رپرتاژ آگهی: انتخاب بهترین موتور سیکلت برای هر شخص، بستگی به سلیقه و معیارهای آن شخص دارد. به همین دلیل اگر از فردی پرسیده شود که کدام مدل یا برند بهتر است، آن فرد با معیارهای مدنظر خود جواب این سوال را خواهد داد. انتخاب بهترین موتور سیکلت، بر اساس فاکتورها و معیارهای مختلفی صورت می‌گیرد. برای یک نفر قیمت و برای فرد دیگری کیفیت در انتخاب موتور اولویت دارد. در این مطلب به بررسی بهترین گزینه‌ خواهیم پرداخت و همچنین برخی از مدل‌های محبوب و پرطرفدار بازار را، معرفی خواهیم کرد.

انواع موتور سیکلت از لحاظ کاربَری

اصلی‌ترین نوع تقسیم‌بندی موتور، به نوع کلاس آن برمی‌گردد. اما اگر بخواهیم این وسیله‌ نقلیه را براساس نوع کاربَری که دارد تقسیم‌بندی یا گروه‌بندی کنیم، می‌توانیم به ۶ دسته‌ اصلی تفکیک کنیم. این ۶ دسته عبارتند از:

 • موتور سیکلت‌های جاده‌ای

 • موتور سیکلت‌های مینی یا کوچک

 • موتور سیکلت‌های آفرود

 • موتور سیکلت‌‌های گازی

 • موتور سیکلت‌های اسکوتر

 • موتور سیکلت‌های دو منظوره یا دوال اسپرت

این گروه‌بندی بر اساس قدرت، طراحی بدنه و کارایی موتور‌ها انجام شده است و هر کدام برای انجام فعالیت‌ خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، موتورهای دو منظوره یا دوال اسپرت، برای جاده‌های آسفالت، خاکی و ساحلی طراحی شده‌اند و در مقابل، موتورهای اسکوتر مخصوص آسفالت و سطح شهر طراحی شده‌اند.

انواع موتور براساس حجم اِنجین آن‌ها

اما به‌غیر از کاربَری، یکی دیگر از مواردی که می‌توان از آن برای دسته‌بندی موتورها استفاده کرد، حجم اِنجین یا پیشرانه است. حجم موتور در اصل قدرت، توان و مجموع فضا و قطعات موجود در سیلندر آن وسیله را نشان می‌دهد.

حال اگر حجم اِنجین زیاد باشد، فضا برای عبور سوخت و هوا بیشتر است و در نتیجه موتور قدرت، سرعت و شتاب بیشتری ارائه می‌دهد. در مقابل هرچه قدر حجم اِنجین کم باشد، از قدرت، سرعت و شتاب آن کاسته می‌شود.

دسته بندی موتورها از لحاظ حجم اِنجین

۱/ موتورهای با حجم کمتر از ۱۰۰ سی ‌سی: این دسته از موتورها مناسب تردد در مسیرهای کوتاه شهری هستند. این گروه سرعت کمی دارند ولی در مقابل، مصرف سوختشان اندک است.

۲/ موتورهای با حجم ۱۰۰ سی ‌سی: کاربری این مدل‌ها مانند گروه قبلی است، اما سرعت و شتاب نسبتا بیشتری دارند.

۳/ موتورهای با حجم ۱۲۵ تا ۱۷۵ سی ‌سی: سرعت و شتاب این موتورها در محدوده متوسط و ایمنی قرار دارد. مدل‌های ۱۲۵ سی سی، بیشتر برای پیک موتور و حمل و نقل استفاده می‌شوند.

۴/ موتورهای با حجم انجین ۱۷۵ تا ۲۰۰ سی ‌سی: این انجین اغلب در مدل‌های اِندرو استفاده می‌شود و قدرتشان از مدل قبل، بیشتر است.

۵/ موتورهایی با حجم ۲۵۰ تا ۳۰۰ سی ‌سی: موتور سیلکت‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، با توجه به نوع طراحی، مناسب تردد در شهر، جاده، بیابان و آفرود هستند.

۶/ موتورهایی با حجم ۳۰۰ تا ۴۰۰ سی ‌سی: از اینجا وارد موتورهای پرقدرت می‌شویم؛ موتورهایی با انجین بالای ۳۰۰ سی سی، قدرت، سرعت، شتاب و مصرف سوخت مناسبی دارند. این مدل‌ها علاوه بر کاربُردهای گروه قبلی، مناسب پیست موتورسواری نیز می‌باشند.

۷/ موتورهایی با حجم ۵۰۰ تا ۶۰۰ سی ‌سی: این دسته از موتورها، مناسب مسافرت و پیست طراحی شده‌اند.

۸/ موتورهایی با حجم ۶۰۰ تا ۷۵۰ سی ‌سی: این مدل‌ها، موتورهای سنگین محسوب می‌شوند و کاربردهای دسته قبل را با قدرت و توان بیشتری دارند.

۹/ موتورهایی با حجم بالای ۷۵۰ سی‌ سی: در آخر موتورهای فوق سنگین قرار دارند و بیشترین قدرت، توان و شتاب را ارائه می‌دهند.

راهنمای انتخاب و خرید موتور سیکلت

تا به اینجای مطلب، تمام موتور سیکلت‌ها را از نظر حجم موتور و نوع کاربَری آنها، مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که چرا انتخاب بهترین موتور سیکلت، به فاکتور، معیار و سلیقه هر شخص بستگی دارد.

به عنوان مثال، برای فردی که می‌خواهد روزانه مسافتی کمتر از ۱۰ کیلومتر را با این وسیله نقلیه طی کند، بهتر است از موتوری با انجین کمتر از ۱۷۵ سی سی استفاده کند.

