به گزارش اکو ایران ،محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی  درنشستی خبری درخصوص عملکرد یکساله حوزه مسکن با بیان اینکه هیچ سبدی به اندازه مسکن در زندگی افراد و خانوارها نقشی ندارد،‌گفت: مسائلی از جمله قیمت تمام شده و افزایش قیمت‌هایی که در حوزه زمین و وجود مازاد اقتصادی در حوزه مسکن سبب شد قیمت تمام شده مسکن از توان خانوارها فاصله گیرد.

وی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی با جدیت به این موضوع ورود کرده‌اند، عنوان کرد: در این راستا تصویب قانون جهش تولید مسکن در سال ۱۴۰۰ و ابلاغ آن تکمیل شد و بسترسازی مطلوب تری نسبت به گذشته برای فعال شدن حوزه های مسکن صورت گرفت.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اقدامات انجام شده از اوایل مهرماه سال ۱۴۰۰ تا کنون را اعلام کرد و گفت: در گام اول پس از ابلاغ قانون جهش مسکن، در کمتر از ۲۰ روز نیازسنجی کل کشور به میزان بیش از یکهزار و ۴۰۰ شهر انجام و برای تامین زمین به استان‌ها ابلاغ شد.

محمودزاده یکی از نکات مهم طرح جدید نهضت ملی مسکن را تراکم جمعیتی خواند و اظهار کرد:‌ سعی شد در شهرهایی که امکان تامین زمین وجود دارد، تراکم در حد تراکم موجود شهری یا حتی پایین‌تر باشد تا هموطنان بتوانند از شرایط سکونتی و زیستی منطبق با فرهنگ آن شهر برخوردار باشند.

وی افزود: تمام ساختارهای تامین مالی پروژه که تسهیلات بانکی از آورده متقاضیان و طرح تامین مالی پروژه با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه تامین شد و درحال حاضر مراحل خود را طی می‌کند تا این پروژه به نتیجه برسد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه وقتی صحبت از چهار میلیون واحد مسکونی می‌شود، یعنی ارزش اقتصادی این پروژه بیش از چهار هزار همت است،‌ خاطرنشان کرد:‌ هیچ رقیبی برای حوزه مسکن در زمینه اقتصاد وجود ندارد تا این حجم اقتصادی را در جهت تولید مصرف کند.

محمودزاده با تاکید براینکه وقتی صحبت از چهار هزار همت می‌شود،‌ حدود هفتاد درصد قیمت مصالح ساختمانی است،‌ تصریح کرد:‌ میزان اشتغالزایی و ایجاد کار در زمنیه صنعت نیز مد نظر است که از این میزان قریب به ۳۰ درصد مرتبط با خدمات مربوطه در حوزه ساختمان است.

وی ادامه داد: در خصوص تعداد اشتغالی که در حوزه مسکن حفظ و ایجاد شده است، براساس آمارها هر واحد مسکونی یک شغل مستقیم و ۱.۱ شغل غیر مستقیم ایجاد می‌کند که این میزان به تعداد سقف چهارساله، ۸.۸ میلیون اشتغال را حفظ یا ایجاد می‌کند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی وزنه اقتصادی این طرح، اشتغال، و رضایتمندی اجتماعی و تشکیل و تداوم خانوار را از جمله موضوعاتی خواند که باید به آن‌ها به صورت ویژه توجه شود و گفت:‌ اگر به این موضوعات دقت کنیم، قابل درک است که چرا مسکن موضوع اول دولت است.

محمودزاده طرح نهضت ملی مسکن را شامل شش راهبرد خواند و اظهار کرد: در راهبرد اول سیاست‌گذاری برای افزایش ساخت وساز بخش خصوصی مطرح شده است که بخش خصوصی سالانه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد پروانه ساخت دریافت می‌کنند و مجوزی دریافت کردیم تا برای بخش خصوصی تسهیلات ساخت ارائه شود.

