در حالی که بهبود همه این عناصر سئو می‌تواند مفید باشد، برخی از عوامل رتبه‌بندی تاثیرگذارتر یا اساسی تر از بقیه هستند. در این مقاله به بررسی مهم‌ترین عناصر سئو می‌پردازیم. اگر می‌خواهید رتبه خود را در گوگل و سایر موتورهای جستجو بهبود ببخشید، باید مطمئن شوید که سایت شما دارای مهم‌ترین عناصر سئو است. آژانس دیجیتال مارکتینگ منتوریکس می‌تواند شما را در مورد سئو سایت، سئو داخلی و سئو خارجی کمک کند!

مهم‌ترین عناصر سئو

در بخش‌های زیر، مهم‌ترین عناصر سئو سایت را مورد بحث قرار خواهیم داد. ما آنها را به دو دسته سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم کرده‌ایم. اینها عناصری هستند که اگر تازه شروع کرده‌اید باید روی آنها تمرکز کنید تا بیشترین تأثیر ممکن را بر سئوی خود داشته باشید.

 • سئو داخلی به عناصری در وب سایت شما اشاره دارد که می‌توانید آنها را کنترل کنید.

 • سئو خارجی به عواملی در خارج از وب سایت شما اشاره دارد که نمی‌توانید مستقیماً آنها را کنترل کنید.

عناصر سئو داخلی (On page)

سئوی درون صفحه فرآیندی است که در آن محتوا، برچسب‌ها و لینک‌های داخلی یک صفحه بهینه‌سازی می‌شود تا دید جستجو را بهبود بخشد. در این بخش مهم‌ترین عناصر سئو داخلی یا فاکتورهای رتبه‌بندی سئو در صفحه آورده شده است:

 • خزیدن و فهرست پذیری

اگر گوگل نتواند سایت شما را بخزد و ایندکس کند، در نتایج جستجو نشان داده نمی‌شوید، بنابراین باید خزیدن و فهرست‌بندی خود را درست انجام دهید. گوگل به طور مداوم وب را با استفاده از ربات‌ها برای کشف صفحات، جستجو می‌کند. بنابراین، خزیدن به توانایی گوگل برای یافتن محتوای شما اشاره دارد.

خزنده‌های گوگل محتوا را از طریق پیوندها کشف می‌کنند. پس از خزیدن محتوا، خزنده‌های گوگل داده‌ها را به گوگل باز می‌فرستند تا بتواند صفحه را تجزیه و تحلیل کرده و به فهرست خود اضافه کند. فقط صفحات فهرست شده می‌توانند در نتایج جستجو نمایش داده شوند. با استفاده از گزارش پوشش در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) می‌توانید ببینید کدام یک از صفحات شما ایندکس شده است.

برخی از بهترین راه‌ها برای افزایش خزیدن و فهرست‌بندی سایت شما عبارت‌اند از:

 • آپلود نقشه سایت: نقشه سایت فهرستی از سایت شما با لینک‌هایی به مهم‌ترین صفحات شما است. به روز بودن نقشه‌های سایت XML و HTML به گوگل کمک می‌کند محتوای شما را پیدا کند.

 • افزودن پیوندهای داخلی: افزودن پیوند بین صفحات شما راه دیگری برای کمک به گوگل برای کشف محتوای شما است.

 • فایل robots.txt خود را بررسی کنید: در یک فایل txt ، می‌توانید به خزنده‌ها بگویید که کدام صفحات را می‌خواهید بخزند. مطمئن شوید که فایل robots.txt شما اطلاعات درستی به خزنده‌ها می‌دهد.

 • کیفیت محتوا

گوگل گفته است که ایجاد محتوای باکیفیت که به کاربران اطلاعاتی را که به دنبال آن هستند می‌دهد، یکی از مهم‌ترین عناصر سئو است. گوگل می‌خواهد محتوای با کیفیت بالا را در بالای صفحات نتایج خود رتبه‌بندی کند، زیرا این کار تجربه بهتری را برای کاربرانش فراهم می‌کند. اطمینان حاصل کنید که صفحات شما اطلاعات دقیق و مفیدی در مورد موضوعات ارائه می‌دهند و کاربران با کلیک بر روی صفحه شما آنچه را که انتظار دارند دریافت می‌کنند.

تاکتیک‌های زیر ممکن است باعث شوند گوگل محتوای شما را به‌عنوان بی‌کیفیت یا حتی هرزنامه تفسیر کند:

 • محتوای تکراری

 • محتوای تولید شده به صورت خودکار

 • محتوا با محتوای کم

 • محتوایی که به طور غیر طبیعی با کلمات کلیدی پر شده است

 • صفحات درگاه

 • استفاده از کلمه کلیدی

سایت‌ها قبلاً می‌توانستند با استفاده زیاد از کلمات کلیدی در صفحات، خود را رتبه‌بندی کنند، تا جایی که خواندن آنها دشوار بود. با این حال، اکنون این عمل می‌تواند به رتبه شما آسیب قابل توجهی بزند. اگرچه موتورهای جستجو می‌توانند به طور فزاینده‌ای فراتر از کلمات کلیدی نگاه کنند تا بفهمند یک صفحه درباره چیست، اما استفاده از کلمه کلیدی هنوز یکی از مهم‌ترین عناصر سئو است.

