در سامانه تدارکات الکترونیک دولت ، مناقصاتی که برگزار می‌شود در دو موضوع متفاوت هستند. موضوع اول مناقصات می‌تواند تامین کالا از تامین کنندگان معتبر باشد و موضوع دوم مناقصات واگذاری پروژه‌های عمرانی به شرکت‌های پیمانکاری با سابقه درخشان است. تامین کنندگان و شرکت‌های پیمانکاری بسیاری هستند که تمایل دارند در این مناقصات شرکت و آینده شغلی خود را تغییر دهند. تنها راه دسترسی به آگهی مناقصات پیمانکاری مراجعه به سایت‌های مرجع و مهم است.

انتشار آگهی مناقصات

مناقصه گزاران می‌توانند سازمان‌ها، ادارات، شرکت‌ها و ارگان‌های مختلفی باشند که برای انجام پروژه‌های عمرانی خود در تلاش هستند تا با بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اند، بهترین پیمانکاران را پیدا و به موقع پروژه‌ها را تکمیل کنند. آن‌ها برای پیدا کردن مناقصه‌گران ایده‌آل و مناسب، فراخوان‌هایی را منتشر می‌کنند تا در میان شرکت کنندگان بتوانند یک قرارداد سودمند را امضا کنند. بنابراین با توجه به گستردگی پروژه‌های عمرانی که در کشور در حال اجرا هستند، روزانه آگهی‌های بسیاری برای مناقصات پیمانکاری منتشر می‌شود.

دسترسی به آگهی مناقصه مناسب

شرکت‌های پیمانکاری بسیاری در سطح کشور در حال فعالیت هستند که برای انجام پروژه‌های بزرگ عمرانی از جمله ساخت پل، بزرگراه، تاسیسات صنعتی، ساختمان‌های تجاری، هتل‌ها و مراکز دیگر، تخصص، تجربه و توانایی بسیاری دارند و می‌توانند با شرکت در مناقصات پیمانکاری، پروژه‌های بزرگ را به خوبی مدیریت کنند. قطعا برای شرکت‌های پیمانکاری، پیدا کردن یک پروژه مناسب با شرایط و نوع تخصصی که دارند، در میان صدها آگهی که در سایت‌های مختلف منتشر می‌شوند، کار سختی خواهد بود. آن‌ها تلاش می‌کنند تا با رصد آگهی‌های مناقصات بتوانند یک پروژه مناسب را برای شرکت در مناقصه انتخاب کنند.

اهمیت پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مناقصات

در اینجا اهمیت پایگاه اطلاع‌رسانی مناقصات مشخص می‌شود. این پایگاه‌های اطلاع‌رسانی با گروهی از افراد متخصص، کوشا و فعال آگهی‌های مناقصات پیمانکاری را در سراسر کشور از نشریات و سایت‌های معتبر جمع آوری و به صورت یکپارچه در سایت منتشر می‌کنند. برای پیمانکارانی که به دنبال آگهی مناقصات پیمانکاری  سامانه تدارکات الکترونیک دولت هستند مراجعه به این سایت‌ها و پایگاه‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد. در مدت زمان بسیار کوتاه به آگهی مورد نظر خود دسترسی پیدا می‌کنند. سایت ارتباط گستران هزاره مهم‌ترین مرجع اطلاع‌رسانی مناقصات پیمانکاری، با به روزرسانی، آگهی‌های جدید را در لحظه منتشر می‌کند.

جستجوی پیشرفته آگهی

در سایت مناقصه پیمانکاری تمام آگهی‌ها بر اساس برخی از فاکتورها کاملاً تفکیک می‌شوند تا پیمانکاران متناسب با نوع کسب و کار و تخصصی که دارند، بتوانند به آگهی مشخصی دسترسی پیدا کنند. با قابلیت جستجوی پیشرفته در سایت، پیمانکاران به عنوان مزایده‌گر می‌توانند آگهی‌ها را بر اساس برخی از فاکتورها از جمله نام استان، نام سازمان و نوع پروژه تفکیک کنند. در واقع با اعمال جزئیات و قرار دادن برخی از فیلترها می‌توانند به لیستی از آگهی‌های مورد علاقه خود دست پیدا کنند. اینک باید با در نظر گرفتن شرایط مناقصه گزار، میزان وجه تضمین، بررسی ابعاد پروژه آگهی‌ها را جدا و در میان چند آگهی، انتخاب خود را انجام دهند.

دسترسی به آگهی با صرفه جویی در زمان

با توجه به تعدد شرکت‌های پیمانکاری مهم است که برای برنده شدن در مناقصه پیمانکاری زمان را از دست ندهید. با مراجعه به پایگاه اطلاع ‌رسانی مناقصات هزاره می‌توانید بلافاصله پس از انتشار آگهی آن را مطالعه کرده، شرایط و ضوابط را در نظر بگیرید و زمان کافی برای بررسی جوانب در اختیار داشته باشید. چرا که پروژه‌های عمرانی دارای زوایای بسیاری هستند و باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند تا از نظر هزینه و بودجه دچار مشکل نشوید. برای اعلام کردن برنده مناقصه نه تنها یک رزومه کاری قوی، تجربه و تخصص اهمیت دارد، بلکه در نظر گرفتن قیمت پایه نیز یکی از فاکتورها برای ارزیابی شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود. بنابراین شما باید زمان کافی در اختیار داشته باشید تا بتوانید قیمت پایه را برای انجام پروژه عمرانی به طور دقیق مشخص کنید.

ارسال مدارک مناقصات

پس از مطالعه مندرجات در آگهی، تخمین قیمت پایه برای اتمام پروژه، باید اسناد مناقصات را نیز دریافت، تکمیل و در پاکت‌های جداگانه ارسال کنید. بهترین سایت مناقصه پیمانکاری، امکان ارسال اسناد را نیز دارد تا بتوانید فرایند شرکت در مناقصه را تکمیل کنید. شما فرصت دارید تا زمان قید شده در آگهی اسناد را ارسال و منتظر اعلام نتایج در زمان تعیین شده باشید. در صورت برنده شدن در مناقصه، باید با سازمان مربوطه قراردادی را امضا و تعهداتی را برای اتمام پروژه در زمان قانونی بدهید. در صورت برنده نشدن، مبلغ تضمین به شما بازگردانده می‎شود.

سخن پایانی

در طی سال، در کشور پروژه‌های عمرانی و غیر عمرانی بسیاری توسط سازمان‌های مختلف طراحی می‌شود، که برای اجرای این طرح‌ها نیاز است که پیمانکاران متخصص و حرفه‌ای وارد میدان شوند. از طریق مناقصات، سازمان‌ها می‌توانند پیمانکاران حرفه‌ای را شناسایی و با آن‌ها وارد مذاکره شوند، اما برای شناسایی پیمانکاران نیاز است تا آگهی مناقصات در سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی، منتشر شود.