وی اظهار کرد: این تسهیلات بدون خرید اوراق و بدون سپرده‌گذاری خواهد بود که این امر سبب شده طی چندماه اخیر بیش از ۳۳۵ هزار متقاضی خودمالک در سامانه ثبت نام کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مراحل انجام پروژه‌ها و مراحل اداری آن‌ها به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری انجام می‌شود.

محمودزاده خاطرنشان کرد: در پنج ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱،‌ بالغ بر ۳۳۵ هزار واحد بود که اگر این پذیرش تا پایان سال جاری انجام شود، در سال جاری تعداد تراکنش صادره می‌تواند رکورد جدیدی را به ثبت برساند.

وی تصریح کرد: این میزان واحد مذکور،‌ در بیش از ۳۵ هزار پروژه انجام شده است که این امر بیانگر آن است ساخت و سازهای عمومی شهری پروژه‌های انبوه‌سازی و شهرک‌سازی نیست و اغلب پروژه‌های خرد است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی راهبرد دوم را افزایش ساخت و ساخت در بافت فرسوده شهری برشمرد و گفت: ١۵ درصد کل طرح نهضت ملی را وارد بافت فرسوده کرده‌ایم تا تولید مسکن و احیای بافت فرسوده همزمان صورت گیرد و برای این موضوع علاوه بر امتیازاتی که در گذشته برای بافت فرسوده وجود داشت، امتیازاتی را در نظر گرفته‌ایم و از منابع صندوق با پیشنهاد وزارتخانه تخفیف‌هایی داده می‌شود.

به گفته محمودزاده راهبرد سوم، ساخت ساز برای دهک‌های اول تا سوم است که حدود ۵٢٠ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان  بهزیستی شناسایی شده‌اند و حدود ۱۶۰ هزار واحد روستایی و ۳۶۰ هزار واحد شهری است که تمام آن‌ها شناسایی شدند و برای آنها برنامه‌ریزی لازم انجام شده است و براساس برنامه به گونه ای که این دهک‌ها حداقل آورده را داشته باشند،‌ با آورده کمتر صاحب واحد مسکونی شوند.

وی با تاکید بر اینکه طرح نهضت ملی مسکن تنها طرح حمایتی است که هم از نظر مبلغ تسهیلات، هم یارانه تسهیلات و درصد تسهیلات برای دهک‌های متفاوت، تفاوت دارد، گفت: در تمامی طرح‌های حمایتی قبل یک سقف وام،‌ یک درصد سود و میزان وام ثابت را شاهد بودیم اما در طرح نهضت ملی مسکن کاملا مبتنی بر توان خانوار است و دهک‌ها مورد مطالعه قرار گرفتند، قدرت پس‌انداز و وام‌دهی بررسی شده است و براساس آن یک مطالعه و پروژه طراحی شده است؛ لذا دهک اول تا سوم کمترین سود بانکی را پرداخت می‌کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه دهک‌های پنجم تا ششم با حمایت نسبی دولت پیش می‌روند، عنوان کرد:‌ راهبرد پنجم مسکن روستایی و راهبرد ششم بحث اجاره‌داری حرفه‌ای است که اقدامات انجام شده در طرح نهضت ملی مسکن در حول این شش راهبرد است.

محمودزاده با بیان اینکه تا امروز حدود ۵.۶ میلیون نفر برای واحدهای نهضت ملی مسکن در سامانه طرح‌های حمایتی وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کرده‌اند،‌ اعلام کرد: از این تعداد بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار متقاضی حائز شرایط و فعال هستند که مدارک خود را بارگذاری کرده‌اند.

