در این مقاله به ارزیابی و بررسی مزایا و معایب آزمون CFA و آزمون FRM خواهیم پرداخت تا انتخاب بین این دو برای داوطلبان ساده تر باشد.

معرفی مدرک CFA و مدرک FRM

معرفی مدرک CFA و مدرک FRM

معرفی CFA

منظور از CFA تحلیلگر خبره مالی و سرمایه گذاری است که مخفف عبارت Chartered Financial Analyst است و یکی از مدارک معتبر بین المللی در حوزه مالی به شمار می رود. کسانی که موفق به اخذ مدرک CFA می شوند به شرکت ها کمک می کنند تا در حوزه ای سرمایه گذاری کنند که سود را به حداکثر برساند. این موارد شامل مشاوره سرمایه گذاری، مدیریت پرتفوی شرکت و ارزیابی داده های مالی می شود.

معرفی FRM

FRM به معنای مدیر ریسک مالی بوده و مخفف عبارت Financial Rick Manager است. آزمون FRM توسط اتحادیه جهانی ریسک حرفه ای (GARP) برگزار می شود. داوطلبانی که قصد اخذ مدرک FRM دارند لازم است حداقل دو سال سابقه کاری در رابطه با مدیریت ریسک داشته باشند. لازم به ذکر است که هیچ گونه پیش نیاز و محدودیتی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد و تنها داوطلبان باید دارای دو سال سابقه کار در این زمینه باشند.

سطوح آزمون CFA و آزمون FRM

آزمون CFA

آزمون CFA دارای سه سطح بوده و سالانه چند بار در بیش از 400 مرکز دنیا برگزار می شود. تنها پیش نیاز حضور و ثبت‌نام در برنامه گواهینامه حرفه‌ای بین‌المللی CFA، داشتن مدرک کارشناسی و یا دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی بودن است و داوطلب بعد از شرکت در آزمون سطح ۳ و قبولی در آزمون این سطح با ارائه ۴ سال سابقه کار حرفه‌ای در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری موفق به دریافت مدرک CFA و به دنبال آن دریافت لقب تحلیلگر خبره مالی (CFA Charter Holder) خواهد شد.

نتایج آزمون سطح های یک و دو CFA معمولا دو ماه و برای سطح سه حدود سه ماه پس از تاریخ آزمون اعلام می شوند. نرخ قبولی 10 سال اخیر برای سطح یک آزمون CFA معادل 42 درصد، برای سطح دوم 45 درصد و برای سطح سوم 54 درصد بوده است.

آزمون FRM

آزمون FRM دارای دو بخش (FRM Part1 وFRM Part2 ) است. از جمله ویژگی‌های خوبی که می‌توان برای این مدرک در مقایسه با سایر مدارک حرفه‌ای در حوزه بازار مالی اشاره کرد این است که داوطلبان شرکت در این آزمون این امکان را دارند که برای شرکت در هر دو آزمون در یک روز و به صورت همزمان اقدام کنند. دوم اینکه امکان برگزاری هر سطح از این آزمون، دو نوبت در سال است؛ از این رو، داوطلب این شانس را دارد که در طول یک سال یا حتی کمتر، مدرک ارزشمند FRM را اخذ کند.

پس از اینکه داوطلب در هر دو آزمون نمره قبولی را به دست آورد و رزومه مرتبط با موسسه را ارائه کرد، مدرک FRM به شخص اعطا می‌گردد. برنامه آموزشی موسسه GARP به عنوان برگزار کننده این آزمون، به گونه‌ای است که داوطلبان پس از اخذ مدرک نیز می‌‎‌توانند از مطالب آموزشی که این موسسه در اختیار آنها قرار داده است از قبیل مقالات، کتاب‌ها و ویدئوهای مرتبط استفاده کند. هدف موسسه از این کار، به روز نگه‌داشتن دانش و اطلاعات دارندگان مدرک FRM عنوان شده است. با این حال، شرکت در این دوره‌های آموزشی پس از اخذ مدرک، اختیاری و به صورت داوطلبانه است.

