پشم سنگ در واقع یکی از این محصولات است که از ذوب شدن سنگ بازالت به دست می آید. کاربرد های  بسیار گوناگونی می‌توان برای عایق مورد نظر نام برد. این عایق در انواع مختلفی تولید و روانه بازار های فروش می‌شود. مواد اولیه کارتن پلاست، پلی پروپیلن است. برای تولید فقط باید ورق های مسطح بر روی هم قرار بگیرند. این محصول در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی، کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

پشم شیشه نیز به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی عمل می‌کند، محصول فوق از الیاف معدنی تشکیل شده است . در کارخانجات برای تولید از مواد بازیافتی و شیشه که به صورت کامل ذوب شده است استفاده می شود. به همراه مواد بازیافتی مقداری ماسه معمولی و رزین نیز وجود دارد.

بر اساس کاربرد انواع مختلفی از پشم شیشه تولید می شود. مصرف کنندگان برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنا شدن با ویژگی های هر یک از محصولات و خرید انواع عایق های صوتی که در این مطلب ذکر شد می‌توانند به سایت عایق آنلاین مراجعه کنند.

روش تولید و کاربرد پشم سنگ چیست؟

برای تولید، بازالت باید در دمای مناسب ذوب شود، بعد از ذوب شدن بازالت که جزء سنگ های آذرین محسوب می شود الیاف های بسیار ریزی تشکیل می‌شود که به همراه رزین و مقداری روِغن که برای شکل دادن الیاف ها مورد استفاده قرار می گیرند محصول نهایی ساخته می شود.

پشم سنگ محصولی است که در دمای بالا تولید می شود و محدوده تحمل دمایی آن بسیار بالا است و نقش بسیار مهمی در کاهش انرژی ایفا می کند. از محصول فوق می توان به عنوان یک عایق صوتی، همچنین عایق حرارتی نام برد که کمترین ضرر را به محیط زیست وارد می کند. کاربرد عایق مورد نظر در صنایع مختلف در کشورمان  بسیار بالا می باشد.

امروزه در کشاورزی پیشرفته و مدرن برای کشت بدون خاک از پشم سنگ استفاده  می شود. در صنعت ساختمان سازی می توان از عایق حرارتی و صوتی فوق استفاده کرد، با این روش می توان اتلاف انرژی در منازل مسکونی و ساختمان های اداری را به حداقل رساند.

در پالایشگاه و صنایع پتروشیمی نیز می‌توان از محصول ذکر شده به صورت گسترده بهره برد. این نوع از عایق به عنوان عایق صوتی در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد، بدین ترتیب آلودگی های صوتی در این ساختمان ها به حداقل می رسند. محصول فوق از اتلاف بسیاری از انرژی های تجدید ناپذیر در بسیاری از صنایع جلوگیری می کند.

انواع پشم سنگ:

انواع مختلفی از محصول موجود است که روش های تولید و ساخت آنها با هم تفاوت دارد. عایق صوتی و حرارتی لحافی در بازار های فروش به صورت رولی ارائه می شود. انعطاف پذیری این محصول بسیار بالا می باشد و در مدل های گوناگون مانند بدون روکش و با روکش آلومینیومی، همچنین با روکش کاغذ کرافت عرضه می شود.

پشم سنگ پتویی نیز یک عایق صوتی محسوب می‌شود که در صنایع مختلف مانند عایق کاری ماشین آلات، لوله های با قطر های بالا، همچنین عایق کاری تجهیزات و ماشین آلات صنعتی به کار برده می شود.

 از پرکاربردترین عایق حرارتی ذکر شده می توان به پشم سنگ تخته ای اشاره کرد که برای عایق کاری تمام محیط های ساختمانی مانند دیوار، کف و سقف استفاده می شود. این عایق با ضخامت های گوناگون در صنایع پتروشیمی، پالایشگاه ها و کوه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مدل ها می توان به پشم سنگ لوله و همچنین فله ای اشاره کرد که هر کدام دارای ویژگی های مختص به خود هستند. ویژگی اصلی محصول نصب آسان و غیر سمی بودن آن است. پشم سنگ محصولی است که مقاومت بسیار زیادی در برابر حرارت، همچنین رطوبت دارد، علاوه بر این با محیط زیست نیز سازگار می باشد.

پشم سنگ

کارتن پلاست چیست؟

کارتن پلاست یک محصول و ورقه پلاستیکی محسوب می‌شود که ماده اصلی و اولیه آن پلی پروپیلن است و وزن آن نیز بسیار کم می باشد. برای تولید کافی است که ماده اولیه ذکر شده در کارخانجات بازیافت شود. از ویژگی های مهم و منحصر به فرد کارتن پلاست می توان به مقاوم بودن آن در برابر فشار و ضربه اشاره کرد.

محصول فوق در مقایسه با دیگر عایق های صوتی و حرارتی قیمت بسیار مناسبی دارد. برای تولید کارتن پلاست ورقه های مسطح باید به روش اکستروژن بر روی هم قرار بگیرند در بین دو ورقه مسطح یک لایه چین دار قرار داده می‌شود تا اتصالات مابین این دو ورق مستحکم تر شود. امروزه محصول فوق جزء جدایی ناپذیر در صنایع تبلیغات و طراحی، همچنین دیزاین محسوب می شود.

