در نشست آب و هوایی گلاسکو عربستان سعودی و امارات از صنعت نفت دفاع کرده و عنوان کردند سیاست‌های اقلیمی باید روی کاهش گازهای گلخانه‌ای متمرکز باشد نه انقراض سوخت‌های فسیلی. 

محمد سانوسی بارکیندو دبیر کل اوپک هم در سخنان خود عنوان کرد که روایت انتقال انرژی برای جهانی که تشنه‌ی منابع انرژی است گمراه‌کننده و خطرناک است. 

امروز چهارشنبه، نمایندگان اوپک از نقش آینده‌ی سوخت‌های فسیلی در نشست گلاسکو دفاع کردند. آن‌ها مطرح کردند که جهان می‌تواند کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را بدون قربانی کردن سوخت‌های فسیلی نیز پیش‌ ببرد.  

 

مدافعان سوخت‌های فسیلی مدت‌هاست استدلال می‌کنند که تکنولوژی‌هایی مثل ذخیره‌سازی کربن و فناوری‌های جداسازی که در آن‌ها کربن جذب شده و بعد در زیر زمین ذخیره می‌شود می‌تواند به اقتصادها اجازه بدهد به سوختن فسیلی‌ها ادامه بدهند. 

محمد بارکیندو دبیرکل اوپک به رویترز گفته است که باور دارد برنامه سریع برای انتقال از نفت و گاز غیر عملیاتی بوده و پتانسیل ایجاد خطر برای اقتصادهای ضعیف و اقتصاد جهانی را دارد. 

او با اشاره به اینکه نفت و گاز نیمی از مصرف جهانی انرژی را به خود اختصاص داده‌اند عنوان کرده است: «تا امروز از هیچ منبع معتبری برنامه، برنامه‌ای سفت و سخت و نقشه راه برای جایگزین کردن دو منبع انرژی یهنی نفت و گاز در ترکیب انرژی جهان ندیده‌ام.» 

بارکیندو گفته است: «اگر همین امروز نفت و گاز را خاموش کنید ۵۳ درصد از ترکیب انرژی جهان را خاموش کرده‌اید. فقط افزایش قیمت گاز، در برق و زغال سنگ نیز اتفاق مشابهی رقم زده است.ما فراموش کرده‌ایم که چالش‌های ما در این است که چطور به گازهای گلخانه‌ای بپردازیم. پرداختن به گازهای گلخانه‌ای معانی مختلفی دارد و فقط با تصمیم‌های سیاست‌گذارانه نیست. تکنولوژی هم یکی از راه‌ها است.»