بدون در اختیار داشتن یک میز و صندلی مناسب، نمی توان ساعت های متمادی مشغول به کار شد. استفاده طولانی مدت از برخی تجهیزات اداری، تولیدکنندگان را به فکر طراحی ارگونومیک انداخته است. برای آشنایی با استانداردهای ارگونومی و اهمیت آنان با ما همراه باشید.

خواص ارگونومیک در مبلمان اداری

به طور معمول کارمندان یک شرکت اداری، ساعات زیادی از روز را پشت میز و بر روی صندلی می گذارنند. این مسئله موجب شده تا مشخصات میز و صندلی به طرز قابل توجهی حالات جسمی و روحی کارکنان را تحت تأثیر قرار دهد. هرچقدر کارمندان در طول استفاده از میز و صندلی خود احساس راحتی بیشتری داشته باشند، از لحاظ جسمی سالم تر و از لحاظ روحی نیز با انگیزه تر می شوند. تنها اگر یکبار تجربه نشستن بر روی صندلی های ارگونومی و استاندارد را داشته باشید، متوجه این مسئله می شوید.

اما سوال اصلی این است که استانداردهای ارگونومیک شامل چه نوع مشخصاتی هستند که به این شکل سلامت کارمندان را تحت شعاع قرار می دهند؟ در بررسی این استانداردها، می توان به چند مورد مهم اشاره داشت:

استانداردهای ساختاری

در ساخت مبلمان اداری ارگونومیک، لازم است استانداردهای ساختاری به طور کامل رعایت شوند. این دسته از استاندارد ها تولید کنندگان را وادار می کند تا برای ساخت مبلمان اداری از متریال با کیفیت استفاده کنند. برای مثال جنس رویه صندلی را به گونه ای انتخاب کنند که مانع تعریق بیش از حد بدن شود.

همچنین متریال سایر بخش ها را از میان متریال های مقاوم انتخاب کنند تا توان تحمل وزن را داشته باشند. به واسطه این نوع استانداردهاست که می توان امید داشت مبلمان اداری ارگونومیک دوام و ماندگاری بیشتری به نمایش بگذارد.

صندلی

استانداردهای حرکتی

استانداردهای حرکتی شامل چند دستورالعمل ساده است که در خصوص نحوه حرکت دادن مبلمان اداری رعایت می شود. برای مثال صندلی های اتاق کنفرانس و یا صندلی های کارمندی به گونه ای طراحی می شوند که قابلیت حمل و جابجایی را داشته باشند. در حالیکه صندلی اتاق انتظار معمولا به شکل ثابت طراحی می شود تا حرکت بیش از حد صندلی موجب خرابی آنان نشود.

استانداردهای ابعادی

مهم ترین بخش در استانداردهای ارگونومی، مربوط به استانداردهای ابعادی می شود. این دسته از استانداردها تولید کننگان را وادار به ساخت صندلی در ابعاد مناسب می کنند. ابعادی که بتواند پاسخگوی نیاز طبیعی بدن در هنگام نشستن باشد.

ابعاد استاندارد در بخش های مختلف صندلی، همچون نشیمن، پشتی و تکیه گاه و همچنین دسته و پایه ها رعایت می شود. برای اعمال این نوع استاندادرهای ارگونومی لازم است قابلیت تنظیم ابعاد و ارتفاع را نیز برای کاربران به وجود آورد. بدین شکل هر کارمند می تواند ابعاد صندلی و ارتفاع آن را در تناسب با قد خود تنظیم کند. پیداست که در این حالت کمترین میزان فشار به کمر، شانه و ستون فقرات وارد می شود.

مبلمان اداری ارگونومی

 اهمیت خرید و استفاده از مبلمان اداری ارگونومی

تا به اینجا با استانداردهای ارگونومیک آشنا شدید. قابلیت هایی که به واسطه رعایت استانداردهای ارگونومی به مبلمان اداری اضافه می شوند، شرایط را برای نشستن و فعالیت راحت می کنند. چرا که امکان تنظیم مشخصات صندلی را به طور شخصی و در هماهنگی با قد کاربر را فراهم می کنند. اما این تنها فایده استفاده از مبلمان اداری ارگونومیک نیست. اساساً فواید خرید و استفاده از مبلمان های ارگونومیک در سه دسته مختلف تقسیم می شود.

