گزارش جدید بانک مرکزی مبنا قرار گیرد؛ متوسط قیمت یک واحد مسکونی 50 متری در تهران به حدود دو میلیارد تومان می‌رسد.  

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در تهران به تفکیک عمر بنا  هم نشان می داد که در خردادماه امسال حاکی از آن است که از مجموع 13 هزار و 874 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 30.1 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با خرداد ماه سال قبل حدود 5.7 درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با عمر بالا در گروه‌های 11 تا 15 و بیش از 20 سال ساخت اضافه شده است.  به نظر می‌رسد که با افزایش قیمت مسکن در مناطق تهران، بخش عمده‌ای از تقاضا به سمت خانه‌های با عمر بالاتر که قیمت‌های نسبی کمتری داشته‌اند؛ حرکت کرده است.

بررسی فایل های فروش نشان می دهد خریدارانی که با نقدینگی یک تا دو میلیارد قصد خرید خانه دارند می توانند در محدوده های شرقی تهران راحت تر گزینه مطلوب خود را پیدا کنند . حتی در میان فایل های پیشنهادی آپارتمان نوساز هم به چشم می خورد .

 لیست خانه های زیر دو میلیارد در تهران

محله

متراژ(مترمربع)

سن بنا(سال)

قیمت کل (تومان)

میدان امام حسین

76

30

یک میلیارد و 600میلیون

مجیدیه

42

6

یک میلیارد و 710 میلیون

خواجه نظام

55

نوساز

یک میلیارد و 980میلیون

وحیدیه

40

9

یک میلیارد و 580 میلیون

میدان شهدا

63

18

یک میلیارد و 900میلیون

جشنواره

73

5

یک میلیارد و 300میلیون

پیروزی

54

8

یک میلیارد و 900میلیون

میدان پروین

49

23

یک میلیارد و 795 میلیون

مطهری ،لارستان

52

26

یک میلیارد و 950میلیون

دروازه شمیران

55

17

یک میلیارد و 550میلیون