کاربرد کارتن پلاست

نام دیگر این محصول شیت پلاست می باشد که به دلیل اینکه بدون بو می باشد در طراحی و نمای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه برای تغییر شکل دکوراسیون داخلی خانه می توان از محصول مورد نظر استفاده کرد، چون قابلیت شکل پذیری بالایی دارد، همچنین در برابر گرما، آب و فشار بسیار مقاوم است.

کارتن پلاست را می توان به وسیله منگنه، چسب حرارتی به سایر سطوح و یا اشیا به صورت کامل متصل کرد. کارتن پلاست قابل بازیافت است، چون در تولید آن از هیچ گونه مواد سمی استفاده نشده است، این محصول در انواع مختلفی مانند ورقه ای، عمودی، کندویی یا حبابی تولید می شود. تولیدکنندگان می‌توانند با بهره بردن از بهترین مواد اولیه در تولید این نوع عایق و دیگرعایق های صوتی و حرارتی، محصولات خود را به بازارهای جهانی نیز صادر نمایند.

پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه محصولی است که از الیاف استوانه ای شکل و از بازیافت شیشه تولید می شود، در واقع این محصول یک فیبر بازیافتی و یا ضعیف شده است. الیاف تشکیل دهنده بسیار کوچک است. پشم شیشه در بازار های فروش به صورت رولی عرضه می‌شود.

انواع مختلفی برای این محصول می‌توان نام برده که دارای شکل ظاهری و ضخامت متفاوت هستند. عایق حرارتی ذکرشده، کاربرد های بسیار متنوعی در صنایع گوناگون دارد. در صنعت ساختمان سازی می توان برای عایق کاری تمامی فضاهای ساختمان از جمله دیوار، کف، حفره و فضاهای داخلی استفاده کرد. در لوله کشی ساختمان نیز برای عایق کاری و جلوگیری از اتلاف انرژی از جمله گرما می توان ازاین نوع عایق استفاده کرد.

ویژگی های مهم پشم شیشه چیست؟

پشم شیشه علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی محسوب می‌شود به عنوان یک عایق صوتی نیز می‌باشد و برای جذب آلودگی های صوتی در ساختمان استفاده می شود. از محصول فوق می‌توان برای صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی در مصارف گوناگون استفاده کرد.

در محیط هایی که این نوع عایق به کار برده شده است اتلاف انرژی به حداقل می رسد. محصول فوق با توجه به روش ساخت و تولید دارای چگالی های متفاوتی می باشد. عایق مورد نظر به دلیل کندسوزی در برابر گرما و حرارت شدید بسیار مقاوم است

 از دیگر ویژگی های بارز محصول سبکی و نصب آسان است و افراد بدون‌ مهارت هم می توانند به راحتی و در مدت زمان بسیار کمی عملیات نصب را انجام دهند. علاوه بر این مواد سمی در ساختار آن وجود ندارد بنابراین یک محصول دوستدار محیط زیست محسوب می شود.

در بسیاری از مواقع می توان از عایق بازیافتی برای موارد دیگر استفاده کرد. امروزه با استفاده از فناوری نانو عایق حرارتی فوق در انواع مختلف با ویژگی های منحصر به فرد تولید می شود. برای تولید پانل به رنگ های مختلف نیز می‌توان از پشم شیشه استفاده کرد.

پشم شیشه

انواع پشم شیشه:

عایق صوتی و حرارتی ساده پلاست محصولی برای عایق کاری سقف سوله های فلزی، همچنین پر کردن فضای داخلی دیوار های جداکننده استفاده می شود. از انواع دیگر می توان به پشم شیشه آنتی باکتریال اشاره کرد که خاصیت ضد میکروبی آن مانع از انتشار میکروب و عوامل بیماری زایی در محیط می شود.

عایق حرارتی آنتی فایر مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و گرما دارد، از این محصول می توان برای عایق کاری محیط های پرخطر که مواد مشتعل وجود دارد بهره برد. عایق صوتی انتی استاتیک نیز قابلیت شستشو دارد. محصول با توجه به فناوری های مختلف تولید در انواع مختلف و با کاربرد های گوناگون تولید می شود.

جمع بندی

محصولات ذکر شده به عنوان عایق صوتی و حرارتی در صنایع مختلف مورد مصرف قرار می گیرد و می‌توان گفت از پرکاربردترین عایق ها محسوب می شوند که بیشتر برای جلوگیری از اتلاف انرژی در صنعت ساختمان سازی استفاده می شوند.

آیا پایه ذکر شده در برابر تغییرات دمایی نیز بسیار مقاوم هستند به همین دلیل ساختمان هایی که در آنها از این نوع عایق ها مانند پشم سنگ و کارتون پلاست استفاده شده است در فصل سرد کاملا گرم و در تابستان نیز خنک باقی می‌مانند.

مشتریانی که قصد خرید عایق را دارند بهتر است ابتدا با مراجعه به سایت های اینترنتی معتبر مانند سایت عایق آنلاین با ویژگی‌های مهم و اصلی انواع عایق آشنا شوند. مراجعه به این سایت نیز امکان مشخص شدن قیمت نهایی و تمام شده را برای مصرف کننده فراهم می آورد.