لطفا به یاد داشته باشید که به هنگام انتخاب یک پلتفرم معاملاتی، همه چیز در ارائه پایین‌ترین نرخ کارمزد یا بیشترین تعداد ارز دیجیتال خلاصه نمی‌شود و باید مواردی چون امکانات امنیتی و سرعت پردازش تراکنش‌ها را هم در نظر داشته باشید. در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های یک صرافی ارز دیجیتال مناسب را به شما معرفی خواهیم کرد.

اعتبار صرافی ارز دیجیتال

زمانی که کاربر قصد دارد از یک صرافی رمز ارز استفاده کند، باید تا حد امکان از هویت مالکان، آدرس مقر اصلی و نظرات سایر کاربران مطلع شود. هر چقدر یک صرافی اطلاعات قابل تایید و شفاف‌تری را ارائه کند، بیشتر قابل اعتماد خواهد بود. داشتن این اطلاعات باعث می‌شود به عنوان یک کاربر آسودگی خاطر بیشتری داشته باشید و در صورت بروز هر نوع مشکل، بتوانید شکایت خود را علیه یک شرکت یا فرد مشخص ثبت نمایید.

در مورد نظرات کاربران در مورد ویژگی های یک صرافی رمز ارز هم می‌توان در گوگل جست و جو کرد. البته نظرات منفی همیشه واقعی نیستند و بعضی مواقع به قصد بدنام کردن یک پلتفرم معاملاتی منتشر می‌شوند. بنابراین شاید بهتر باشد که به جای اعتماد کردن به نظرات اینترنتی، از دوستان و آشنایانی که در حوزه ارز دیجیتال فعال هستند سوال کنید.

مورد دیگری که باید به آن توجه داشته باشید سابقه فعالیت یک اکسچنج ارز دیجیتال است. مدت زمان فعالیت یک صرافی، سابقه هک شدن، محدود شدن ناگهانی دسترسی خرید و فروش کاربران و از دسترس خارج شدن وبسایت رسمی از جمله مواردی هستند که باید به آنان توجه داشته باشید. علاوه بر این اگر متوجه شدید که یک صرافی قبلا هک شده است، باید مطلع شوید که آیا دارایی کاربران به صورت کامل به آنان بازگردانده شده و در این کار چقدر تاخیر وجود داشته است.

امنیت صرافی رمز ارز

توانایی امن نگه داشتن دارایی های کاربران یکی از مهم ترین ویژگی های صرافی های رمز ارز است. امروزه بهره مند بودن از امکاناتی مانند ورود دو مرحله‌ای، تایید پیامکی، تایید ایمیلی و رمز عبور مخصوص برداشت دارایی ضروری به شمار می‌آیند و در صورتی که یک صرافی این امکانات را برای کاربرانش فراهم نکند، در واقع ریسک هک شدن حساب آنان را افزایش داده است.

مورد دیگر به سابقه امنیتی صرافی مربوط می‌شود و این که تا حالا قربانی حملات سایبری بوده است یا خیر. علاوه بر این عملکرد پلتفرم در زمانی که تحت حمله قرار بگیرد هم بسیار مهم است و سرعت عمل تیم امنیتی در رفع مشکلات، سطح امنیت یک صرافی رمز ارز را مشخص می‌کند.

تنوع در امکانات معاملاتی

کاربران ارز دیجیتال معمولا به دو دسته عادی و حرفه‌ای تقسیم می‌شوند. فعالیت کاربران عادی معمولا به خرید و فروش ساده محدود می‌شود. اما کاربران حرفه‌ای ممکن است به دنبال یک پلتفرم معاملاتی باشند که از استیکینگ، دریافت وام و استخراج نقدینگی پشتیبانی کرده و امکان انجام معاملات آتی را هم فراهم می‌کند.

می‌توان گفت که تنوع امکانات یک صرافی رمز ارز از جمله مهم‌ترین ویژگی های مد نظر کاربران حرفه‌ای خواهد بود. از طرف دیگر سایر کاربرانی که به دنبال خرید و فروش عادی هستند، احتمالا خیلی به این موضوع اهمیت نخواهند داد. بنابراین همه چیز به اولویت‌های کاربر بستگی خواهد داشت.

سرعت پردازش سفارشات

سرعت پردازش سفارشات

در دنیای پرنوسان کریپتوکارنسی، قیمت یک دارایی ممکن است در عرض چند ساعت سقوط یا صعود بسیار شگفت انگیزی را تجربه کند. بنابراین سرعت یک کاربر در ثبت سفارش، و سرعت صرافی در پردازش آن سفارش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و هر تاخیر می‌تواند میزان سود یا ضرر یک کاربر را تا حد قابل توجهی تغییر دهد.

برای مثال اگر در ساعت 9 شب سفارشی را ثبت کنید و صرافی آن را تا ساعت 4 عصر روز بعد پردازش نکند، ممکن است به سودی که به هنگام ثبت سفارش مد نظرتان بود، نرسید. بنابراین می‌توان گفت که سرعت عمل یک صرافی رمز ارز، یکی از ویژگی های تعیین کننده آن است.

تعداد ارزها

یک صرافی باید امکان خرید و فروش محبوب‌ترین دارایی‌هایی دیجیتال را فراهم کند تا کاربران بتوانند تمام نیازهای معاملاتی خود را در یک پلتفرم جامع رفع کنند. کاربران عموما ترجیح می‌دهند از پلتفرم‌هایی استفاده می‌کنند که امکان معامله حداقل 100 ارز دیجیتال برتر (از نظر ارزش بازار) را فراهم کرده باشند.

پشتیبانی از مشتریان

یک صرافی مناسب باید در کمترین زمان ممکن به سوالات کاربرانش پاسخ دهد و آنان را راهنمایی کند. امروزه پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته به یکی بنیان‌های پلتفرم‌های مختلف تبدیل شده است و در صورتی که یک بخش پشتیبانی یک صرافی برخورد مناسبی با کاربر داشته باشد، او نیز رغبت بیشتری برای استفاده مجدد از آن صرافی پیدا خواهد کرد.

جمع بندی

نظر هر کاربر در مورد مهم‌ترین ویژگی های یک صرافی رمز ارز متفاوت خواهد بود. بعضی کاربران به دنبال کمترین کارمزد هستند و بعضی دیگر می‌خواهند از پلتفرمی استفاده کنند بیشترین امکانات معاملاتی را دارد. با این حال بعضی ویژگی ها باید برای تمام کاربران از اهمیت یکسانی برخوردار باشند که عبارتند از اعتبار صرافی و سطح امنیت آن. یک صرافی می‌تواند ادعا کند که بیشترین امکانات را با دریافت کمترین کارمزد فراهم خواهد کرد، اما اگر هیچ اطلاعاتی در مورد محل فعالیت یا مالکان آن وجود نداشته باشد (یا اطلاعات قابل تایید نباشد) احتمال کلاهبردار بودن آن وجود دارد.

لطفا توجه داشته باشید که حتی صرافی‌های غیر متمرکز هم کدهای متن‌باز دارند و در مورد شیوه فعالیت و توسعه آن‌ها شفاف سازی می‌شود. بنابراین یک صرافی متمرکز که در اکثر مواقع دارایی‌های کاربران را هم نگهداری می‌کند، باید از اعتبار و امنیت کافی برخوردار باشد و در صورت بروز هر نوع مشکل، مسئولیت را بپذیرد. از طرف دیگر سابقه یک صرافی در مقابله با مشکلات امنیتی و ضمانت محافظت از دارایی‌های کاربران نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.