به گزارش اکو ایران،مهدی چمران در حاشیه هشتادمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به اعلام خبر ۱۰ برابر شدن صدور پروانه ساخت از سوی وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: هنوز آمار ما این موضوع را تایید نمی کند و باید آمار دریافت شود تا بتوانیم نظر قطعی را اعلام کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه صدور پروانه در تهران تغییر چندانی نکرده است، یادآور شد: در تهران هنوز وضعیت خوبی در این زمینه شاهد نیستیم.

وی با تاکید بر اینکه بخشی از افزایش حقوق بر عهده شهرداری نیست، خاطرنشان کرد: در این زمینه به دولت نامه ارسال و درخواست کردیم که اصلاحات انجام شود. باید ابلاغ صورت بگیرد تا شهرداری اصلاحات را انجام دهد. دولت ایرادی در خصوص مبنای حقوق گرفته که باید اصلاحات اعمال شود تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید. رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه درخصوص تایید قانون درآمدهای پایدار شهرداری ها و دهیاری ها که بر اساس آن حق تعیین نرخ عوارض از شوراها گرفته می سد گفت: در این لایحه چنین موضوعی نبود اما شورای نگهبان به آن اعتراض کرد و شاید در رفت و برگشت ها چنین اتفاقی افتاده باشد که من از جزییات قانون مصوب شده اطلاعی ندارم و اما نظر شورای نگهبان این است که شورا نباید کار اجرایی انجام دهد، شورای نگهبان حق اخذ عوارض و یا شورایاری‌ها را حق شورا نمی‌داند و معتقد است اینها کار اجرایی است.

در حالی رییس شورای شهر تهران می گوید وضعیت صدور پروانه تغییری نکرده است حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در آیین آغاز عملیات احداث ۳ هزار واحد مسکونی قرارگاه جهادی تامین مسکن شهر تهران، مدعی شد: طی ۸ سال گذشته به صورت  مداوم کاهش صدور پروانه رخ داده است اما با برنامه ریزی‌های انجام شده در شهرداری، طی کوتاه مدت به سمت کاهش زمان صدور پروانه رفته‌ایم و از سوم مرداد ۱۴۰۱ صدور پروانه در سامانه به صورت یک هفته‌ای صادر می‌شود. به زودی به وعده رسیدن زمان صدور  پروانه به دو ماه خواهیم رسید.

  وی در ادامه افزود: همچنین سازمان نوسازی بند ۱۵ طرح تفصیلی را به تصویب کمیسیون ماده پنج رسانده و موضوع احداث ساختمان، به روند رو به رشد رسیده است.

به گفته صارمی؛  تا شهریور امسال ۲۱ هزار واحد مسکونی به پروانه‌های صادر شده [که در حال حاضر ۹۳۰۰ واحد است] اضافه می‌شود و شیب صدور پروانه که روند نزولی دارد صعودی خواهد شد.