مزیت های جسمانی

بیشترین فایده خرید مبلمان اداری استاندارد مربوط به حفظ سلامت بدن می شود. قابلیت های به کاررفته در این مبلمان کمک می کنند تا سلامت جسمانی کارمندان، در طول فعالیت های طولانی مدت حفظ شود. با استفاده از یک میز و صندلی اداری استاندارد، از مزایایی همچون موارد زیر بهره مند می شود.

  1. می توانید مشخصات صندلی همچون ارتفاع آن را در هماهنگی با قد خود تنظیم کنید. اینکار در اغلب مواقع از طریق جک های مخصوص صورت می گیرد.

  2. امکان تنظیم دسته های صندلی را خواهید داشت. بدین صورت حالت مناسبی برای دست و شانه ایجاد کرده و از بروز عارضه های فیزیکی در قسمت شانه و گردن جلوگیری می کنید.

  3. صندلی های ارگونومی دارای چندین پایه متحرک هستند. از این رو می توانید بدون نیاز به بلند شدن، در طول میز خود حرکت کرده و به فعالیت بپردازید.

  4. پشتی صندلی های استاندارد دارای قابلیت خم شدگی هستند. شما می توانید با خم کردن کمر خود، مانع از تجمع فشار در این ناحیه شوید.

  5. در بسیاری از مبلمان های اداری ارگونومیک، از یک پشتی مجزا برای حمایت از کمر و گردن استفاده می شود. تکیه بر این پشتی موجب کاهش ایجاد فشار در این نقاط حساس می شود.

  6. در زمان استفاده از مبلمان اداری ارگونومی، هیچگونه حس دردی در ناحیه قوس کمر نخواهید داشت. چرا که مبلمان اداری ارگونومیک در هماهنگی کامل با فرم طبیعی بدن ساخته شده است.

  7. ارتفاع میزهای اداری ارگونومیک نیز به گونه ای تنظیم می شود که دسترسی به لوازم اداری به ساده ترین شکل ممکن صورت بگیرد.

مزیت های روحی و روانی

مزیت های روحی و روانی

زمانی که یک کارمند بدون هیچ احساس درد و زحمتی به فعالیت می پردازد، از لحاظ روحی و روانی نیز احساس بهتری خواهد داشت. به جرأت می توان گفت کارمندانی که از مبلمان اداری ارگونومیک استفاده می کنند، انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت خود دارند.

مزیت های اقتصادی

بهره مندی از سلامت جسمانی و روانی کمک می کند تا راندمان کاری کارمندان افزایش یابد. این مهم ترین مزیت خرید مبلمان اداری ارگونومی است. بدون شک شرکت نیز از این افزایش راندمان بهره مند خواهد شد. در اغلب مواقع لازم است برای خرید مبلمان های ارزان استاندارد، هزینه بیشتری پرداخت کنید.

اما هیچ جای نگرانی نیست. چرا که دوام و ماندگاری این دسته از محصولات، قیمت بالای آنان را توجیه می کند. در طول استفاده از یک مبلمان ارگونومیک هیچ نیازی به تعمیر و یا تعویض قطعات نخواهید داشت. چرا که تولید کنندگان، از بهترین و با کیفیت ترین متریال موجود برای ساخت مبلمان اداری ارگونومیک استفاده می کنند.

سخن پایانی

استفاده از مبلمان اداری استاندارد و ارگونومیک اهمیت بسیاری در حفظ سلامت بدن کارمندان دارد. می توان انتظار داشت در ادامه کارمندان از لحاظ روحی نیز قدرتمند ظاهر شده و راندمان کاری خود را افزایش دهند. خرید این دسته از مبلمان ها با توجه به خواص شگفت انگیز آنان، کاملاً اقتصادی و مقرون به صرفه است.