به گزارش اکوایران، جواد اوجی، وزیر نفت، در حاشیه بازدید پنج‌شنبه ۱۹ بهمن خود از نمایشگاه «روایت پیشرفت» در محل سالن همایش‌های نمایشگاه‌های دائمی آستان قدس رضوی، عنوان کرد: امروز شاهد تولید بیش از یک میلیارد متر مکعب گاز در روز  با ۲۳ پالایشگاه گازی، ۱۰ پالایشگاه نفت و بیش از ۷۰ مجتمع پتروشیمی هستیم. سال گذشته تتها ۱۴ میلیارد دلار صادرات محصولات پتروشیمی ما بوده که ارز آن در سامانه نیما عرضه شد. امروز در حوزه نفت حدود ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه نفت در کشور تولید می‌شود.

وزیر نفت تصریح کرد: پیش از انقلاب اسلامی تولید و توزیع گاز نیز صورت نمی‌گرفت ولی امروز به همت متخصصین و کارشناسان داخلی، بیش از یک میلیارد مکعب تولید گاز داریم.

او با اشاره به سرمایه‌گذاری بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار در عسلویه، گفت: عسلویه قطب انرژی کشور شده است. بخش اعظمی از تولید گاز ما از میدان مشترک با کشور قطر بوده و سقف تولید ما از همسایه قطری بیشتر است.

اوجی تاکید کرد: صادرات پتروشیمی در سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار بود و امروز نزدیک به سه میلیون و ۴۵۰ میلیون بشکه تولید نفت داریم.

اضافه شدن 50 میلیون متر معکب تولید گاز نسبت به شروع به کار دولت

وزیر نفت در ادامه افزود: امروز نسبت به شروع دولت بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب به تولید گاز اضافه شده است. در شروع دولت سیزدهم تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در دستور قرار گرفت و ۱۳۲ پروژه شناسایی شد که به تدریج در حال بهره‌برداری هستند.

او اضافه کرد: همچنین ۵۰ پروژه مهم در راستای رشد تولید و اشتغال‌زایی آغاز شد که برخی از این پروژه مانند فاز ۱۱ پارس جنوبی، سه سال زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری رسید.

وزیر نفت ادامه داد: عدم فروش نفت خام و تبدیل آن به ارزش افزوده همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است که در این راستا ظرفیت پالایش نفت کشور رشد ۱۳ درصدی داشته است.

قرارداد ۸ میدان گازی و نفتی تا قبل از پایان سال منعقد می‌شود

وزیر نفت اعلام کرد: تا قبل از پایان سال قرارداد هشت میدان نفتی و گازی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار منعقد خواهد شد.

اوجی گفت: از آغاز به کار دولت سیزدهم تاکنون ۳۲ همت اعتبار مسئلیت‌های اجتماعی تخصیص یافته که نسبت به دولت قبل رشد ۱۳ درصدی داشته است.

افزایش متوسط تولید بنزین در دولت سیزدهم

وزیر نفت با بیان اینکه متوسط تولید بنزین ما از ۹۱ میلیون لیتر به ۱۱۴ میلیون لیتر افزایش پیدا کرده است، افزود: در تولید گازوئیل و محصولات پتروشیمی نیز از ۶۸ میلیون تن به ۷۶ میلیون تن رسیده‌ایم.

اوجی عنوان کرد: ما در سه ماهه دوم ۱۴۰۲ رشد ۲۵.۷ درصد داشته‌ایم. رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سال ۱۴۰۱ برابر با ۱۰.۵ درصد (بالاترین رشد در بین همه بخش‌ها) بوده است.

وی بیان کرد: لوله‌کشی رایگان خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد به تعداد ۱۲۵۰۰ خانوار که در دولت قبل هیچگونه اقدامی نشده بود، در این دولت به ثمر نشست.

وی با اشاره به جهش گازرسانی به استان محروم سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: با اجرای خط لوله انتقال به زاهدان، دشتک، زابل، ایرانشهر، پالیزان، خاش، میرجاوه، ایرانشهر، چب و کنارک، چابهار، و مکران گاز رسانی شد.

هیچ میدان گازی بلاتکلیفی نداریم 

وزیر نفت با بیان اینکه امروز هیچ میدان نفتی مشترک بلاتکلیفی نداریم، گفت: برخی از میادین ما با کشورهای همسایه مشترک است و ۴۸ درصد تولید در میادین مشترک رقم می‌خورد.