به گزارش اکو ایران به نقل از رویترز در سال ۲۰۱۸ آمازون با شرکت رویال دات شل برای ساخت تکنولوژی‌ای که داده‌های بیش از یک قرن تولید نفت، عموما روی کاغذ را به فرمت استانداردی برای شرکت‌های چند ملیتی تبدیل می‌کرد کار کرد. هدف این کار بالا بردن کارآمدی در مناطق عملیاتی مختلف بود. 

این تکنولوژی به صورت اپن سورس در سراسر صنعت به اشتراک گذاشته می‌شود و فقط در دیتاسنترهای رایانش ابری کار می‌کند. 

برخی از کشورهای تولیدکننده نفت خام مانند نیجریه، عربستان سعودی و روسیه، دیتاسنتر آمازون ندارند اما از شرکت‌ها می‌خواهند داده‌ها را درون مرز خود نگه دارند. 

حالا آی بی ام و آمازون گفته‌اند با هم کار می‌کنند تا این مشکل را حل کنند. شرکت‌های نفتی با استفاده از تکنولوژی آی بی ام که نامش اوپن‌شیفت است می‌توانند از ابزارهای ابری در دیتاسنترهایی به مالکیت خودشان درون کشورشان استفاده کنند. 

مانیش چاولا مدیر جهانی انرژی، منابع و تولید در آی بی ام در مصاحبه‌ای می‌گوید: « نیاز به دیتا رزیدنسی تقریبا ۵۰ درصد جهان تولید نفت خام امروز است. این مقدار قابل توجهی از بازار است.»

بیل وس معاون بخش مهندسی آمازون وب سرویسز می‌گوید گسترش دسترسی به ابزارهای داده همچنین به شرکت‌های نفتی کمک می‌کند دارایی‌های دیگر مثل بادی و خورشیدی را نیز به پورتفولیوی خود اضافه کنند. تولیدکنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر احتیاج دارند نسبت به خروجی تولیدشان در مناطق مختلف در زمان‌های متفاوت اطلاعات داشته باشند. 

 این ابزار در فرآیند گذار به شرکت‌های انرژی به آن‌ها کمک می‌کند. کار را برای آن‌ها آسان می‌کند چرا که تمام داده‌های مربوط به خورشید و باد و خطوط انتقال آنجا قرار دارد. 

وسل می‌گوید تا وقتی که به تمام راه‌های انتقال انرژی نگاه نکرده باشید هیچ ایده‌ای در مورد پیچیدگی شبکه انرژی ندارید.