کاربرد این بلاکچین از زمانی که دیفای توسعه پیدا کرد و NFTها مورد توجه قرار گرفتند، بیشتر شد. توکن ERC20 یا استاندارد ERC20 درباره دارایی‌های دیجیتالی که بر بستر بلاکچین اتریوم توسعه پیدا کرده‌اند، صحبت می‌کند.

بسیاری از ما نام توکن‌های ERC20 را شنیده‌ایم و می‌دانیم هر توکنی که این که بر بستر اتریوم راه‌اندازی شده، با این لقب شناخته می‌شود. در این مقاله بیشتر درباره توکن و استاندارد ERC20 چیست صحبت می‌کنیم. در مجله ارز دیجیتال داموندمگ می‌توانید اطلاعات کاربردی درباره مفاهیم و اصطلاحات مختلف بازار ارزهای دیجیتال به دست آورید و به صورت حرفه‌ای در این بازار فعالیت کنید. مطلب پیش رو نیز چکیده از محتواهای مجله داموند است.

داموند

رمز ارز اتریوم چیست؟

رمز ارز اتریوم که با نام اتر هم شناخته می‌شود، توکن بومی بلاکچین اتریوم است. این بلاکچین امکان میزبانی از Dappها و پروژه‌های دیفای را دارد. توسعه‌دهندگان می‌توانند به جای راه‌اندازی بلاکچین بومی برای پروژه‌شان، از اتریوم استفاده کنند و با این کار در هزینه و منابع مورد نیاز صرفه جویی کنند.

پروژه‌هایی که از اتریوم استفاده می‌کنند، امکان راه‌اندازی توکن منحصر به خودشان را هم دارند. رمز ارز اتریوم به عنوان یک دارایی دیجیتال که در تمام پروژه‌های مبتنی بر اتریوم معتبر است، شناخته می‌شود. در واقع پروژه‌ها برای اینکه بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و توکن‌هایشان را باهم مبادله کنند،‌ از اتر استفاده می‌‌کنند. کاربرد و اعتبار اتر در بازار، آن را به دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان تبدیل کرده است.

خرید رمزارز اتریوم در ایران

کاربران ایرانی برای خرید اتریوم دو راه دارند. مسیر اول صرافی ارز دیجیتال داموند DAMOND.ir است که خدمات مختلفی در زمینه خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال، از جمله اتریوم، به کاربران ارائه می‌دهد. این صرافی از تمام کارت‌های بانکی ایرانی پشتیبانی می‌کند و امکان خرید اتریوم با ریال ایران را نیز فراهم کرده است. همچنین ولت دیجیتالی برای ذخیره دارایی‌های کاربران خود توسعه داده است.

صرافی داموند

مسیر دوم خرید اتریوم از صرافی‌های خارجی است. بعضی از صرافی‌ها به احراز هویت نیاز دارند. از آنجایی که ایران جزء لیست تحریم این صرافی‌هاست، کاربران ایرانی برای احراز هویت باید از IPهای خارجی استفاده کنند. برای این کار یا به آشنای مقیم خارج از کشور نیاز است یا خرید آی‌پی‌های فیک ثابت؛ هرکدام از این روش‌ها چالش‌های خاص خود را دارند.

در نهایت اگر صرافی متوجه شود کاربری از ایران در حال فعالیت است، حساب او را با تمام دارایی‌هایش مسدود می‌کند. صرافی داموند هیچکدام از این مشکلات را ندارد و بستری امن برای تراکنش‌ ارزهای دیجیتال برای کاربران ایرانی فراهم کرده است.

توکن و استاندارد ERC20 چیست؟

همانطور که پیش از این گفتیم، پروژه‌های مختلف می‌توانند توکن‌های اختصاصی خودشان را توسعه بدهند. اما نباید فراموش کنیم که همه این توکن‌ها روی یک شبکه توسعه‌ داده‌ شده‌اند و باید در برخی ویژگی‌ها مشترک باشند.

به عنوان مثال یک سازمان را تصور کنید که در آن صد کارمند فعالیت می‌کنند؛ هرکدام از این کارمندها وظیفه منحصر به فردی در سازمان بر عهده دارند و ویژگی‌های ظاهری و شخصیتیشان هم باهم متفاوت است، اما این کارمندان باید قوانین سازمانی را رعایت کنند. این قوانین شامل مواردی مثل پوشیدن یونیفرم سازمانی، حضور در سازمان در زمان مشخص و موارد اینچنینی است.

صرافی امن داموند

در مثال گفته شده، بلاکچین اتریوم مثل سازمان است، توکن‌هایی که بر بستر آن توسعه پیدا می‌‌کنند، کارمندان هستند و قوانین سازمانی هم همان استانداردهای ERC20 هستند. این استانداردها قوانینی نرم افزاری هستند که از سوی توسعه‌دهندگان اتریوم ارائه شده‌اند و همه توکن‌ها باید مطابق با این قوانین توسعه داده شوند. در این صورت توکن‌ها در عین کاربرد متفاوتی که دارند، می‌توانند به صورت یکپارچه بر بستر بلاکچین اتریوم فعالیت کنند.

