به گزارش اکو ایران ،هفته گذشته بود که  احمدصادقی ،رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران به محاسبه عوارض ساختمانی به صورت دستی با دخالت و تعیین توسط کاربر به جای محاسبه هوشمند، انتقاد کرد و گفت: این موضوع با ارائه نرخ های خارج از فرمول مصوبه شورای شهر و به صورت غیرشفاف و بدون درج ریزمحاسبات و مبنا به مالکیت و سپس در یک فرآیندنامشخص، فرآیند  اخذ تخصیص و کاهش آن دیده می‌شود.  

این تذکر پیش از این توسط محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای پنجم شهر تهران نیز بارها تکرار شده بود؛ اینکه با  محاسبه دستی عوارض در برخی از مناطق باعث شده مراجعه‌کنندگان به شورا افزایش پیدا کند زیرا گاهی تا 20 برابر نرخ مصوب شورا، عوارض  محاسبه می‌شده

صادقی در صحن شورای شهر تهران هم با تاکید براین که باید برای جلوگیری از فساد در حوزه شهرسازی، تمامی فرآیند تعیین عوارض به صورت سیستمی اجرایی شود. اما چرا مناطق در برابر سیستمی کردن  محاسبه عوارض مقاومت می‌کنند. 

جعفر شربیانی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران درباره دلایل مقاومت در برابر سیستمی شدن محاسبه عوارض به اکو می‌گوید: ریشه این مقاومت را نمی‌دانم و باید بررسی شود. شورا باید تلاش کند مصوبه‌هایی که به نفع مردم است و روی زمین مانده و زمینه‌ی مبارزه با فساد  را فراهم کرده و بستر فساد را از بین می‌برد، اجرایی کند.

وی تاکید کرد: ما در مبارزه با فساد در حوزه شهرسازی و معماری باید از فناوری‌های استفاده کنیم و تمامی فرآیند در حوزه شهرسازی را سیستماتیک کنیم تا دخالت انسانی حداقلی باشد و هر گونه ابهام از بین برود.

حمید رضاصارمی، معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران نیزدر گفتگو با اکو ایران ، وعده می‌دهد تا سال 1401 تمام فرمول‌ها و اقدامات به صورت شفاف بر روی سیستم‌های شهرداری قرار گیرد.

او تاکید کرد: عوارض ساختمانی به صورت سیستمی انجام می شود اما در برخی مناطق و در بخش‌هایی هنوز دستی است، ولی در پروانه ساختمانی صد درصد به صورت سیستمی انجام می‌شود که در سال 1401 تمامی این فعالیت ها به صورت سیستمی انجام خواهد شد.

به گزارش اکو ایران براساس مصوبه‌ی شورای شهر تهران، محاسبه تمامی عوارض شهرسازی باید به طریق سیستمی و از طریق سامانه شهرسازی با درج نحوه محاسبه، رقم عوارض انجام شود.

در متن ماده واحده مصوبه «الزام شهرداری تهران به محاسبه سیستمی عوارض صدور پروانه و صدور فرم‌های اعلام عوارض به‌صورت سیستمی و مکانیزه» شورای شهر تهران آمده است: «شهرداری تهران مکلف است از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه تمامی محاسبات عوارض صدور پروانه ساختمانی و گواهی‌های مربوطه در حوزه شهرسازی و معماری مناطق ۲۲گانه، نواحی و دفاتر مرتبط را به‌صورت سیستمی انجام داده و فرم‌های اعلام عوارض مذکور را نیز به‌صورت سیستمی و مکانیزه با درج نحوه محاسبه عوارض متعلقه (به تفکیک موارد) صادر کند.»

 شورای شهر تهران در تبصره این مصوبه نیز تاکید کرده هرگونه محاسبه و اعلام عوارض مذکور به‌صورت دستی و غیرسیستمی ممنوع است و عدم رعایت آن تخلف محسوب می‌شود. با وجود این مصوبه همچنان برخی از مناطق به‌صورت دستی و بدون اعلام فرم عوارض اقدام به محاسبه عوارض ساختمانی می‌کنند.