در واقع همه جا می‌توان فشار عصبی را حس کرد و اگرچه داشتن کمی فشار مشکلی ندارد و گاهی قرار گرفتن تحت فشار اندک می تواند مفید هم باشد، اما فشار زیاد باعث فرسایش انسان می شود و او را هم از لحاظ روانی و هم فیزیکی مریض می‌کند.

 فشار عصبی چیست؟

 در واقع فشار عصبی، واکنش بدن به موقعیت های آسیب رسان چه واقعی و چه ذهنی است. وقتی احساس خطر می کنید یک واکنش شیمیایی در بدنتان رخ می دهد که به شما اجازه می دهد تا از بروز آسیب جلوگیری کنید. این واکنش تحت عنوان "جنگ یا گریز" یا "پاسخ به اضطراب" نامیده می‌شود. ضربان قلبتان در طول پاسخ به اضطراب افزایش می یابد، تنفس تان سریع تر می‌شود، عضلاتتان منقبض می شود و فشار خونتان بالا می رود؛ در واقع آماده اقدام می شوید و این روند دفاعی بدن است. استرس یا فشار عصبی در افراد مختلف معانی مختلف خواهد داشت، آنچه که در یک نفر منجر به ایجاد استرس و فشار عصبی می‌شود، ممکن است برای دیگری معنی خاصی نداشته باشد.

چطور می توانیم فشار عصبی ناشی از موارد اقتصادی را به شکلی مناسب مدیریت کنیم؟

 اضطراب و فشار عصبی به عنوان یک هدف مهم عمل می کند و باعث می‌شود تا قادر باشیم که سریعاً به تهدیدات پاسخ دهیم و از بروز خطر جلوگیری کنیم. با این حال اگر قرار گرفتن در معرض فشار عصبی ادامه پیدا کند، این مسئله می‌تواند منجر به بروز اختلال در سلامت روان، برای مثال افسردگی یا افزایش بروز مشکلات فیزیکی شود. خیل عظیمی از پژوهش ها نشان داده که بالارفتن سطح فشار عصبی، توانایی شما برای مدیریت بیماری های فیزیکی را مختل می‌کند؛ اگرچه هیچ کس نمی تواند از بروز فشار عصبی جلوگیری کند اما می‌توانید با مدیریت فشار عصبی به شکلی مناسب، احتمال بازیابی از مشکلات ناشی از فشارها را افزایش دهید.

برای بهینه سازی وضعیت سلامتتان، بخورید و بنوشید.

بعضی افراد برای کاهش استرس سعی می‌کنند که با نوشیدن الکل یا خوردن زیاد استرس خود را رفع کنند. این اقدامات شاید در لحظه به فرد کمک کند اما در واقع در طولانی مدت باعث بالا رفتن سطح فشار عصبی و اضطراب خواهد شد؛ کافئین نیز باعث می شود که اثر اضطراب بالا برود. برای مقابله با فشارهای عصبی از یک رژیم غذایی سالم و مناسب استفاده کنید.

 مرتب ورزش کنید.

علاوه بر آثار ورزش بر روی فیزیک و سلامت فرد، نشان داده شده که انجام تمرینات ورزشی قدرت زیادی در کاهش تنش های عصبی دارد. انجام تمرینات ایروبیک غیررقابتی، تقویت عضلات، فعالیتهایی مانند یوگا یا تای چی را در نظر بگیرید و اهداف منطقی را برای خودتان تعیین کنید. انجام یوگا باعث آزاد سازی اندورفین - ماده طبیعی درون بدن برای کمک به داشتن رفتار بهتر و مثبت - می‌شود.

مصرف تنباکو و محصولات نیکوتین دار را ترک کنید.

افرادی که از نیکوتین استفاده می‌کنند، معمولاً از آن به عنوان کاهش دهنده اضطراب یاد می کنند. با این حال باید گفت که نیکوتین در واقع فشار عصبی بیشتری بر فرد وارد می‌کند که این مسئله در نتیجه کاهش جریان خون و تنفس خواهد بود.

مطالعه کنید و روش های مدیتیشن را امتحان کنید.

صرف وقت به صورت روزانه برای مدیتیشن می تواند به شما در مدیریت فشار عصبی و محافظت از بدن از آثار مخرب اضطراب و فشارهای عصبی کمک کند. از میان روش های مختلف در دسترس می توانید گزینه هایی مانند تنفس عمیق، تصور موارد خوشایند، آرام سازی پیشرونده عضلانی و مدیتیشن را انتخاب کنید. بدین منظور می توانید از برنامه های آنلاین یا اپلیکیشن های گوشی های هوشمند برای گرفتن راهنمایی درباره این روش ها استفاده کنید؛ اگرچه شاید بعضی از آنها هزینه داشته باشند اما بسیاری نیز بصورت رایگان در اختیار عموم قرار دارند.

از قرار گرفتن در موقعیت هایی که باعث به وجود آمدن فشار عصبی می‌شود خودداری کنید.

 اگر شما هم مانند بسیاری از افراد باشید، زندگی‌تان احتمالاً پر است از نیازهایی که وقت پرداختن به آن ها را ندارید. اکثر اوقات این خواسته‌ها و نیازها چیزهایی هستند که خودتان آنها را انتخاب کرده اید. می توانید با تمرین توانایی های مدیریت زمان، مانند کمک خواستن در زمان مناسب، اولویت بندی، سرعت بخشیدن به خود و در نظر گرفتن زمانی برای مراقبت از خود، بخشی از زمان را آزاد کنید.

ارزش هایتان را بررسی کنید و با آنها کنار بیایید.