مزایای مدرک CFA و مدرک FRM

مزایای مدرک CFA

دارندگان مدرک CFA می توانند از بین مشاغل بسیار متنوعی که وجود دارد دست به انتخاب بزنند. تحلیلگران خبره مالی معمولا در حوزه مدیریت سبد، سبدگردانی اختصاصی، مدیریت ریسک، مدیریت دارایی، بانکداری تجاری، بیمه، مشاوره و ... مشغول به فعالیت می شوند.

با توجه به این تنوع شغلی، حقوق و مزایای این کارشناسان با توجه سمت، منطقه و شرکتی که در آن مشغول به کار هستند متفاوت است. همچنین باید در نظر داشت که شرکت های فعال در بازارهای مالی بخش مهمی از پرداختی خود به کارمندان را در قالب مزایا، پاداش، کارانه و ... پرداخت می کنند لذا مجموع دریافتی کارمندان مد نظر است.

مزایای مدرک FRM

برگزاری برنامه آموزشی FRM، با هدف آموزش مفاهیم بنیادی و کلیدی مدیریت ریسک در سطح اولیه انجام می‌گیرد که می‌تواند تصویری جامع و کاربردی از اندازه‌گیری و مدیریت ریسک در بازار از جمله ریسک اعتباری و عملیاتی، سطحی جدید و ارزشمند از دانش در این زمینه را در اختیار فعالان بازار‌های مالی قرار دهد.

مزیت دیگر و مهمی که می‌توان برای این آزمون برشمرد، به اعتبار این مدرک مربوط می‌شود. در اهمیت آن همین بس که داشتن این مدرک برای فعالیت در محیط‌های حرفه‌ای و کاری بین‌المللی بیش از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر حتی در مقاطع عالی مانند کارشناسی ارشد، ارزشمند و معتبر شناخته می‌شود.

دلیل این امر هم به استانداردهای بسیار بالای موسسه GARP در برخورداری از ارائه محتوای جامع با قابلیت پیاده‌سازی عملی برنامه FRM برمی‌گردد. سطح بالای علمی خود آزمون FRM نیز بسیار موثر است.

هزینه آزمون CFA و آزمون FRM

هزینه آزمون CFA و آزمون FRM

هزینه آزمون CFA

هزینه آزمون CFA به زمانی که برای آن ثبت نام می کنید بستگی دارد. ثبت نام آزمون زود هنگام که کمتر از سه ماه فرصت دارد معادل 900 دلار و برای ثبت نام در آزمون استاندارد که سه ماه مهلت دارد 1200 دلار است. به جز هزینه هر کدام از آزمون ها، لازم است معادل 350 دلار نیز برای ثبت نام اولیه یا One-Time Enrollment Fee پرداخت شود.

هزینه آزمون FRM

یک هزینه اولیه معادل 400 دلار آمریکا تنها برای یکبار مضاف بر هزینه ثبت نام در آزمون FRM از متقاضی دریافت می‌شود. برای ثبت نام در هر دو بخش آزمون FRM، داوطلب باید 800 دلار پرداخت کند. باید در نظر داشت که هزینه ثبت نام نباید به هیچ عنوان از سوی کاربر ایرانی یا موسسه ایرانی واریز شود.

سخن پایانی

دو آزمون CFA و FRM با توجه به اهمیت و جایگاهی که دارند از استقبال بیشتری در ایران برخوردار شده اند. به طور کلی نمی‌توان گفت کدام مدرک، بهتر از دیگری است. مدرک CFA مهارت بیشتری را در زمینه مدیریت سرمایه گذاری به شما ارائه می دهد، در حالی که مدرک FRM شما را به یک متخصص در مدیریت ریسک سازمانی تبدیل می کند.

با توجه به اهمیت این مدارک، دوره ‌های آموزشی مختلفی برای آمادگی این آزمون ها طراحی و اجرا شده است. در پایان لازم است اشاره کرد که انتخاب مسیر شغلی کاملاً به حوزه مورد علاقه شما بستگی دارد.