دنیای اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه معلم با حضور  89.21 درصدی صاحبان سهام، مدیر عامل، اعضای هیئت مدیره و نماینده بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین حسابرس و بازرس قانونی شرکت برگزار شد و دکتر غلامرضا حیدری کرد زنگنه رئیس هیئت مدیره شرکت، ریاست مجمع عمومی را بر عهده داشت.

در ابتدا گزارش عملکرد هیئت مدیره در سال مالی 1400 با سخنرانی مدیر عامل بیمه معلم و در ادامه با پخش کلیپ ویدیو ارائه و مورد بررسی قرار گرفت. 

این گزارش حاوی دستاوردهایی چون : رشد 38 درصدی تولید حق بیمه به مبلغ 42،596 میلیارد ریال / پرداخت مبلغ به33،263 میلیاردریال خسارت به زیان دیدگان و مشتریان

مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت بیمه معلم بعد از بررسی گزارش عملکرد و گزارش بازرس قانونی شرکت، صورتهای مالی منتهی به 29 اسفند 1400 را تصویب کرد و مقرر شد به ازای هر سهم،250 ریال سود تقسیم شود.

در مجمع عمومی فوق العاده 18 تیر ماه 1401، افزایش سرمایه شرکت بیمه معلم از 4.194.722 میلیون ریال به 7.500.000 میلیون ریال در دو مرحله از محل سود انباشته، مطالبات و آورده نقدی سهامداران به تصویب رسید. طبق مصوبه مجمع، روزنامه دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه رسمی انتخاب شد.

بیمه معلم در بازار بیمه کشور با سهم 3.7 درصدی و با سرمایه4,194,722  میلیون ریال در سال مالی 1400 توانست به 1,240,181  میلیون ریال سود خالص دست یابد. عملکرد شرکت در دوره مذکور نشان  می دهد با تولید 42,596,406 میلیون ریال حق بیمه ، نسبت خسارت 76 درصدی دارد.   

اهداف استراتژیک بیمه معلم درابتدای سده 14

شرکت بیمه معلم که دارای سهامداران بزرگی چون کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و صندوق ذخیره فرهنگیان است ، سال ها درکنار ارایه خدمات به آحاد جامعه ، سرویس های ویژه ای را به این گروه سهامداری در برنامه داشت .

و برای تحقق اهداف نیز توسعه بازار را به همراه 3  شاخص "افزایش رضایت مشتری ، سودآوری و بهره وری" به عنوان چشم انداز جدید سده 14 تعریف کرد و کمپین های تبلیغاتی خود را هم بر پایه این اهداف برگزار کرد. کمپینی که در راستای ارتقای برندینگ این شرکت برمفاهیم سریع بودن، امن بودن و آسان بودن صدور بیمه‌نامه‌های گوناگون، تاکید دارد.

  • این درحالی است که بیمه معلم به موازات اجرای برنامه های توسعه ای ، پاسخگویی را سرلوحه اقداماتش قرار داد . تا به عبارتی گام های توسعه را با شنیدن صدای مشتری بردارد .

به همین دلیل، طبق اعلام رسمی کمیسیون انتشار در دسترسی آزاد به اطلاعات، بیمه معلم سریعترین زمان پاسخگویی را در میان تمامی شرکت‌های بیمه از آن خود کرد. این کمیسیون بر اساس سه شاخص تعداد پاسخ، نسبت پاسخ به درخواست و زمان پاسخگویی بوده که بیمه معلم شفاف‌تر از سایر بیمه‌ها عمل کرد .

مسیر پرپیچ و خم مالی

شرکت بیمه معلم در طی سه سال اخیر با حضور موفق در بازار سرمایه و ارتقای سیستم های مالی ابتدا در سال 1397 با ورود به بازار فرابورس که  با هدف ارتقای استاندارد مالی و شفافیت بیشتر عملیات ها انجام شد، درسال 1398 با پیاده سازی نظام ارزیابی عملکرد شرکت مبتنی بر سود و تسری نگاه هلدینگی بر مجموعه شعب و درسال 1399 با  اقدام به افزایش سرمایه 180 درصدی و تحقق مبلغ 4200 میلیارد ریالی در نهایت توانست درسال 1400، سطح یک توانگری مالی را کسب نماید. شرکت بیمه معلم در این باره اعلام کرد، این مسیر ادامه دارد و برنامه افزایش سرمایه به مبلغ 7500 میلیارد ریال تا پایان سال 1401، در دستور کار قرار گرفته است.