پیروی توکن‌ها از استانداردهای ERC20 مزیت‌هایی مثل امکان ذخیره توکن‌‌های مختلف در ولت مشترک، قابلیت مبادله همه توکن‌های ERC20 بر بستر اتریوم و قابلیت استفاده از قراردادهای هوشمند را به دنبال دارد. البته برخی از توکن‌ها با مسائلی مثل نابودی ناگهانی بخاطر اجرای قرارداد هوشمند و خرج شدن بیش از حد توکن‌‌ها مواجه می‌شوند.

توابع ERC20

بخشی از توابع استانداردهای ERC20 اجباری هستند و باید توسط تمام توکن‌هایی که بر بستر اتریوم توسعه یافته‌اند، رعایت شوند، اما برخی از توابع هم اختیاری هستند و توسعه‌دهندگان در صورت نیاز از آن استفاده می‌کنند.

 توابع اجباری توکن‌ها عبارتند از:

 • تعیین تعداد توکن‌هایی که عرضه می‌شوند

 • تابع تاییدیه برداشت توکن از حساب کاربران

 • نشان دادن تعداد توکن‌های موجود در حساب کاربری اعضای پروژه

 • تابع انتقال اتوماتیک برای تراکنش‌های خودکار

 • تابع جلوگیری از خرج کردن بیشتر از موجودی حساب

لیست توابع اختیاری استانداردهای ERC20 عبارتند از:

 • نام توکن

 • نماد توکن

 • تعداد ارقام اعشار بخش‌پذیری توکن (تعیین کوچک‌ترین واحد توکن)

لیست توکن‌های ERC20

اتریوم اولین بلاکچینی بود که امکان میزبانی از پروژه‌های دیفای و Dappها را فراهم کرد، به همین دلیل اکثر این پروژه‌ها بر بستر همین بلاکچین توسعه پیدا کرده‌‌اند و توکن بومی آن‌ها توکن ERC20‌ است. اتریوم هنوز هم به عنوان بزرگ‌ترین بستر برای میزبانی این پروژه‌ها استفاده می‌شود. برخی از پروژه‌های ارز دیجیتال مثل بایننس کوین کار خود را با اتریوم آغاز کردند، اما بعد از رشد پروژه، بلاکچین اختصاصی خودشان را راه‌اندازی کردند.

در زمان نگارش این مقاله ۵۰۸ هزار و ۷۰۴ توکن ERC20 در بازار وجود دارد؛ این توکن‌ها به پروژه‌های مختلفی تعلق دارند و برخی از آن‌ها مشهور هستند. در ادامه به لیست توکن های ERC20 مهم‌ که از استانداردهای بلاکچین اتریوم پیروی می‌کنند،‌ اشاره می‌کنیم.

 • تتر

 • یونی

 • چین لینک

 • شیبا اینو

 • آوه

 • تتا

 • سوشی

 • رپد بیت کوین

توکن

آیا امکان معامله توکن‌های ERC20 در سایر بلاکچین‌ها نیز وجود دارد؟

در سال‌های قبل، ایزوله بودن بلاکچین‌ها یک مشکل اساسی برای کاربران بود. منظور از ایزوله بودن این است که بین بلاکچین‌های مختلف راه ارتباطی وجود نداشت؛ مثلا کاربران نمی‌توانستند بدون جفت ارزهای ارائه شده در صرافی‌ها، یک توکن ERC20‌ مثل اتریوم را با توکنی مثل بیت کوین که بر بستر بلاکچین دیگری بود، معامله کنند.

توسعه‌دهندگان بلاکچین‌ها در حال توسعه ابزارهایی به نام پل هستند که بلاکچین‌های مختلف را به یکدیگر مرتبط می‌کند. مثلا در حال حاضر امکان مبادله توکن‌های ERC20 با توکن‌های BEP-20 (ارزهای دیجیتال بر بستر بایننس اسمارت چین) با استفاده از پل بایننس فراهم شده است. این پل‌ها هنوز به اندازه‌ای قدرتمند نیستند که نیاز کاربران ارزهای دیجیتال را پوشش بدهند، اما بلاکچین‌ها را از ایزولاسیون در آورده‌اند و در آینده با توسعه بیشتر می‌توانند کاربردی‌تر شوند.

کلام آخر

در این مقاله توضیح دادیم استانداردهای ERC20 چه هستند و توکن‌های ERC20 چه ویژگی‌هایی دارند. بلاکچین اتریوم بزرگ‌ترین میزبان پروژه‌های رمزنگاری است و به همین دلیل تعداد زیادی از توکن‌های بازار با استانداردهای ERC20 ارائه شده‌اند. امکان مبادله این توکن‌ها در بلاکچین‌های دیگر وجود ندارد، اما صرافی‌ها قابلیت مبادله توکن‌های ERC20  و ارزهای دیجیتال سایر بلاکچین‌ها را فراهم کرده‌اند.

اطلاعات بیشتر درباره اتریوم، توکن‌های ERC20 و سایر مباحث مربوط به بلاکچین و بازار ارزهای دیجیتال را در مجله داموندمگ بخوانید.