به گزارش اکوایران، اطلاعات شرکت کپلر نشان می‌دهد واردات نفت خام ایران از سوی چین به کمترین سطح خود در 11 ماه اخیر کاهش پیدا کرده است.

بلومبرگ با توجه به اطلاعات شرکت کپلر ادعا کرده چین در ماه ژانویه حدود 986 هزار بشکه در روز از ایران واردات نفت خام داشته است که کمترین سطح آن از فوریه 2023 است. همچنین داده‌های شرکت کپلر نشان می‌دهد این نخستین‌بار در 10 ماه اخیر است که محموله‌های روزانه نفت خام ایران به چین به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

برخی پالایشگاه‌های مستقل چین که خریداران اصلی نفت خام ایران محسوب می‌شوند در ماه‌های دسامبر و ژانویه از خرید محموله‌های نفت ایران خودداری کردند و بلومبرگ مدعی شده این اتفاق به دلیل نگرانی از قیمت‌های بالاتر بوده است. بلومبرگ ادعا کرده این پالایشگاه‌ها در عوض به نفت روسیه روی آورده‌اند.

طبق اعلام شرکت کپلر، واردات نفت خام روسیه توسط چین در ماه گذشته میلادی کمی کاهش پیدا کرد، اما هنوز بالاتر از سطح 1/2 میلیون بشکه در روز قرار دارد. همچنین میزان نفت خام ایران که در انبارهای شناور نزدیک به سنگاپور و مالزی نگهداری و عموما به چین ختم می‌شوند، تا روز سه‌شنبه (24 بهمن) به 15 میلیون بشکه رسید که بالاترین سطح آن از 24 دسامبر است.

نفت ایران

پالایشگاه‌های چین به دلیل تقاضای ضعیف‌تر داخلی و قیمت‌های بالاتر نفت، با حاشیه سود پایین‌تر دست‌وپنجه نرم می‌کنند. واردات نفت خام، قیر و نفت کوره از طریق بنادر شاندونگ و تیانجین چین، ماه گذشته میلادی به کمترین سطح خود از ژوئن 2022 رسید.

شرکت کپلر اعلام کرده واردات کلی نفت خام از سوی چین در ژانویه 2024 اندکی کاهش یافت اما بالاتر از سطح 10 میلیون بشکه در روز باقی ماند. از سوی دیگر،‌ پالایشگاه‌های دولتی چین خرید نفت از برزیل را افزایش داده‌اند و این میزان به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسیده است که بالاترین سطح آن از سپتامبر 2020 محسوب می‌شود.