به گزارش اکوایران ،نخستین جلسه کمیته پدافند غیرعامل شهرداری تهران در مدیریت جدید شهری با حضور شهردار تهران، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از مدیران مدیریت شهری در سالن جلسات شهرداری تهران برگزار شد.

علی نصیری رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در این جلسه درباره اقداماتی که در مدت اخیر در این حوزه اتفاق افتاده است، ادامه داد: طرح جامع پدافند غیرعامل از ۶۰ درصد پیشرفت به ۹۹ درصد رسیده و آماده رونمایی است؛ همچنین طرح مطالعاتی افزایش ارتقای امنیت برای ۶ ساختمان در حال پیگیری و انجام است؛ علاوه بر این پیگیری حل مشکل تونل نیک پسندی و پیگیری اتصال بیمارستانهای منتخب به مترو نیز در حال انجام است؛ ۵ بیمارستان داریم که فاصله آن با مترو کمتر از ۵۰ متر است و امیدواریم شرایط اتصال آنها به مترو فراهم شود که بیمارستان‌های میلاد و فیروزآبادی از این جمله هستند.

ریبس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره مصوبات پیشنهادی جلسه توضیح داد: امیدواریم امسال اتصال یک بیمارستان از ۵ بیمارستان مورد نظر به مترو انجام شود، همچنین افزایش ضریب ایمنی مترو، تهیه بانک اطلاعاتی ۳ بعدی فضاهای زیرسطحی، احداث بوستان پدافند غیرعامل، مطالعات پدافند غیر عامل در خطوط توسعه ای و خطوط جدید مترو، تهیه پیوست پدافند غیرعامل برای کلیه پروژه های بزرگ مقیاس در شهرداری تهران،  مطالعات امکان سنجی حذف شبکه گاز رسانی کلانشهر تهران و جایگزینی آن با برق از جمله این مصوبات هستند. حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران هم  با بیان اینکه بر اساس آمارهای موجود سطح استاندارد ساخت تهران قابل قبول شده است گفت: سازمان فاوا دقیق‌ترین آمار از فرونشست زمین را به دست آورده است.

وی گفت: نهادهای مختلف باید این اعتماد را داشته باشند که شهرداری می‌تواند در حوزه جرایم شهری بهترین عملکرد را داشته باشد.

صارمی تصریح کرد: در گذشته بد خانمانی در تهران وجود داشت و اکنون بی‌خانمانی نیز در حال شکل‌گیری است و ناآرامی‌های موریانه‌ای در سطح شهر در حال ایجاد است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه مشکلات اجتماعی بسیاری در تهران در حال شکل‌گیری است بیان کرد: مدیریت شهری باید برای رفع این مشکلات وارد عمل شود و آنها را برطرف کند.

علیرضا زاکانی شهردار تهران  هم در این جلسه  با بیان اینکه تهران شرایط خاصی دارد گفت: با توجه به وجود گسل‌ها، قرارگیری در دامنه و سایر مشکلات حساسیت ویژه ای در تهران ایجاد شده است و این اقتضائات طبیعی مشکلاتی را برای ما فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: در کنار تمامی فرصت‌هایی که در تهران وجود دارد مشکلاتی نیز وجود دارد زمانی انبار نفت خارج از تهران بود اما امروز در کنار آن منازل مسکونی وجود دارد.

زاکانی با اشاره به بافت فرسوده تهران بیان کرد: وجود ۱۲ هزار بافت فرسوده تهران می‌تواند تبدیل به تهدید شود.

شهردار تهران گفت: باید از عاملی به نام غفلت جدا شویم و شرایط پیشگیری در تهران را ایجاد کرد به دنبال این هستیم تا پایه عملیاتی را در تهران ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه مطالعات پدافند غیرعامل در بستر دانش بنیان‌ها باید صورت گیرد اظهار کرد: نظارت بر حسن اجرای برنامه‌ها و مطالعات از اهمیت بسزایی برخوردار است.

زاکانی گفت: ۷۵۳ پل تهران از لحاظ فنی مورد بررسی قرار گرفتند همچنین ۴۲ درصد پله برقی‌های تهران ناایمن بودند و ۵۰ درصد آنها از رده خارج بودند اما اکنون آنها با ایمنی خاص وارد مدار شده‌اند.

شهردار تهران با بیان اینکه آموزش اهمیت بسزایی دارد گفت: متأسفانه در هنگام حادثه کسی به این هشدارها توجه نمی‌کند شهرداری اعلام کرد که پارک‌ها تعطیل است اما شهروندان بازهم به آن محیط‌ها می‌روند.

وی تصریح کرد: باید با مشارکت نخبگان و رعایت اصول پدافند غیرعامل شرایط مساعدی را ایجاد کنیم و سند پدافند غیرعاملی که تدوین می‌شود برای تهران اثرگذار و کارگشا خواهد بود.

زاکانی با بیان اینکه باید حساسیت ویژه ای در تهران ایجاد شود گفت: البته این حساسیت نباید برای شهروندان مشکل ایجاد کند باید با مردم صحبت کنیم برای مثال به آنها بگوییم که اتوبان شهید شوشتری ۵۰ درصد بار ترافیکی را کاهش می‌دهد.

شهردار تهران گفت: ۱۳ هزار هکتار فضای سبز در تهران وجود دارد و می‌توان از این فضا برای کمک به شهروندان در هنگام حوادث خبر داد.

غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در جلسه ستاد مدیریت بحران شهر تهران  هم با بیان اینکه تلاش کردیم تا برنامه‌های هم افزایی را ایجاد کنیم گفت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری پدافند غیرعامل باید ابتدا در دستور کار مدیران قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در دنیا شاهد ایجاد رشته‌های پدافند غیرعامل هستیم گفت: به دنبال این هستیم تا این رشته‌ها را در داخل نیز ایجاد کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار کرد: تهران محور کانونی دارد و در برابر تهدیدات آسیب پذیری دارد و در مجموعه شهرداری فناوری‌های نوین خود را نشان می‌دهد و همین موضوع نیازمند رویکرد نوین است.

جلالی ادامه داد: رویکردهای سنتی پدافند غیرعامل دیگر در شهر اثرگذار نیست و بر همین اساس سند پدافند غیرعامل شهری ایجاد شده است.

وی گفت: مراکز خطر پذیر متعددی در شهر وجود دارد که ممکن است منجر به خطر شود در حال حاضر پروتکل‌های بهداشتی هسته‌ای در بیمارستان‌ها رعایت نمی‌شود و عدم رعایت این موضوع می‌تواند خطرآفرین باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه برنامه‌های پدافند غیرعامل در دو محور قرار می‌گیرد گفت: برخی از برنامه‌ها عملیاتی و برخی اقدامات پیش از حادثه هستند.

جلالی تصریح کرد: در حوزه سازه‌های مسکونی و شهری نیز خطرهایی وجود دارد تمامی کشورها به سمت ساخت سازه‌هایی رفته اند که در مقابل حادثه مقاوم هستند و ما نیز باید بر همین اساس کار کنیم.

وی گفت: ما باید تمامی مراکز پرخطر را شناسایی کنیم و مطالعات باید تبدیل به برنامه‌ای اجرایی شود و مدیریت شهری باید این توانایی را داشته باشد تا در بوستان‌ها، روستاهای اطراف فضای مناسب برای انتقال و اسکان اضطراری شهروندان را ایجاد کند.