وی افزود:‌ تعداد پروژه‌های در حال ساخت حدود ۵۷۶ هزار واحد در مسکن شهری است و ۱۸۲ هزار واحد مسکن روستایی و ۳۳۵ هزار واحد مسکن خودمالک است و قریب به ۴۲۰ هزار واحد پروژه‌هایی هستند که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پایان خاطرنشان کرد: برای حدود ۱.۵ میلیون واحد مسکونی نهضت ملی مسکن تامین زمین انجام شده است.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران  هم در این نشست با اشاره به این که بر اساس شاخص‌های شورای عالی معماری و شهرسازی سه گونه بافت ناکارآمد شناسایی شده است، گفت: بیش از ۱۶۶ هزار هکتار از مساحت شهرها معادل ۲۳ درصد سطوح شهری بافت‌های ناکارآمد هستند که از این میزان ۷۰ هزار هکتار بافت فرسوده میانی، ۶۰ هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی، ۳۲ هزار و ۶۸۶ هزار هکتار بافت تاریخی و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده با پیشینه روستایی را شامل می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که  ۴۹ درصد واحدهای مسکونی واقع در بافت‌های ناکارآمد شهری فاقد تاب آوری در برابر آسیب‌ها هستند، عنوان کرد: در مجموع ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های ناکارآمد شناسایی شده است که حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بناهای ناپایدار و فاقد هرگونه سازه هستند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که شهروندان برای مطلع شدن از این که واحد مسکونی آن‌ها در محدوده بافت فرسوده قرار دارد یا خیر می‌توانند به سایت شرکت به نشانی facility.udrc.ir مراجعه کنند، تصریح کرد: همچنین توسعه‌گران و تسهیل‌گران نیز می‌توانند با ورود به سامانه ماده ۴  شرکت  از شرایط و تسهیلات در نظر گرفته شده مطلع شوند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که در حال حاضر ۶۵ هزار واحد در بافت‌های فرسوده در دست ساخت است، عنوان کرد: از ابتدای تصویب قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری که در سال ۸۴  تا کنون حدود ۲۱۰ هزار بنای ناپایدار احیا و ۶۷۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده که بدین معناست به طور متوسط سالانه ۴۰ هزار واحد نوسازی شده است. بنابراین می‌توان گفت محلات هدف بازآفرینی شهری از ظرفیت خوبی برای تولید مسکن برخوردارند.

آئینی با اشاره به این که «مردمی‌سازی» یکی از رویکردهای مهم شرکت بازآفرینی شهری در دولت جهادی سیزدهم به شمار می‌آید، عنوان کرد:  به منظور توسعه نقش بخش خصوصی در نوسازی بافت‌های فرسوده  بسته جامع تشویقی را طراحی کرده‌ایم که به زودی ابلاغ می‌شود.

به گفته آئینی سه نوع رویکرد برای متقاضیان نوسازی در بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است که شامل کوتاه کردن زمان  صدور پروانه ساخت، کوتاه کردن زمان صدور مجوزهای اداری و انشعابات و نیز اعطای تسهیلات مالی می‌شود.

وی در ادامه درباره تسهیلات مالی توضیحاتی ارایه کرد و گفت: همه تخفیفات و تشویق‌هایی که برای سازندگان در نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است برای فعالان در نوسازی بافت فرسوده هم دیده شده است. به گفته آئینی در اعطای تسهیلات برای نوسازی بافت‌های فرسوده شرایط چهارگانه مثل داشتن فرم ج سبز و یا سابقه سکونت و سابقه مالکیت و سرپرستی خانوار وجود ندارد، اما همه تشویق‌ها اعم از تخفیف در پروانه ساخت و بیمه و هر موضوع دیگری که در طرح ملی مسکن دیده شده، در نوسازی بافت فرسوده دیده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: وزارت راه و شهرسازی نیز خط اعتباری ویژه‌ای در اختیار دارد که به مبلغ ۵  هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده است. این تسهیلات از طریق بانک مسکن در سه رده به متقاضیان پرداخت می‌شود که مبلغ آن در تهران برای هر واحد ۴۵۰ میلیون تومان،  در کلانشهرها۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۵۰ میلیون تومان است که ۱۵۰ میلیون تومان از این تسهیلات با سود صفر درصد پرداخت می‌شود. تا کنون از این محل ۲۶ هزار و ۳۷۰ واحد به بانک مسکن معرفی شده‌اند. در بخش خودمالکی نیز تاکنون ۸ هزار و ۲۰۰ مالک، متقاضی نوسازی در بافت‌های فرسوده بوده‌اند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از افتتاح ۱۲ هزار و۹۹۰ واحد مسکونی در قالب دو هزار و  ۷۳۹ پروژه احیای بافت‌های فرسوده همزمان با هفته دولت خبر داد، باقی پروژه‌ها نیز پیشرفت فیزیکی  ۶۰ درصدی دارند.

