ساعت ۱۰ به وقت جی ام تی، کارشناسان شرکت نه چندان نامدار گسکید در شهر کاسل آلمان متوجه چیزی شدند که بلافاصله به تیتر بسیاری از خبرگزاری‌ها تبدیل شد. داده‌ها نشان می‌داد که جریان گاز از سوی روسیه به روی آلمان بار دیگر قطع شده است و در جریانی برعکس به سمت روسیه می‌رود.

به گزارش اکو ایران این دومین بار طی چند روز است که جریان گاز در یکی از ۳ خط لوله اصلی صادرات گاز روسیه به اروپا معکوس می‌شود. 

رویترز گزارش می‌دهد که در هفته گذشته به خاطر قطع جریان گاز از روسیه، قیمت آتی گاز در اروپا ۲۳ درصد افزایش یافته است. 

رویترز به برخی سیاستمداران اشاره می‌کند که بر این باور هستند کرملین با هدف تحت فشار گذاشتن آلمان به پذیرش خط لوله نورد استریم ۲ دست به چنین اقدامی زده است. مراحل صدور مجوز نورد استریم ۲ در آلمان در حال انجام است.

روسیه این موضوع را رد کرده و گفته است به محض پر شدن دوباره ذخایرش، صادرات را از سر می‌گیرد.

داده‌های گسکید نشان می‌داد که داده ورودی در نقطه مالنو برای مدت سه ساعت معادل صفر بوده است. این داده‌ها از روز پنجشنبه روی ۳۰۰۰۰ کیلو وات ساعت ایستاده بودند. جریان خروجی از مالنو یا درخواست انتقال گاز به لهستان برای دومین ساعت روی هزار و ۴۴۲ کیلووات در ساعت ایستاد. 

جریان گاز به آلمان در مالنو، که به مرز لهستان متکی است شنبه‌ی گذشته نصف شده و روز پنجشنبه از سر گرفته شد. 

سخنگوی شرکت گاز لهستان گفته است که این کشور در حال دریافت گاز از هر دو طرف است. 

او گفته است: «از نظر ما همه چیز خوب است. قرارداد با گازپروم در حال اجرا است.

شرکت‌های گز سیستم در لهستان و گس‌کید در آلمان هستند که بنا به درخواست مشتریان میزان جریان گاز در خط لوله یامال را تعیین می‌کنند. 

قرارداد شرکت گاز لهستان با گازپروم قراردادی برای برداشت سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب است. ۸.۷ میلیارد متر مکعب از این قرارداد در قالب take or pay است که طرف مشتری را ملزم می‌کند در هر حال مبلغ این مقدار از گاز را پرداخت کند. 

از طرف دیگر معامله‌گران می‌گویند که اگر شانسی وجود داشته باشد که لهستان گاز ارزان‌تری از غرب بخرد و به مقدار کافی گاز از روسیه خریده باشد، می‌تواند به خرید از غرب روی بیاورد. 

امریکا به ویژه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تلاش زیادی می‌کرد که با ارائه گاز حتی بدون سود به اروپا، مانع از آن شود که خط لوله نورد استریم ۲ پیشروی داشته باشد. 

صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق یامال، طبق داده‌های بلومبرگ در ماه اخیر بسیار کمتر از ظرفیت بوده است. 

رسانه‌های غربی اصرار دارند این وضعیت را به خط لوله نورد استریم ۲ که سال‌ها کشمکش بر سر آن وجود داشته است مرتبط کنند. خط لوله‌ای ۱۲۰۰ کیلومتری که روسیه از شهریور ماه تشنه‌ی تزریق گاز در آن است.