به گزارش اکو ایران ،وضعیت متروی تهران بحرانی است . مهدی چمران رییس شورای شهر تهران می گوید اگر کمک های دولتی نرسد و تضمینی نیست که اتفاقی که روز اول دی ماه در خط 5 مترو افتاد دوباره تکرار نشود .

اتفاقی که امروز در صحن شورای شهر تهران جزییات بیشتری از آن  اعلام شد . مهدی شایسته اصل مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران درباره جزییات برخورد دو قطار مترو در خط کرج به تهران در صحن شورای شهر گفت :‌ قطار جانبی با رد کردن سوزن وارد خط می‌شود، به واگن سوم قطار دیگر برخورد می‌کند و لوکوموتیو اکسپرس آسیب می‌بیند.

او با بیان اینکه به دلیل فرسودگی ناوگان، مرکز کنترل متوجه نمی‌شود و ATP قطع بوده است، اظهار کرد: در صورتی که در دنیا همه این موارد از طریق اتاق فرمان کنترل می‌شود اما به دلیل فرسودگی ناوگان اتاق فرمان ما متوجه بروز این حادثه نمی شود و تنها آسیب سوزن را در سیستم متوجه می شود.

به گفته مدیرعامل شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه، شدت حادثه به دلیل اینکه قطار جانبی ایستاده بوده و قطار بعدی هم با سرعت بسیار کم برخورد می‌کند، کم بوده است.

شایسته اصل ادامه می دهد: احتمال داشت حادثه بدتری رقم بخورد. قطار روبرو اطلاع نداشته که این اتفاق رخ داده است، چرا که مرکز فرمان ما در جریان نبوده و پیمانکار ما به صورت دستی راهور قطار شمالی را آگاه می‌کند و قطار شمالی می‌ایستد.

شایسته‌اصل با بیان اینکه حدود ۲ هزار نفر در قطار تندرو، یک هزار و ۵۰۰ نفر در قطار جانبی و ۱۰۰ نفر در قطار شمالی بودند، توضیح داد: این حجم مسافر در جایی که ممکن است حادثه بعدی خلق شود و ما شرایطی نداشتیم که بتوانیم مسافران را به سرعت خارج کنیم، می‌توانست منجر به فاجعه ای شود. لطف خدا بوده که حادثه جدی‌تری رخ نداده است، البته خوشبختانه برای جابجایی مسافران اتوبوس‌ها بلافاصله به کمک شهروندان آمدند.

مجتبی شفیعی معاون شهردار تهران هم درباره مقصران شکل گیری این حادثه گفت که قطاری که به نظر می رسد مقصر اصلی بوده از کرج وارد ایستگاه چیتگر می شود اما از آنجایی که پیش از ورود به ایستگاه سرعت غیر مجاز داشته راهبر ، ATP را خاموش می کند تا ترمز اضطراری نگیرد و وارد ریل جانبی شده و مسافرگیری می کند و بعد از آن چراغ فرمان قطار در مقابل راهبر قرمز بوده و باید قطار متوقف می شد که قطار اکسپرس عبور کند اما چون ای تی پی را خاموش کرده و به سیگنال  قرمز هم توجه نکرد وحتی به سوزن که در انتهای خط سایت اولویت حرکت را مشخص می کند بی توجهی کرده، وارد خط اصلی می شود. اما در این میان قطار اکسپرس که ATP آن فعال بوده و راهبر حرفه ای داشته که از آن هم تشکر کردیم عکس العمل مناسب نشان داده و ۴۹۰ متر پیش از ورود به ایستگاه،ATP آن فعال شده و راهبر قطار اکسپرس تمام سیتسم ها را فعال می کند به گونه ای که سرعتش از ۷۰ کیلومتر به ۲۰ کیلومتر می رسد و به همین دلیل شدت برخورد بالا نبود و لوکوموتیو اکسپرس از ریل خارج و متوقف می شود. جالب است که یک قطار از روبرو می آمده که با آلارم ترمز قبل از ورود به ایستگاه چیتگر متوقف می شود.

وی با بیان این که کمیسیون سوانح مترو شب گذشته تشکیل جلسه داد اما هنوز به صورت صد در صد به قطعیت نرسیده اند گفت: البته برداشت من که حاصل اظهارات راهبر، کارشناسان فنی و صوت و فیلم است این است که عامل اصلی خطای راهبر بوده که ۵ خطای  سرعت غیر مجاز، قطع ATP ، توقف بی جا ، بی توجهی به سوزن و بی توجهی به چراغ قرمز را هم زمان انجام داده و به نظر می رسد راهبر در آن لحظه از نظر روحی و جسمی هوشیاری نداشته و حداقل  تمرکزی بر وظیفه خود نداشته است البته راهبر قطار ۱۸ سال سابقه داشته و با این که دو مورد خطا در گذشته داشته اما راهبر غیر حرفه ای نبود. اما تمرکز کافی نداشت.