شما باید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در تگ عنوان صفحه، عنوان H1 و توضیحات متا قرار دهید. همچنین چندین بار از آن در سراسر محتوای خود استفاده کنید و سعی کنید یک بار آن را در 100 کلمه اول یا بیشتر قرار دهید. اینها قوانین سخت و سریعی نیستند، اما دستورالعمل های خوبی برای پیروی هستند.

 • هدف جستجو

هدف جستجوی یک کلمه کلیدی مشخص، چیزی است که کاربر می‌خواهد با جستجو در آن انجام دهد. مهم است که هدف جستجوی هر کلمه کلیدی مورد نظرتان را درک کنید. هدف جستجو برای برخی از کلمات کلیدی نسبت به دیگران واضح‌تر است. برای تعیین هدف جستجو برای یک کلمه کلیدی، آن را در گوگل جستجو کنید و به نتایج برتر نگاه کنید تا ببینید چه نیازهایی را برآورده می‌کنند.

عناصر سئو خارجی (off page)

سئو خارجی همه چیزهایی است که در خارج اتفاق می‌افتد و بر رتبه سایت شما تأثیر می‌گذارد. این شامل بک لینک‌ها، EAT، سئوی محلی، رسانه‌های اجتماعی و پرداخت به ازای کلیک است. بدیهی است که شما کنترل بسیار بیشتری بر سئو داخلی خود دارید، اما مهم است که سئوی خارج از صفحه را نیز در نظر داشته باشید، برای رسیدن به جایگاهی که می‌خواهید به هر دو نیاز دارید. اما، ابتدا باید روی ساخت یک صفحه وب خوب و مرتبط تمرکز کنید که به طور کامل برای موتورهای جستجو بهینه شده است، قبل از اینکه منابع زیادی را برای ساخت لینک و تبلیغ سایت خود مصرف کنید. مهم‌ترین عناصر سئو خارج از صفحه عبارت‌اند از:

 • بک لینک‌ها

بک لینک‌ها لینک‌هایی از سایت‌های دیگر به سایت شما هستند و یکی از مهم‌ترین عناصر سئو هستند. گوگل هم کمیت و هم کیفیت بک لینک‌های شما را در نظر می‌گیرد، بنابراین، در حالت ایده‌آل، تعداد زیادی لینک از سایت‌های معتبر می‌خواهید. در حالی که نمی‌توانید مستقیماً کنترل کنید چه کسی به سایت شما پیوند می‌دهد، می‌توانید از روش‌های مختلفی برای بهبود پروفایل بک لینک خود استفاده کنید.

 • ایجاد محتوای با کیفیت بالا: محتوایی ایجاد کنید که دیگران بخواهند در صفحات خود به آن لینک دهند. اگر انجام این کار ارزش قابل توجهی به صفحه آنها اضافه کند، افراد بیشتری به سایت شما لینک می‌دهند.

 • اطلاع‌رسانی انجام دهید: به دنبال صفحات مرتبط با موضوع خود باشید. سپس به نویسنده ایمیل بزنید و پیشنهاد دهید که به صفحه شما پیوند داده شود. آنها ممکن است بخواهند، پیوند شکسته را با پیوندی به صفحه شما جایگزین کنند یا صفحه شما را به فهرست منابع اضافه کنند.

 • نوشتن پست مهمان: یک پست مهمان برای وب سایت دیگری بنویسید و در پست خود به سایت خود لینک دهید. مطمئن شوید که سایت معتبر و مرتبط با محتوای شماست.

از تکنیک‌های لینک‌سازی که گوگل به‌عنوان هرزنامه می‌بیند، مانند خرید لینک و لینک دادن به سایت شما در نظرات سایر وب‌سایت‌ها، اجتناب کنید. می‌توانید بک لینک‌های خود را با ابزارهایی مانند کنسول جستجوی گوگل، اچرف (Ahrefs) و سمراش (SEMrush) بررسی کنید.

با یک آژانس خبره رتبه موتورهای جستجو را افزایش دهید

فرو رفتن در سئو به تنهایی مانند تلاش برای صعود به قله اورست بدون راهنما است، شانس شما برای رسیدن به قله بسیار کم است. اینجاست که ما وارد می‌شویم. برای کمک به بهبود عملکرد سئو سایت خود و افزایش رتبه موتور جستجوی خود، می‌توانید از آژانس دیجیتال مارکتینگ منتوریکس مشاوره بگیرید. تیم ما متشکل از کارشناسان ماهر در امر دیجیتال مارکتینگ است و خوشحال خواهد شد که به شما کمک کند!