وی ادامه داد: تاکنون در ۴۳۵ شهر بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان معادل ۶۵ هزار تن قیر رایگان به بهسازی معابر بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای پرداخت شده است  و هزار و ۲۱۰ کیلومتر طول  از معابر خاکی محدوده‌های این محلات آسفالت شد.

همچنین در حوزه خدمات روبنایی و زیربنایی بیش از۱۲۰ پروژه شامل ۲۸ پروژه بهداشتی- درمانی، ۱۴ پروژه فرهنگی، ۵ پروژه  انتظامی، ۱۴ پروژه ورزشی، ۱۰ پروژه آموزشی، ۲۸ پروژه تاسیسات زیر بنایی و بهسازی معابر می‌شود که بخشی از آن در هفته دولت و بخشی دیگر در ایام دهه فجر به  بهره برداری می‌رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: علاوه بر این بیش از ۲۸۳ پروژه دیگر نیز در دست احداث داریم که  سال آینده به بهره برداری می‌رسد. ضمن این که برای اولین بار در قانون بودجه امسال ۲ هزار میلیارد تومان به نوسازی بافت‌های فرسوده و حاشیه‌ای تخصیص داده شد که در حال طی مراحل اخذ این اعتبار هستیم.

محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن هم در این نشست اعلام کرد:طبق قانون بودجه سالانه ۳۶۰ هزار میلیاردتومان برای ساخت ۸۰۰ هزار واحدمسکن شهری و ۴۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در قانون بودجه مصوب و به دولت ابلاغ شده و بانک مرکزی این مبلغ و این تعداد را به ۲۷ بانک و موسسه مالی و اعتباری اختصاص داده است. بر این اساس سهمیه بانک مسکن ۲۱۰ هزار واحد و از نظر مبلغ ۳۶ هزار میلیاردتومان است.

شایان با تاکید بر اینکه یکی از ملزوماتی که می‌تواند طرح نهضت ملی مسکن را به حرکت بیندازد تامین مالی طرح است، افزود: به بانک‌ها تکالیف متنوعی از طریق دولت و مجلس در بخش‌های مختلف اقتصادی اعلام و ابلاغ می‌شود که باید آن تکالیف را از جمله تکلیف طرح  نهضت ملی مسکن انجام بدهند.

مدیرعامل بانک مسکن توضیح داد: آنچه که ابلاغ شده است این است که بانک‌ها مکلف هستند ۲۰ درصد سهم ابلاغی و تخصیصی خود را به بخش مسکن تخصیص بدهند. این سهیمه و ابلاغ به گونه‌ای است که سبب افزایش نقدینگی و رشد پایه پولی نخواهد شد.

شایان یادآور شد: طبق آمار در ۱۰ سال گذشته سهم بخش مسکن از این سهمیه از حدود ۱۸ درصد به ۵.۵ درصد تنزل پیدا کرده است و این آمار بدین معناست که منابع بانک‌ها به جای تخصیص به بخش مسکن به سایر بخش‌ها تخصیص یافته است. وی با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم سیاستگذار اعلام کرده است که باید سهم بخش مسکن در ارایه تسهیلات بخش مسکن توسط بانک ها افزایش یابد افزود: طبق قانون، سیستم بانکی باید تخصیص منابع مالی را از بخش خدمات، صنعت و معدن، کشاورزی کاهش داده و به بخش مسکن اختصاص دهد  تا طرح  نهضت ملی مسکن عملیاتی و اجرایی شود.

