این روزها راه اندازی کسب و کار اینترنتی و رونق گرفتن در این مسیر بیشتر از هر چیزی مورد توجه صاحبان کسب و کار قرار گرفته است. کارفرمایان به خوبی می‌دانند که موفقیتشان در گرو بهینه سازی وب سایت آن‌ها است و این هدف تنها در صورتی محقق می‌شود که یک متخصص بر کمپین و فعالیت‌های بهینه سازی آن‌ها نظارت کند‌.

با توجه به این که سئو یا بهینه سازی سایت کاملا تخصصی است، وجود یک مشاور سئو اهمیت بیشتری می‌یابد. متخصص و مشاور سئو شغلی است که به واسطه توسعه اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی شکل گرفته و به واسطه اهمیتی که دارد با چالش‌های بسیاری رو به رو است. در ادامه ضمن معرفی مشاور و متخصص سئو چالش‌ها و پیش نیازهای این شغل را نیز بررسی می‌کنیم.

مشاور سئو کیست؟

موتور جست و جوی گوگل در راستای پاسخ به نیاز کاربران قوانین بسیار گسترده‌ای را تنظیم کرده که بر اساس آن به سایت‌‌های موجود رتبه می‌دهد. هر سایت برای رسیدن به نتیجه برتر گوگل جهت افزایش بازدید و ترافیک باید از این قوانین پیروی کند.‌ این در حالی است که الگوریتم‌های گوگل مدام در حال تغییر اند و صاحبین سایت‌ها باید بتوانند با این قوانین همگام شوند. 

مشاور سئو دقیقا شخصی است که با این قوانین و الگوریتم‌های گوگل کاملا آشنا است و به خوبی می‌تواند با ارزیابی وضعیت سایت بهترین راهکار سئو را برای ارتقاء رتبه آن ارائه دهد. با توجه به توسعه سایت‌ها و تغییرات پی در پی فاکتورهای موثر در سئو، دریافت بک لینک، سئو داخلی یا سئو محتوا به تنهایی نمی‌توانند رتبه سایت را افزایش دهند. مشاور و متخصص سئو به تمام ابزارهایی که در این حوزه وجود دارد، تسلط کامل داشته و یک سرپرست حرفه‌ای برای کمپین سئو خواهد بود.

وظایف مشاور سئو چیست؟

مشاور یا متخصص سئو با چالش‌های بسیاری در مسیر بهینه سازی سایت‌ها رو به رو است اما در نهایت یک وظیفه مشخص دارد و موظف است بر اساس وظیفه از پیش تعیین شده خود بهترین خدمات مشاوره را ارائه دهد. در تعریف وظایف مشاور سئو به یک شفاف سازی مهم می‌رسیم. بسیاری ار افراد بین مشاور و متخصص سئو داخل سازمان تفاوتی قائل نیستند.

مشاور سئو تنها وظیفه دارد با ارائه مشاوره و راهنمایی، کمپین سئو سایت‌های مختلف را مدیریت کند و معمولا خود نقشی در اجرا و پیاده سازی استراتژی‌های سئو ندارد. از آنجا که فرآیند سئو برای هر سایت با توجه به نوع وب سایت، نوع کسب و کار، کیفیت بخش محتوایی، تعداد صفحات سایت، وضعیت کنونی و اعتبار صفحه وب در گوگل و فاکتورهایی از این دست تعیین شده و برای هر سایت متفاوت است، طبیعتا مشاور را با چالش‌های مختلفی رو به رو ساخته و همین مسئله وظیفه متخصص سئو را سنگین‌تر می‌کند.

یک  مشاور سئو حرفه‌ای موظف است برای رشد هر نوع سایت با هر شرایطی یک راهکار مناسب ارائه دهد. وقتی از انجام وظیفه صحبت می‌کنیم، انتظار می‌رود که متخصص سئو  راهکارهای سئو کلاه سفید را ارائه دهد. برخی از صاحبین کسب و کارهای آنلاین به دلیل محدودیت بودجه و زمان از مشاورین مبتدی استفاده می‌کنند که در ازای خدمات مشاوره تمام وقت نرخ کمی دارند.

