در واقع فردی که وکالت از طرف دیگر کاری را انجام می‌دهد، یعنی به نمایندگی از وی به اموری نیز می‌پردازد. وکالت برگرفته از عبارت وکیل است و در امور حقوقی فرد وکیل به عنوان نماینده قانونی موکل شناخته می‌شود. شاید فردی به لحاظ قانونی وکیل دادگستری نباشد اما کارهایی را به وکالت از دیگران انجام می‌دهد. 

در زمان جاری شدن خطبه عقد ازدواج، عاقد از لفظ " آیا وکیلم" استفاده می‌کند منظور این است که عاقد به نمایندگی از طرفین صیغه محرمیت را جاری می‌سازد. 

اگر بخواهیم وکالت تخصصی را از بعد دیگر نگاه کنیم، می‌توان گفت که امر وکالت توسط وکلای دادگستری انجام می‌شود. در واقع وکیل دادگستری به لحاظ قانونی می‌تواند به امر وکالت بپردازد و در ارتباط با موضوعات مختلف وکالت موکلین را برعهده بگیرد. 

حوزه کاری وکالت بسیار گسترده است و وکلا می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مشغول کار و فعالیت باشند. وکالت جزو مشاغلی است که در سراسر دنیا شناخته شده است و جایگاه اجتماعی قابل قبولی دارد. 

وکالت

امروزه بازار کار وکالت بسیار تخصصی شده است و وکلا صرفا در یکسری از زمینه های حقوقی فعالیت کرده و به تخصص کافی می‌رسند. وکیل تخصصی در دعاوی حقوقی یا کیفری به خوبی می‌تواند به حل و فصل اختلافات طرفین بپردازد و راهکارهای مناسبی را ارائه کند. 

گفتنی است که وکلایی در کشورمان هستند که در مورد بسیاری از دعاوی پرونده قبول می‌کنند و در واقع به صورت تخصصی در یک موضوع و حوزه خاصی فعالیت نمی‌کنند. داشتن مهارت و تخصص در اغلب مسائل حقوقی امری بسیار دشوار است و صرفا توسط حقوقدانان و وکلای مجرب صورت می‌گیرد. 

بنابراین می‌توان گفت که تخصصی شدن امر وکالت هم می‌تواند به نفع وکلا و هم موکلین باشد. در این صورت اگر موکل مثلا در مورد دعاوی خانواده نیاز به وکیل داشته باشد، به وکلایی مراجعه می‌کند که درمورد دعاوی خانواده تخصص کافی دارند و در نهایت به وکیل خانواده شهرت پیدا می‌کنند. 

وکالت در دعاوی خانواده

دعاوی خانواده به موضوعاتی مانند طلاق، مهریه، نفقه، حضانت و غیره ارتباط دارد و وکلایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، به وکیل خانواده شهرت پیدا می‌کنند. وکالت در دعاوی خانواده توسط بسیاری از وکلا انجام می‌شود و جزو پرونده‌هایی است که معمولا دشواری خاصی ندارد. 

اما در هرصورت وکیلی که پرونده‌هایی نظیر طلاق و مهریه را قبول می‌کند، باید تخصص و علم کافی در این زمینه داشته باشد. تسلط بالا به قوانین و مقررات حوزه خانواده از جمله ویژگی‌های وکیل خانواده محسوب می‌شود. علاوه بر این وکیل خانواده باید نظرات و راهکارهای مناسبی را در زمینه امور خانواده نظیر حل و فصل اختلافات زوجین و غیره ارائه دهد. 

وکالت در امور دعاوی خانواده از آن جهت حائز اهمیت است که وکیل باید نظرات مشاوره‌ای را در اختیار موکل خود قرار دهد. در واقع وکیل خانواده در دو نقش وکالت و مشاور ایفای وظیفه می‌کند. وکیل خانواده علاوه بر علم و تخصص کافی و تجربه بالا در این امور باید بتواند از موکل خود به بهترین شکل ممکن دفاع کند. 

موکلی که برای طرح دعوا خانواده به وکیل مراجعه می‌کند، این انتظار را دارد تا فرآیند و مراحل قانونی اقامه دعوا در دادگاه و اقدامات لازم جهت دفاع از حق و حقوق وی به بهترین شکل ممکن توسط وکیل خانواده انجام شود. 

وکالت در دعاوی کار

دعاوی کار عمدتا به اختلافات کارگر و کارفرما اشاره دارد. وکیلی که در این زمینه فعالیت می‌کند، تحت عنوان وکیل دعاوی کار شناخته می‌شود. وکالت در امر دعاوی کار می‌تواند برای کارگر یا کارفرما انجام شود. وکیل کار می‌تواند به طرفیت از کارگر و یا کارفرما شکایتی را در مراجع قانونی مطرح کند. 

وکالت تخصصی

کارگری که حق و حقوق وی توسط کارفرما تضییع شده است، برای احقاق آن می‌تواند به وکیل دادگستری مراجعه کند. وکیل نیز در این شرایط به وکالت از کارگر علیه کارفرما اقامه دعوا می‌کند. این موضوع ممکن است که برای کارفرما نیز رخ دهد. در صورتی که کارگر به درستی وظایف خود را انجام ندهد، کارفرما این حق را دارد تا از طریق وزارت کار اقدام به طرح شکایت نماید. 

وکالت در دعاوی کار می‌تواند به طرفیت از کارگر و کارفرما باشد اما مانند سایر دعاوی امکان وکالت به صورت همزمان برای اصحاب دعوا وجود ندارد. در واقع وکیل نمی‌تواند در یک دعوا و شکایت خاص وکالت کارگر و کارفرما را به صورت همزمان بر عهده بگیرد. در واقع طرفین می‌توانند به صورت جداگانه اقدام به اخذ وکیل نمایند. 

وکالت در دعاوی کار به تهیه و تنظیم قرارداد کار نیز مرتبط است. طرفین قرارداد کار می‌توانند برای تنظیم یک قرارداد مناسب با رعایت اصول و نگارش حقوقی اقدام به اخذ وکیل نمایند. بنابراین وکالت در دعاوی کار توسط وکلای متخصص در این حوزه انجام می‌شود. وکیل دعاوی کار فردی است که به قوانین حوزه کار تسلط کافی دارد و می‌تواند اختلافات کارگری و کارفرمایی را حل و فصل نماید. 

همچنین وکیل کار این توانایی را دارد تا قرارداد کاری بین کارفرما و کارگر را با رعایت اصول قرارداد نویسی و مسائل حقوقی تنظیم کند.