هرچه اقداماتتان بیشتر نشان دهنده اعتقاداتتان باشد، هرچقدر هم که زندگی شلوغی داشته باشید، حس بهتری خواهید داشت. در انتخاب فعالیت هایتان ارزش هایتان را در نظر بگیرید.

 خودتان را تصدیق کنید.

 "نه گفتن" به نیازهایی که ممکن است زمان و انرژی زیادی بخواهد و فشار بالایی بر شما وارد کند، ایرادی ندارد؛ لازم نیست که همیشه انتظارات دیگران را برآورده کنید.

اهداف و انتظارات واقع گرایانه ای از خود داشته باشید.

این که بفهمید نمی‌توانید در ۱۰۰ درصد مواقع موفق باشید، مسئله مهم و مفیدی برای شما خواهد بود. به مواردی که قادر به کنترل آن هستید فکر کنید و روی پذیرش چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید، کار کنید.

خریدار خودتان باشید.

وقتی سردرگم هستید، به خودتان چیزهایی که به خوبی انجام می دهید را یادآوری کنید و قدر خودتان را بدانید.

روش های دیگری برای آرام شدن یا کاهش استرس و فشار عصبی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمرین تنفس عمیق
 • مدیتیشن
 • آرام سازی پیشرونده عضلات
 • آرام سازی ذهنی با تصور موارد خوشایند
 • آرام سازی توسط موسیقی
 • پس خورد زیستی
 • دریافت مشاوره برای شناخت و کاهش فشار عصبی

 پس خورد زیستی

فرایند پسخورد زیستی با فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز درباره تنش های عضلانی، ضربان قلب و دیگر علائم حیاتی به فردی که سعی در آرام شدن دارد، به او در آموزش توانایی های کاهش فشار عصبی کمک می‌کند. این روش برای در اختیار گرفتن قدرت کنترل بر عملکردهای بخصوصی از بدن مورد استفاده قرار می گیرد که منجر به ایجاد تنش و درد فیزیکی می شود.

پس خورد زیستی می تواند برای کمک به آگاهی شما از پاسخ بدنتان در موقعیت های اضطراب آور مورد استفاده قرار بگیرد و به شما می آموزد که چطور با آنها بهتر برخورد کنید. اگر یک سردرد مانند میگرن شروع به شکل گیری می‌کند، بسیاری از افراد می توانند با استفاده از پسخورد زیستی، قبل از آنکه این سردرد به نقطه اوج خود برسد، آن را کنترل کنند.

اگر در خوابیدن مشکل داشتید چه کار باید بکنید؟

شاید شده باشد که به دلیل فشارهای عصبی ناشی از گرانی نتوانید بخوابید. در این حالت می‌توانید نکات زیر را اجرا کنید:

 • یک برنامه خواب منظم داشته باشید؛ هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و در ساعت مشخصی بیدار شوید.

 • مطمئن شوید که تخت خواب و محیط راحتی دارید: بالش ها را به شکلی قرار دهید که در رختخواب راحت باشید.

 • اتاقتان را تاریک و ساکت نگه دارید.

 • از چرت زدن در طول روز خودداری کنید و البته یادتان باشد که فعالیت هایتان را با دوره‌های کوتاه استراحت همراه کنید.

 • اگر مضطرب یا عصبی هستید، با همسر، شریک زندگی یا یک دوست مورد اعتماد صحبت کنید و مشکلاتتان را از ذهنتان بیرون کنید.

 • به موسیقی های آرامبخش گوش کنید.

 • به قرص های خواب آور متکی نشوید؛ مصرف آنها در کنار داروهای دیگر می تواند مضر باشد و تنها در صورتی که توسط پزشک تان تجویز شده باشد و روشهای غیر دارویی دیگر اثری نداشتند و تنها برای دوره‌های کوتاه از آن استفاده کنید.

 • اگر نمی توانید بخوابید بیدار شوید و یک کار آرامش بخش انجام دهید تا خسته شوید؛ داخل رختخواب نمانید و به این فکر نکنید که چرا نمی توانم بخوابم.

 • از مصرف کافئین خودداری کنید.

 • یک برنامه ورزشی مرتب داشته باشید، اما دو یا سه ساعت و قبل از اینکه به رختخواب بروید ورزش نکنید.

پیامدهای فشارهای عصبی طولانی مدت چیست؟

اگر گاه گداری کمی اضطراب داشتید، جای نگرانی نیست، اما فشار عصبی مزمن و مداوم می‌تواند مشکلات سلامتی جدی بسیاری، از جمله موارد زیر را بدتر یا ایجاد کند:

 • مشکلات سلامت روان مانند افسردگی، تشویش و اختلالات فردی

 • بیماری قلبی عروقی شامل بیماری قلبی، فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، حملات قلبی و سکته

 • چاقی و اختلالات تغذیه

 • فشار عصبی می تواند منجر به بروز مشکلات فیزیکی مانند مشکلات ستون فقرات شود. مشکلاتی مانند کمردرد که انواع مختلفی دارد، دیسک کمر و درد سیاتیک(نوروژنیک ارجاعی) که خود نیز دلایل متعددی دارند. و روندهای پیچیده ای مانند عمل جراحی بسته دیسک کمر یا عمل جراحی میکرودیسککتومی که کم تهاجمی محسوب می شوند

 • مشکلات قاعدگی

 • اختلالات جنسی مانند ناباروری و زودانزالی در مردان و تمایلات جنسی در مردان و زنان شود

 • مشکلات پوست و مو مانند آکنه، پسوریازیس، اگزما و ریختن دائمی مو، مشکلات گوارشی مانند GERD، ورم معده، کولیت اولسراتیو و روده تحریک پذیر