مدیرعامل بانک مسکن تصریح کرد: بخش مسکن پیشران اقتصاد است و چنانچه تسهیلات در بخش مسکن افزایش پیدا کند اجرای طرح نهضت ملی مسکن محقق خواهد شد. بنا بر آمار ۷۰ درصد مبلغ تسهیلات بخش مسکن به مصالح اختصاص پیدا می‌کند که با تخصیص منابع بانک به بخش مسکن عملا بخش صنعت نیز رونق روزافزون خواهد یافت. بدین‌معنا چنانچه تسهیلات به بخش مسکن اختصاص عملا از این میزان ۷۰ درصد به صنایع کمک خواهد شد و این تسهیلات مستقیم در زنجیره تامین به صنایع تخصیص خواهد یافت.

شایان توضیح داد: بانک مسکن در سال گذشته و در دولت سیزدهم حدود ۷۶ هزار میلیاردتومان تسهیلات به بخش مسکن پرداخت کرد این در حالی است که برای طرح مسکن مهر نیز که حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ واحدبوده و حدود ۱۰ سال به طول انجامید ۵۵ هزار میلیارد تومان تخصیص یافت. این نشان از اراده مجموعه دولت سیزدهم برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن دارد.

به گفته وی، بانک مسکن طبق اساسنامه مکلف است ۹۰ درصد سرمایه خود را به بخش مسکن تخصیص دهد که در سال گذشته بانک مسکن ۹۲ درصد سرمایه خود را به بخش مسکن تخصیص داد.

شایان افزود: در سال جاری نیز ۴۷۳ هزار و ۳۳۳ میلیاردریال بیش از ۴۷ میلیاردتومان تسهیلات پرداخت شده که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰۸ درصد رشد داشته است. با توجه به اینکه بخشی از پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن عملیاتی شده است و پروژه‌ها هم از محل تسهیلات و هم آورده متقاضیان در حال اجراست.

وی افزود: با توجه به حجم تقاضایی که در بانک مسکن وجود دارد پیش‌بینی بانک مسکن این است که تسهیلات پرداخت شده در بخش مسکن توسط بانک مسکن به ۳ برابر ۴۷ هزار میلیاردتومان برسد.

علیرضا فخاری، مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن  هم در این نشست با اشاره به اهتمام ملی برای تحقق برنامه دولت در خصوص تامین ۴ میلیون مسکن گفت: خط مقدم این طرح، استانداران و روسای دستگاه‌ها در سطح استان‌ها هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی یکی از ابتدایی ترین موضوعات مربوط به طرح نهضت ملی مسکن را مدل‌سازی مربوط به چگونگی اجرای طرح در ابعاد مالی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و به ویژه جغرافیایی با توج به سطح توزیع جمعیت کشور دانست که باید در ساخت ۴ میلیون واحد مسکن باید به آن توجه شود.

فخاری ادامه داد: از دیگر موضوعات مهم طرح نهضت ملی مسکن چگونگی تامین زمین بود که سازمان ملی زمین و مسکن با کار جهشی نسبت به طرح مسکن مهر و طرح اقدام ملی، اقدام ۱۰۰ درصد اجرایی در فاصله ۱۶ سال را ظرف مدت یک سال انجام داد.

وی افزود: تامین یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در طول یک سال انجام شد که در دولت های قبل طی ۱۶ سال تامین می‌شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: ۲۳ هزار هکتار از اراضی مستعد برای این طرح در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای طرح نهضت ملی مسکن قرار گرفت که واحد مسکونی برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را پوشش می‌داد و از این میزان حدود ۶ هزار و ۱۳۴ هکتار اراضی در قالب ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن باید توسط دستگاه‌های دیگر آزادسازی شود که بر اساس دستور رئیس جمهور تعیین تکلیف آن تا پایان شهریور فرصت دارد.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه میان وزارت راه و شهرسازی با سازمان ملی ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز برای شفاف‌سازی و پشتیبانی در خصوص انتقال اسناد اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها به کمک وزارت راه و شهرسازی می‌آید.

