به گزارش اکو ایران ،این هفته احمد وحیدی، وزیر کشور از عزم جدی برای ریشه‌یابی بسترهای فسادزا در شهرداری‌ها خبر داده و گفته است که پیشگیری و مقابله با فساد در اولویت قرار دارد.

 ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران درخصوص اینکه شهرداری تهران چه اقداماتی باید برای پیشگیری از فساد و شناسایی گلوگاه‌های فساد انجام دهد، به اکو ایران گفت: حرف‌های وزیر کشور حرف‌های تازه‌ای نیست. دو سه دهه است که هر وزیر جدیدی که می‌آید، این حرف‌های کلیشه‌ای و سنتی را می‌زند؛ اینکه با فساد مبارزه شود و گلوگاههای فساد شناسایی شود. اما این سخنان و دستورالعمل‌ها هیچ کدام باعث آن نشده که فساد حل شود؛ درحالی‌که در تمام دنیا  برای مبارزه با فساد راهکارهای علمی داریم که جز شفاف‌سازی در شهرداری و هوشمندسازی و الکترونیکی کردن فعالیتها در شهرداری هیچ راهکار دیگری ندارد. تا زمانی که ما به طور کامل شهر هوشمند نداشته باشیم و تمام روندها در شهرداری به صورت الکترونیکی انجام شود، امکان ندارد بتوانیم جلوی گلوگاه‌های فساد را بگیریم.

امانی تاکید کرد :‌ گلوگاه های فساد نیاز به شناسایی ندارد. کاملا روشن است که چه نقاط فسادخیزی در شهرداری وجود دارد. هر جا که محل تبادل امتیاز، پول، ملک و تسهیلات است در تمام حوزه‌ها چه شهرسازی، چه مالی اقتصادی و خدماتی شهری می‌تواند گلوگاه‌های فساد باشد. وقتی فرآیندها شفاف و شیشه‌ای باشد، هر اثر انگشتی در این فرآیند مشخص می‌شود. انسان‌ها ممکن‌الخطا در فساد هستند اما باید با راهکارهای علمی و منطقی این امکان را به حداقل برسانیم.

او ادامه داد :شهرداری‌ها در این سال‌ها بسیار بزرگ و گسترده شدند. یکی از راه‌های مقابله با فساد، کوچک‌سازی شهرداری‌ها است اما با توجه به شرایط جامعه این کوچک‌سازی در اولویت نباید باشد زیرا ممکن است کارمندان شهرداری را از لحاظ شغلی دچار چالش کند. متاسفانه بیشتر بخش‌هایی که از شهرداری در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته، کارکنانش از لحاظ بیمه و حقوق دچار مشکل هستند و ما درخواست می‌کنیم به جای قرارداد با پیمانکاران، با شرکت‌های شهرداری قرارداد ببندند. 

 پرویز سروری نایب رییس شورای شهر تهران هم درخصوص سخنان وزیر کشور به اکو ایران می گوید :‌ توقع عمومی مردم در این دوره هم از دولت و هم از مجلس و از همه نهادها به ویژه شهرداری ها این است که موضوع هوشمند سازی را برای اصلاح فرایندها و نظارت  و مبارزه با  فساد به طور جدی پیگیری کنند . 

وی با تاکید براین که برای مبارزه با فساد  باید نظارت های پیشینی و اقدامات باز دارنده را توسعه دهیم به اکو ایران گفت :‌ اقدامات جدی در خصوص توسعه هوشمندی و اصلاح فرایندها هم در شورا و شهرداری در حال شکل گیری است  و درجریان بسیاری از اقدامات هستم .

سروری با اشاره به بررسی مصوبه حمایت از گزارشگران فساد در شهرداری گفت :‌ در کمیسیون نظارت مصوبه شورای گذشته در حال بررسی و رفع نقص است ، جلسات بسیار فشرده ای با شهرداری داشتیم و تا بتوانیم مصوبه گزارشگران فساد یا همان سوت زنان را سامان بدهیم و مشکلات اساسی که داشت را رفع کنیم . شهرداری هم در اصلاح رویه ها و فرایند ها اقدامات خوبی را انجام داده است . 

او یکی از حوزه هایی که در حال اصلاح رویه ها است را حوزه شهرسازی می داند و می گوید :‌جلسات مشترکی با کمیسیون شهرسازی برگزار شده تاطرح ها و برنامه ها در این حوزه جلو ببریم و امیدواریم در آینده ای نه چندان دورشاهد این تغییرات باشیم . 

سروری تاکید کرد که برند شهردار تهران مبارزه با فساد است و بر این مبارزه تاکید دارد و ما هم در شورا با اقدامات اساسی و نه شعاری قانومند این موضوع را پیگیری می کنیم .