هرچند هزینه یک فاکتور مهم برای کسب و کارهای نوپا است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت اما قطعا چنین مشاورانی با تجربه بسیار محدود توانایی هدایت سایت شما در مسیر صعودی موفقیت را ندارند‌. مشاورین سئو باید تخصص کافی در حوزه فعالیت خود را داشته باشند تا بتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند.  در ادامه تخصص‌های مورد نیاز در این حوزه را بررسی می‌کنیم.

تخصص‌های مورد نیاز یک مشاور سئو چیست؟

از فاکتورهای مهمی که در حوزه تخصص های مشاور سئو قابل بررسی است، می‌توان به مواردی همچون: آشنایی با انواع سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری، آشنایی با الگوریتم‌های مختلف گوگل. مانند الگوریتم پاندا، آشنایی با تکنیک‌های رفع پتالتی گوگل، آنالیز تکنیک‌های جدید سئو، آشنایی با پلاگین‌های سئو انواع سیستم‌های مدیریت محتوا، آشنایی با ابزارهای آنالیز سئو سایت، تسلط بر تکنیک‌های سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال، استفاده از استراتژی‌های درست برای انتخاب کلمات کلیدی و غیره اشاره کرد.

 از آنجا که هیچ سایتی از خدمات سئو بی نیاز نیست، مشاوره سئو یک شغل پردرآمد خواهد بود. در صورتی که به شغل سئو علاقه دارید یا برای بهینه سازی سایت خود به یک مشاور و متخصص سئو نیاز دارید، لازم است که تمام تخصص‌های آن را بشناسید‌.‌

شناخت این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند که به یک مشاور حرفه‌ای تبدیل شده و یا در انتخاب مشاور سئو انتخاب عاقلانه‌تری و آگاهانه داشته باشید. در فرآیند بهینه سازی  فرمول استاندارد و هیچ قاعده مشخصی وجود ندارد، بنابراین یک مشاور باید با ذهن انتقادی خود و در نظر گرفتن تمام زوایا ایده‌های خلاقانه‌ای را برای رفع مشکلات سایت پیشنهاد کند‌.

مشاور باید بر اساس نیازمندی‌های سایت، استراتژی‌های راهبردی را الویت بندی کند. سئو یک مبحث تخصصی است که فرآیندها و تکنیک‌های آن به یک حجم مشخص محدود نشده و دائما در حال توسعه است؛ بنابراین مشاور باید دائما در حال تحقیق و یادگیری مهارت‌های سئو باشد تا بتواند خود را با تغییرات گوگل همگام سازد. ‌مشاورین سئو باید به صورت منظم کمپین سئو را آنالیزکنند تا بر اساس آن استراتژی‌های بعدی را ارائه دهند.‌

 علاوه بر اینها یک مشاور متخصص به خوبی می‌داند که با توجه به روند سیال و حرکت مداوم سئو هیچگاه نباید منتظر بماند تا نتیجه راهکارهای ارائه شده را ببیند.  مشاور باید به خوبی بداند چه زمانی تغییر رویه سئو به صلاح وب سایت است و باید آنچنان انعطاف پذیر باشد که به سرعت استراتژی فعلی را کنار گذاشته و راه حل جدیدی پیدا کند.

مشاور متخصص سئو باید در زمینه تولید محتوا و البته گلچین کلمات کلیدی رزومه قوی داشته باشد بتواند خدمات نتیجه گرا ارائه دهد. در نهایت یک مشاور حرفه‌ای باید با تواضع به انتظارات کارفرما پاسخ داده و کمپین سئو را مدیریت کند.

بهترین شرکت مشاور سئو

ممکن است انتخاب یک مشاور حرفه‌ای و متخصص شما را با چالش‌های بسیاری مواجه سازد. در این راستا اگر یک شرکت معتبر و متخصص برای دریافت خدمات مشاوره سئو را انتخاب کنید، ضمن صرفه جویی در هزینه و زمان دغدغه‌ای از بابت بهینه سازی سایت نخواهید داشت. شرکت وب وان با بهره مندی از یک تیم حرفه‌ای و متخصص انتخاب ایده آلی برای این منظور است. با بررسی سابقه درخشان وب وان و میزان رضایت مشتریان از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید.

https://webone.co/