شرکت نفتی سعودی آرامکو اعلام کرد که سود خالصش در فصل سوم سال دوبرابر شده است. این افزایش هم از افزایش فروش و هم از جهش قیمت نفت ناشی شده است.

رویترز می‌نویسد: بهترین درآمد این غول نفتی از زمان عرضه عمومی سوخت خود را از بهترین متوسط فصلی نفت خام گرفته است.

در نخستین معاملات بعد از گزارش، سهام آرامکو با 1 درصد رشد روبرو شد. این سهم در طول امسال با 9 درصد رشد روبرو شده است تا ارزش بازار آرامکو به 2 تریلیون دلار برسد. در زمان عرضه عمومی ارزش آرامکو معادل 1.7 تریلیون دلار بود.

درآمد خالص آرامکو به 30.4 میلیارد دلار رسیده که افزایشی قابل توجه را نسبت به درآمد 11.8 میلیارد دلاری در مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

امین ناصر مدیرعامل آرامکو در بیانیه‌ای عنوان کرده است: «عملکرد فصلی قابل انتظار ما نتیجه افزایش فعالیت‌های اقتصادی در بازار کلیدی، جهش در تقاضا برای انرژی و موقعیت ویژه ما در تولید با هزینه پایین است.»

ریتا گیندی تحلیلگر در ارقام سکیوریتیز می‌گوید: «رشد متوالی سود عمدتا توسط بخش بالادستی تامین می‌شود. حجم نفت خام با 12 درصد رشد به 9.6 میلیون بشکه در روز رسیده است.

جریان آزاد نقدی آرامکو از 12.4 میلیارد دلار به 28.7 میلیارد دلار رسیده است.

این شرکت اعلام کرده است که در راستای اصولش 18.8 میلیارد دلار سود سهام توزیع خواهد کرد.

یوسف حسینی تحلیلگر در ای اف جی هرمس عنوان می‌کند که احتمال اینکه آرامکو در پایان سال سود خوبی پخش کند بیشتر و بیشتر می‌شود. این به جریان آزاد نقدی و توانایی کاهش بدهی آرامکو برمی‌گردد.

با کمک تصمیم اوپک برای حفظ سطح تولید به جای افزایش آن، بهای نفت خام در فصل اخیر 4.5 درصد رشد کرد.

نفت خام برنت با بهای 84.4 دلار به ازای هر بشکه و دبلیو تی آی با بهای 83.57 دلار در هر بشکه معامله می‌شوند.

ارزش بازار آرامکو زیر اپل و بالای آلفابت است. از میان رقبای این شرکت، اکسون هم بیشترین سود خالص خود را از سال 2017 ثبت کرده است. گزارش شل ولی از سود خالص 4.13 میلیارد دلاری حکایت داشت که کمتر از پیش‌بینی‌ها بود.