این مهم در وضعیت تورمی ایران، اهمیت بیشتری نیز پیدا کرده است. سرمایه گذاری در بورس به عنوان یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری، باعث اولا حفظ ارزش سرمایه و ثانیا افزایش سودآوری خواهد شد. نکته قابل توجه در این بین، تخصص و زمان کافی برای کسب سود از بورس است.

سبدگردانی اقتصاد بیدار با تکیه بر دانش کمیته سرمایه‌گذاری متخصص و احداث صندوق‌های سرمایه گذاری و همچنین امکان سبدگردانی شخصی، آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز است.

به طور کلی در بازار سرمایه، 2 روش سرمایه گذاری وجود دارد که به روش مستقیم و غیر مستقیم نامگذاری شده است. در روش سرمایه گذاری مستقیم، هر فرد باید کد بورسی و کد آنلاین دریافت کند و شخصا به تحلیل بازار بپردازد. در این روش مشکلاتی اعم از نداشتن زمان و دانش کافی، گرفتن تصمیمات هیجانی و... وجود دارد، بنابراین روش سرمایه گذاری غیر مستقیم می‌تواند یک روش بسیار کارآمد و سودآفرین باشد. در ادامه به معرفی سبدگردانی و صندوق‌های سرمایه گذاری خواهیم پرداخت که از روش‌های سرمایه گذاری غیر مستقیم به شمار می‌آیند.

سرمایه گذاری مستقیم

اولین گام برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار بورس مرحله احراز هویت سجام و کارگزاری می‌باشد. به منظور احزار هویت سجام باید مبلغی را بپردازید اما اگر از طریق سامانه و سایت کارگزاری اقتصاد بیدار اقدام کنید، لازم به پرداخت این هزینه نیست. پس از دریافت کد آنلاین و کد بورسی و فراگرفتن دانش لازم از طریق دوره‌های آموزشی، می‌توانید سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار بورس را آغاز کنید. از مزایای سرمایه گذاری مستقیم می‌توان به امکان خرید و فروش سهام و تشکیل پرتفوی با استفاده از روش های تلفنی، آنلاین و حضوری، تسلط بیشتر بر مدیریت سرمایه و کسب سود بیشتر (در صورت داشتن تخصص و تحلیل دقیق) اشاره کرد.

سرمایه گذاری غیر مستقیم

روش سرمایه گذاری غیر مستقیم یکی از متداول‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران است. این روش سرمایه گذاری در بورس برای افرادی که زمان و دانش کافی برای تحلیل بازار را ندارند و همچنین نمی‌توانند تصمیم متناسب با زمان و شرایط بازار را اتخاذ کنند، مناسب است.

در سرمایه گذاری غیر مستقیم، 2 روش بسیار کاربردی و مهم وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

سبدگردانی

در این روش، مجرب‌ترین و با سابقه‌ترین متخصصین به تحلیل بازار سرمایه می‌پردازند تا متناسب با میزان ریسک هر سرمایه‌گذار، سبد متناسب را تشکیل دهند. بنابراین پیش از عقد قرارداد، مشاورین کارگزاری اقتصاد بیدار با هر سرمایه‌گذار، جلسه‌ای مبنی بر تعیین میزان سرمایه و ریسک سنجی، برگزار می‌کنند.

در این روش در صورت تمایل سرمایه‌گذار، ریسک سبد می‌تواند بیشتر باشد و در عین حال سود دریافتی نیز بیشتر می‌شود.

مزایای اساسی سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی اقتصاد بیدار

سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی مزایای بسیاری برای سرمایه‌گذاران دارد که عبارتند از:

  • در سبدگردانی، هرگونه تصمیم‌گیری برای سبد هر سرمایه‌گذار با دقت و تمرکز کافی و بر اساس تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی و همچنین گزارش‌های مالی منتشر شده، صورت می‌گیرد.

  • برخلاف سرمایه‌گذاری مستقیم، برای اطمینان از سرمایه‌گذاری سودآور در بورس، نیازی به فراگیری دانش و مهارت لازم برای تحلیل بازار ندارید.

  • برای آغاز فعالیت در بورس از طریق سبدگردانی، نیاز نیست زمانی را به منظور رصد بازار تخصیص دهید چرا که تیم تحلیل و معاملات اقتصاد بیدار به طوری کاملا حرفه‌ای اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

  • رعایت تناسب میان ریسک و بازده سرمایه گذاری با استفاده از مدل‌های بهینه‌سازی سبد سهام  نیز یکی دیگر از مزیت‌های سرمایه‌گذاری از طریق سبدگردانی اقتصاد بیدار است.

صندوق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در صندوق‌ها مانند سبدگردانی اختصاصی نیست، به این معنا که ترکیب دارایی‌های هر صندوق برای سرمایه گذاران یکسان است و متناسب با میزان سرمایه و ریسک هر سرمایه‌گذار، سبد اختصاصی تشکیل نمی‌شود.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری اقتصاد بیدار

سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقتصاد بیدار دارای مزایای بسیاری نسبت یه سایر روش‌های سرمایه‌گذاری است که به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

پایین بودن ریسک

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین اهداف هر سرمایه گذاری است که در صندوق‌‌های سرمایه گذاری متخصص‌ترین تحلیلگران قصد دارند تا با ریسک‌سنجی حرفه‌ای، فاصله بازده واقعی و انتظاری را کاهش می‌دهند.

مدیریت حرفه‌ای

یکی دیگر از مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری اقتصاد بیدار، مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها می‌باشد که توسط کادری حرفه‌ای و متخصص، دارایی شما مدیریت می‌شود.

 ذخیره زمان

در سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری، شما به عنوان سرمایه‌گذار نیازی به صرف زمان برای  بررسی سهام و خرید و فروش ندارید. بنابراین بدون اتلاف وقت، یک سرمایه گذاری مطمئن خواهید داشت.

انواع صندوق سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری بر اساس ترکیب دارایی‌هایشان و نوع پرداخت سود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

صندوق درآمد ثابت سپر سرمایه بیدار

صندوق سرمایه‌گذاری سپر یک صندوق درآمد ثابت است که کاملا بدون ریسک بوده و سودی بیشتر از بانک، روزشمار و با نقدشوندگی بالا را برای شما به ارمغان خواهد آورد. صندوق سپر یک صندوق ETF  است، یعنی می‌توانید این صندوق را با نماد سپر مانند یک سهام عادی در پرتفوی خود خریداری کنید.

صندوق سهامی ارزش آفرین بیدار

صندوق سرمایه‌گذاری ارزش آفرین یک صندوق سهامی است که بیشتر ترکیب دارایی آن شامل بهترین و پربازده‌ترین سهام بازار می‌باشد. صندوق ارزش آفرین نیز یک صندوق ETF  است و مقدار سود دریافتی به خالص دارایی هر واحد (NAV)، اضافه می‌شود.

جمع‌بندی

زمانی می‌توان انتظار کسب سود از بازار سرمایه را داشت که سرمایه‌گذاری با رعایت تمام اصول و قواعد بازار سرمایه باشد. اگر به هر علتی، توانایی یا فرصت تحلیل بازار  و سرمایه گذاری به صورت مستقیم را ندارید، می‌توانید از روش‌های جذاب سرمایه‌گذاری غیر مستقیم استفاده کنید. بنابراین سبدگردانی و 2 صندوق سپر و ارزش آفرین می‌توانند انتخاب‎‌های بسیار هوشمندانه‌ای  باشند.