میز اداری در دفتر کار مثل مبل و فرش است در خانه (به عبارتی اصلی ترین و بیشترین حجم از فضای شما را پر خواهد کرد) و بیشترین استفاده و ارتباط شما در طول روز با آن است و به همین دلیل یکی از اصلی ترین بخش های بودجه شما را نیز به خود اختصاص خواهد داد و همین موضوع نشان میدهد که انتخاب مهم و درستی لازم است تا سرمایه شما در بهینه ترین حالت برایتان بازده داشته باشد.

شما در یک دفتر کار که به درستی طراحی و اجرا شده باشد (تفاوتی ندارد که ابعاد این دفتر 50 متر باشد یا 1000 متر )، با 4 محیط اصلی و فضای اساسی روبرو هستید:

 • فضای کار اختصاصی   (میز مدیریت - میز جلسه)

 • فضای کار  اشتراکی   (میز گروهی - میز کارشناسی)

 • فضای پذیرش و انتظار  (میز پذیرش -  میز جلومبلی)

 • فضای استراحت و تفریح  (میز غذاخوری -  میز تاشو و متحرک)

هر کدام از این فضاها که به ترتیب در بالا نام برده شده، مبلمان اداری و به ویژه میزاداری مربوط به خود را دارد و خوب است که هنگام خرید، اختصاص بودجه و انتخاب محصول به جزئیات میزاداری مورد نیاز آن محیط توجه کنید. ما در پایین مهم ترین و کلیدی ترین نکات هر میز را برای شما ذکر کرده ایم:

 • میز مدیریت

ابعاد مناسب میز مدیرت اولین نکته برای انتخاب و خرید آن است. حداقل طول ازcm  180  تاcm  240 سانتی متر و عرض بین cm 80  تا cm 100 سانتی متر و ارتفاع استاندارد تمام میز ها cm 74 تاcm 77 سانتی متر است، اول از همه مشخص کنید میز مدرن میخواهید یا میز کلاسیک و بعد اینکه میز مدیریت بدون ال کناری و یا به همراه ال پهلو می خواهید.

سپس مشخص کنید که  در میز مدیریت،  قسمت جلوی میز کاملا بسته باشد یا اینکه قسمت جلوی آن باز باشد و زیر میز دیده شود.  متریال های که می توانید تهیه کنید، تمام ام دی اف،  ترکیب فلز و ام دی اف (معمولا پایه و سازه میز فلز و سطح آن ام دی اف و یا شیشه است)، چوب و چرم هستند و در نهایت مشخص کنید که چه امکانات جانبی اضافی برای میز مدیریت نیاز دارید، امکاناتی همچون جای قرار گیری گاو صندوق، پرینتر، یخچال کوچک و یا میز جلسه پیوسته به میز  و  البته کنسول و کرندزای مدیریتی. البته یکی از مدلهای جدید میز مدیریت، میز مدیریت ارتفاع متغیر است.  

میز اداری

 • میز جلسه

تعداد نفراتی که نیاز دارید تا از میز جلسه استفاده کنید اولین نکته ای است که می باست آن را مشخص کنید، معمولا 4 نفره، 8، 12 و 24 نفره پر مصرف ترین حالت های این میز هستند. نکته بعدی فرم و شکل میز جلسه است که می تواند مربع، مستطیل، دایره و 6 یا 8 ضلعی باشند. عرض میز جلسه حداقل 80 و حداکثر 140 است و طول میز جلسه هم با توجه به تعداد نفرات مشخص می شود (اما یک نکته ساده برای به دست آوردن طول مناسب میز مورد نیاز شما این است که برای هر صندلی اداری که قرار است زیر میز قرار دهید حداقل cm 70 در نظر بگیرید و این یعنی یک میز 4 نفره حداقل cm 140 طول لازم دارد و ارتفاع استاندارد تمام میز ها cm 74 تاcm 77 سانتی متر است. آخرین نکته در میز جلسه انتخاب امکانات اضافی همچون پریز های برق و شبکه و امکان ارتباط میز با ویدیو پرژکتور است که خوب است در هنگام خرید به آن هم توجه کنید.  