وی افزود: البته اشکالات فنی و ضعف در سیگنالینگ و مرکز کنترل نیز وجود داشته و یکی از مشکلات ما این است که راهبر می تواند ATP را قطع کند البته بر اساس آیین نامه نباید این کار را انجام دهد. اما چون ضعف سیستم زیاد است در سالهای اخیر این اتفاق بین راهبرها عرف شده و ۷ مورد برخورد قطار از سالهای ۸۰ تا ۹۶ ثبت شده که به علت قطع ATP بوده است؛ البته هشدارهایی داده شده اما توجه نشده است.

وی با بیان این که اشکالات فنی زیادی در سیستم سیگنالینگ است که باید اصلاح شود گفت: یکی از مشکلات ما نیز در موردراهبردها است که باید پروتکل ها اصلاح شود و همچنین حفاظت فیزیکی خط ۵ مترو اشکالاتی دارد و گزارشاتی مبنی بر تخریب در سالهای اخیر وصول شده و احتمال آسیب به تجهیزات وجود دارد که برنامه ای برای حفاظت فیزیکی خط ۵ داریم اما مشکل دیگر ما فرسودگی تجهیزات است که بارها اعلام کردیم باید قطارهایمان اور هال شود و همچنین سیستم سیگنالینگ قوی لازم است و سیستم خط ۵ متعلق به ۲۰ سال پیش است وفرسودگی قطعات و ترمز باید حل شود اما متاسفانه می بینیم که از سال ۹۵ خرید تجهیزات نشده و انبار قطعات حساس خالی است که ما تازه سفارش ها را ثبت کردیم اما چند ماه طول می کشد که به دستمان برسد.

اما جعفر تشکری هاشمی ،عضو شورای شهر تهران در واکنش به گزارش ارائه شده گفت: به سهم خود از مسافران و مصدومان این حادثه عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم شهرداری با دلجویی و جبران خسارات این افراد از تکرار این نوع حوادث جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه شهرداری و مترو می‌بایست تمام تلاش خود را بر عدم تکرار این حوادث متمرکز کند، تصریح کرد: از شرکت مترو خواهش می‌کنم که کمبود قطعات و محدودیت فنی را با موضوعات مدیریتی دچار تداخل نکند و یا به جای همدیگر مصرف نکند. چرا که در این حادثه خطای نیروی انسانی و مشکلاتی در حوزه مدیریت، نظارت، آموزش و مهارت وجود داشته است و موضوع کمبود قطعات و بی توجهی مدیریت گذشته و بی توجهی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ در بعد دیگر وجود دارد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه باید به مردم بگوییم که نگران سامانه‌ها نباشند. چرا که عمدتا مشکلات از خطای انسانی است که نباید تکرار شود، گفت: ما نباید بگوییم چون سیستم به مرکز فرمان وصل نیست ممکن است هر از چندگاهی حادثه رخ دهد چرا که اگر کنترل، نظم و دقت در مترو باشد حوادث اینگونه رقم نمی‌خورد.

وی با بیان اینکه ما چند ده میلیارد مسافر در مترو جابجا کردیم و نباید بگوییم که بروز حوادث طبیعی است، افزود: وقتی راهبر سامانه را سرخود قطع می‌کند و همزمان پنج خطا انجام می‌دهد این چه ربطی به سیستم دارد. البته کسی مخالف تکنولوژی نیست اما آیا در همه دنیا سال به سال تکنولوژیشان را عوض می‌کنند؟ در اروپا می‌بینید که ترامواهای چند دهه قبل استفاده می‌شود اما مدیریت، نظم و آموزش دارند.

تشکری هاشمی بیان کرد: می گویند که نیروی متخصص کم داریم اما من می‌گویم که نیروهای متخصص زیادی داریم که گوشه نشین هستند و هیچ کاری به آنها سپرده نشده و یا کارهای غیر مرتبط به آنها سپرده شده است. در حالیکه میلیاردها تومان برای آموزش هر فرد هزینه شده و اگر از آنها استفاده مطلوب نشود هزینه‌های هدر رفته است. از سمت دیگر انتظار داریم که در کادرسازی تلاش کنیم و باید بگویم ستاد مترو فربه است و باید به نیروهای صف و اجرا اضافه شود و اگر کمبود نیرو در ایستگاه‌ها دارید از این افراد استفاده کنید.

تشکری هاشمی با بیان اینکه ما به این حد از توضیحات قانع نشدیم، گفت: کمیسیون عمران کمیته‌ای را برای بررسی این حادثه، آسیب شناسی و زمینه‌های بروز این حادثه تشکیل داده که خروجی آن را به صحن علنی اعلام می‌کنیم.