راهنمای انتخاب و خرید موتور سیکلت

اما در مقابل شخصی که می‌‌خواهد با موتور به مسافرت برود، باید موتوری با انجین حداقل ۲۵۰ سی سی انتخاب کند. با این تعاریف، شما باید در زمان انتخاب و خرید موتور، به معیارهای مدنظر خود توجه کنید و طبق آنها اقدام به خرید کنید.

در ادامه به بررسی نکات و فاکتورهای که باید در انتخاب موتور لحاظ شوند، خواهیم پرداخت.

فاکتورهای مهم در زمان خرید موتور سیکلت

نکات، معیارها و فاکتورهای مهمی که در زمان انتخاب و خرید بهترین موتور سیکلت باید به آنها توجه کرد، عبارتند از:

 • کاربَری موتور: اولین مورد، دلیلِ خرید شماست و شما باید با توجه به آن و کاربرد مدنظرتون از موتور، انتخاب کنید.

 • بودجه: بعد از آنکه دلیل خرید خود را مشخص کردید، شما باید بودجه و هزینه‌ای که می‌خواهید پرداخت کنید را، تعیین کنید.

 • بررسی فنی موتور: پس از تعیین بودجه خود، باید به سراغ قطعات فنی موتور بروید. برای اینکار باید طبق کاربَری موتور، کیفیت مشخصات فنی آن را کنترل و بررسی کنید.

 • بررسی طراحی موتور: کیفیت فنی موتور که مشخص شد، حال نوبت به طراحی ظاهری موتور است. به طور مثال وزن زیاد، باعث می‌شود که موتور شتاب بالایی نداشته باشد. یا طراحی هجومی آن، باعث می‌شود که شتاب بیشتری داشته باشد.

بهترین مارک موتور سیکلت‌ در ایران

فاکتورها و معیارهایی که در انتخاب بهترین موتور سیکلت باید توجه کرد را، بررسی کردیم. اما یکی از مهم‌ترین نکات در زمان خرید، داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش است. هر موتوری در ایران، از گارانتی و خدماتی که شرکت تولید کننده تعیین می‌کند، برخوردار است.

برخی از این شرکت‌ها که نام یا برندشان بر روی بدنه موتور چاپ شده است و پیشرو در صنعت موتورسازی نیز هستند، از خدماتی بهتری برخوردارند. این شرکت‌ها عبارتند از:

 • کویر موتور

 • نیکران موتور

 • هانی موتور

 • نیرو موتور

 • کبیر موتور

 • ایران دوچرخ

 • نیرو محرکه

 • عرفان سیکلت

 • پیشرو گستر

 • تکتاز موتور

بهترین و محبوب‌ترین موتور سیکلت‌ها

هر کدام از این شرکت‌های تولید کننده، محصولات خود را با شرایط خاصی عرضه می‌کنند. می‌توان گفت که هر کدام بر روی یک سری معیار خاص تمرکز دارند و بر همین اساس، این معیار‌ها را در موتور سیکلت‌های خود نیز تعبیه می‌کنند.

بهترین موتور سیکلت‌های ایرانی و خارجی

با توجه به همین موارد، مدل‌های هستند که به عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین موتور سیکلت، از آنها نام برده می‌شود. بهترین و محبوب‌ترین موتور سیکت‌ها + جدول قیمت، عبارتند از:

لیست قیمت بهترین و پرفروش‌ترین موتورهای ایرانی

مدل موتور سیکلت

کمترین قیمت در دیماه ۱۴۰۲ (تومان)

طرح هوندا ۱۲۵ پرواز

۵۶.۰۰۰.۰۰۰

طرح هوندا کلیک ۱۵۰ هانی

۷۹.۰۰۰.۰۰۰

طرح هوندا واریو کبیر

۸۶.۰۰۰.۰۰۰

طرح یاماها آیروکس کبیر

۹۳.۵۰۰.۰۰۰

طرح موتور سیکلت باکسر کبیر KLD

۸۴.۰۰۰.۰۰۰

 

لیست قیمت بهترین و پرفروش‌ترین موتورهای خارجی و غیرطرح

مدل موتور سیکلت

کمترین قیمت در دیماه ۱۴۰۲ (تومان)

بنلی 180S

۱۶۱.۰۰۰.۰۰۰

بنلی 249S

۲۸۳.۰۰۰.۰۰۰

هوندا واریو 160

۲۳۶.۰۰۰.۰۰۰

یاماها آیروکس 155

۲۴۰.۰۰۰.۰۰۰

سی اف ریس 250

۲۳۰.۰۰۰.۰۰۰

بندا راک 249

۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰

یاماها MX KING

۱۹۵.۰۰۰.۰۰۰

باجاج اونجر 220

۲۰۲.۰۰۰.۰۰۰

باجاج دومینار (NS 250)

۲۷۰.۰۰۰.۰۰۰

یاماها WR155

۲۵۹.۰۰۰.۰۰۰

هوندا اکتیوا ۱۲۵

۱۳۷.۰۰۰.۰۰۰

حرف آخر

در این مطلب به بررسی اصلی‌ترین فاکتورهایی که شما در انتخاب بهترین موتور باید به‌ آنها توجه کنید، پرداختیم. در نتیجه بهترین مدل برای هر فرد متفاوت است و شما نیز باید با توجه به معیارها و فاکتورهای شخصی خود، انتخاب و در آخر خرید کنید. البته شما می‌توانید با خرید موتور سیکلت قسطی، مدل‌ موردنظر خود را از طریق مجموعه پدال به آدرس pedall بدون پیش‌پرداخت و اقساط تا ۲۴ ماه تهیه کنید.