میز گروهی

 • میز گروهی

ابتدا مشخص کنید که میز کارگروهی را برای چند نفر می خواهید تهیه کنید و می خواهید 2، 4، 6 و یا 8 نفره باشد. حداقل عرض مناسب برای کار کردن 2 نفر روبروی هم در یک میزگروهی cm 122 است و می تواند  cm142 و یا cm162  هم باشد. طول مناسب هر نفر در میزهای گروهی می تواند حداقل cm100  و حداکثرcm  160 (برای هر نفر) باشد و ارتفاع استاندارد تمام میز ها cm 74 تاcm 77 سانتی متر است.

موضوع اصلی بعدی این است که آیا نیاز دارید که بین افراد جداکننده یا دیوایدر باشد یا خیر (دیوایدرها می توانند از نوع، شیشه، وول پنل و یا پارچه باشند). نکته بعدی این است که هر نفر نیاز دارد فایل شخصی داشت باشد یا می توانید از فایل مشترک استفاده کنید و اینکه فایل کشویی نیاز دارید یا فایل کمدی. آخرین نکته در میز امکانات اضافی همچون پریز های برق، سینی عبور کابل ها، جای قرار گیری کیس و یا کیف است که می شود به میزها اضافه کرد.

میز کارشناسی

 • میز کارشناسی     

عرض مناسب میز برای کار یک کارشناس در محیط اداری cm 70 یا cm 80 است و طول های cm 120، تا cm 160 می تواند مناسب باشد و ارتفاع استاندارد تمام میز ها cm 74 تاcm 77 سانتی متر است. میزکارشناسی را می شود بدون فایل اختصاصی، به همراه فایل سه کشو کوچک و یا به همراه ال پهلوی میز استفاده کرد. امکانات اضافی همچون پریز های برق، سینی عبور کابل، جای قرار گیری کیس هم می توان به این میزها اضافه شوند.

 • میز پذیرش

ابتدا مشخص کنید که چند نفر قرار است در پشت این میز بنشینند، طول مناسب برای هر نفر حداقل 140 یا 160 است، حداقل عرض مناسب میز پذیرش 80 یا 90 است، و ارتفاع پیشخوان کانتر پذیرش هم بین 105 تا 110 است. معمولا روی میز پذیرش داشتن محلی که برخی از مراجعه کنندگان برای نوشتن متن به آن نیاز دارند ضروری است همچنین داشتن محلی برای قرار گیری پرینتر و یا دستگاه کپی هم در میز پذیرش مفید و کاربردی است.

 • میز جلومبلی

فرم های مربع، مستطیل، گرد و بیضی انواع اشکال آن است. حداقل عرض cm 40 و حداکثر cm 70 و طول cm 80 مناسب ترین سایز آن است،  ارتفاع استاندارد آن هم cm 40 سانتی متر است  .

 • میز غذاخوری

مانند میز جلسه مهم ترین موضوع در انتخاب میز غذاخوری مناسب تعداد نفراتی است که قرار است از آن استفاده کنند. فرم های مربع، مستطیل، گرد و بیضی انواع اشکال آن است. حداقل عرض cm 70 وحداکثر cm 90 و طول cm 140 تا 280  مناسب ترین سایز آن است.

 • میز تاشو و متحرک

همیشه نیازهای غیر قابل پیش بینی (مثل کارگاه آموزشی و جشن ها) در هر شرکتی وجود دارد. میز تاشو که جای کمی میگرد و به راحتی انبار می شود و میزمتحرک که امکان جابجایی آسان دارد، مناسب ترین گزینه برای این نوع نیاز ها است.

اگر که لازم دارید تا برای هر کدام از دسته های بالا نمونه هایی را ببینید، به سایت مراجعه کنید و علاوه بر انواع میز اداری سایر اقلام مبلمان اداری مورد نیاز یک دفتر رو هم ببینید.