فخاری خاطر نشان کرد: ۷ هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی در مرحله توافق‌نامه با مالکین بخش خصوصی و تعیین وضعیت قرار دارند.

مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن از شناسایی ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی مستعد برای ایجاد شهرک‌ها خبر داد و افزود: از این میزان یک هزار و ۳۳۸ هکتار ابلاغ شده و در دستور کار استان‌ها قرار دارد.

وی ادامه داد: ۳۵ هزار هکتار از اراضی متعلق به دولت که قابلیت الحاق به شهرها را دارد در دستور کار شورای برنامه‌ریزی استان‌ها قرار دارد که یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را پوشش خواهد داد و ما را در نقطه اطمینان برای پوشش کامل طرح نهضت ملی مسکن قرار می‌دهد.

فخاری در خصوص تعهداتی که نسبت به تکمیل واحدهای باقیمانده از پروژه مسکن مهر وجود دارد، خاطر نشان کرد: مسئولیت مستقیم تکمیل یک میلیون و ۱۸۹ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده، بر عهده وزارت راه و شهرسازی است که قرارداد ۵۹۳ هزار و ۶۰۰ واحد به صورت سه جانبه میان وزارت راه و شهرسازی، پیمانکار و بهره‌بردار منعقد شده است.

به گفته فخاری آنچه تا امروز به صورت ساخت دولتی سه جانبه انجام شده، ۵۴۸ هزار و ۲۴۴ واحد است و ۴۵ هزار و ۴۳۹ واحد نیز نیمه ساخت است که با مسائل حقوقی و جانبی مواجه شده یا فاقد متقاضی بوده است.

مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در دولت سیزدهم تلاش کردیم امور روبنایی مورد نیاز پروژه‌های نهضت ملی مسکن را نیز تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: بر این اساس در برنامه‌های اجرایی خود با ۱۱۴ میلیارد تومان، ساخت ۳ هزار و ۳۸۷ واحد را خاتمه دادیم.

فخاری همچنین به تکمیل ۲ هزار و ۴۴۰ واحد مسکونی از مسکن مهر و ۵۸۶ واحد از طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و گفت: در مجموع ۳ هزار و ۲۶ واحد آماده افتتاح همزمان با هفته دولت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ۶۵ میلیارد تومان از ابتدای دولت سیزدهم برای تکمیل سرانه‌ها هزینه کرده‌ایم.

مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد: ساخت ۵۴ واحد مدرسه، ۲۱ باب کلانتری و ۴۱ پروژه مسجد، کتابخانه و مراکز درمانی را در دستور کار داریم.

در ادامه جلسه، فخاری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تامین زمین از سایر دستگاه‌ها اظهار کرد: ما بر اساس قانون مکلف به اخذ اراضی دولتی مستعد برای ساخت نهضت ملی مسکن از سایر دستگاه‌ها هستیم.

وی افزود: این اراضی در طول سالیان گذشته و بر اساس طرح و برنامه‌های توجیه پذیر و مصوب شده، در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته و طبیعی است و این قانون برای دستگاه‌ها مقداری غافلگیرانه بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر حدود ۷ هزار هکتار از اراضی متعلق به بخش‌های مختلف دولت شناسایی شده و بیش از ۵۰۰ هکتار از آن‌ها با همکاری دستگاه‌ها انتقال یافته است.

این مقام مسئول ادامه داد: بر اساس تذکر جدی رئیس جمهور ما در تلاشیم تا اراضی دستگاه‌های دولتی را برای ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن به کار گیریم.

وی اضافه کرد: بخش‌های محدودی از جمله صنایع برای واگذاری اراضی همکاری کردند اما در بخش‌های زیرمجموعه وزارت علوم این اتفاق کمتر رخ داده است.