عملیات بیمه گری

حق بیمه : هر چند شرکت بیمه معلم در سال مالی 1400 با صدور 2 میلیون و 650 هزار فقره بیمه نامه، حق بیمه ای معادل 42,596  میلیارد ریال تولید کرد که نسبت به سال گذشته 38 درصد رشد دارد . اما تنها رشد مبلغی حق بیمه مهم نبود و اصلاح ترکیب پرتفوی در اولویت قرار داشت.

پرتفوی معلم نشان می دهد علیرغم آنکه تولید حق بیمه در بازار با جذب رشته شخص ثالث نسبت به سال قبل 41 درصد بود، این شرکت با مدیریت ریسک و ارائه خدمات به دارندگان شخص ثالث بیمه معلم، رشد صدور را کنترل نمود تا در خسارات پرداختی شخص ثالث شاهد رشد منفی باشد.

  • گزارش عملکرد هیات مدیره طی 12 ماهه 1400 نشان می دهد، رشته های بیمه ای سودده با ضریب خسارت پایین در پرتفوی بیمه معلم در مقایسه با سال قبل، رشد قابل توجهی دارد.

  •  بطوریکه شاهد رشد 44 درصدی در آتش سوزی، 57 درصدی در عمر، 10 درصدی درباربری، 30 درصدی در مهندسی و 67 درصدی در رشته کشتی است.

  • و اما بیمه شخص ثالث و درمان به ترتیب با افزایش بیش از 27 و 53 درصدی درپرتفوی بیمه معلم جای خود را دارند.

بودجه:  

بودجه شرکت در سال 1400 مبلغ 35،000  میلیارد ریال بوده که درپایان سال مبلغ 42,596 میلیارد ریال محقق شد که حکایت از تحقق بودجه 121،7 درصدی دارد . طبق امارهای قابل اتکا درسال 1400 تحقق فروش رشته های بیمه ای کم ریسک شرکت بیش از 130 درصد بوده که نشان دهنده عملکرد مطلوب بیمه معلم در رشته هایی مانند مسئولیت، مهندسی و باربری بیش از 110 درصد بودجه نیز محقق شده است.

سهم بازار

رویکرد شرکت بیمه معلم در جذب پرتفوهای کلان و مشتریان بزرگ، توسعه فروش رشته های بیمه کم ریسک و ارائه طرح های جدید  بیمه ای با هدف گسترش بازار بیمه خرد، شرکت موفق شد در مقایسه با رقبا، سهم بازار خود در صنعت بیمه را به بیش از 3.7 درصد در سال 1400 افزایش دهد.

خسارت پرداختی:

شرکت بیمه معلم در سال 1400 بابت رسیدگی به یک میلیون و 708 هزار پرونده،  مبلغ  33،263 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد که گفته می شود، با رویکرد پرداخت منصفانه خسارت، موجب رضایت هموطنان شده است.

  • به عبارتی میتوان نتیجه گرفت، شرکت بیمه معلم توانست ضمن حفظ سهم از بازار، افزایش سهم پرتفوی کم ریسک و از همه مهم تر، پرداخت منصفانه خسارت و کسب رضایت مشتریان خود، در جهت حفظ حقوق سهامداران و ذینفعان گام بردارد.

برنامه 1401 

بیمه معلم برای سال 1401 برای  برنامه های عملیاتی مدونی برای تدوین به کلیه حوزه های سازمانی ابلاغ کرده است. توسعه نظام ارزیابی عملکرد مبتنی بر سود/  توسعه نظام مدیریت ریسک / توسعه خدمات آنلاین و فروش غیرحضوری و ارتقای طرح های بیمه ای و توسعه بازار خرد از جمله این برنامه هاست که نشان می دهد، شرکت برنامه های توسعه ای خود در بازار را دنبال می کند.