استقلال به طلسم نه سال قهرمان نشدن در لیگ برتر فوتبال ایران پایان داد و سزاوارانه جام قهرمانی را بالای سر برد. در مسیر حصول این موفیت، بدون تردید فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی و نفر اول نقش بسیار مهمی ایفا کرد، اما نباید از سهم گابریله پین هم غافل شد؛ یک دستیار ایتالیایی که بسیاری او را تئوریسین فنی استقلال می‌دانند. همزمانی حضور پین در استقلال با ثبت رکورد کمترین گل خورده در تاریخ لیگ برتر، احتمالا نشان می‌دهد مربی ایتالیایی چه تاثیر عمیقی روی معادلات فنی باشگاه گذاشته است؛ مردی که حالا می‌شود فهمید چرا فرهاد مجیدی فصل گذشته هم تا این حد روی حضور او اصرار داشت.

به مساله پین اما باید فراتر از موفقیت یک مربی در یک تیم فوتبال اشاره کرد؛ این موفقیت «علم» است؛ مصداقی شش‌دانگ برای این که بفهمیم هر کجا ضعیف بودیم، می‌شود سراغ دانش وارداتی رفت و بدون احساس شرم و ننگ از آن کمک گرفت. در دنیای امروز کیفیت مهم است، نه ملیت. کسر شأن نیست که دستت را به سوی یک خبره، ولو در آن سوی مرزها دراز کنی و از او بخواهی کمک‌ات کند، کامل‌ات کند. فوتبال را انگلیسی‌ها ابداع کرده‌اند و نسبت به آن حس مالکیت دارند، اما امروز مربیان هر شش تیم مطرح لیگ جزیره موسوم به «تاپ سیسکس» خارجی هستند. عارشان نمی‌آید، شرم نمی‌کنند از این که بپذیرند امروز دیگران بهتر از خود آنها فوتبال را می‌شناسند. در نتیجه یورگن کلوپ آلمانی از لیورپول چنین تیم مخوفی می‌سازد و پپ گواردیولای اسپانیایی منچسترسیتی را تبدیل به تیمی می‌کند که از فرط زیبایی به یک قطعه ترانه شبیه است.

فقط هم داستان ما نیست؛ بقیه مردمان دنیا هم جایی که حس کنند «ایرانی» گره‌گشاست، از او استفاده می‌کنند. در این سال‌ها مخصوصا در رشته‌های غیرفوتبالی انبوهی از مربیان لژیونر را داشته‌ایم؛ از رضا مهماندوست تا علیرضا نصر آزادانی و امید روحانی و حسن رنگرز و خیلی‌های دیگر. مگر همین حالا سمیرا ایمانی مربی تیم زنان والیبال پورتو نیست؟ برانکو ایوانکوویچ که از خاکستر پرسپولیس زیباترین کاخ را ساخت، می‌گوید نصف مردم کرواسی مربی فوتبال هستند، اما باشگاه‌های تکواندوی همین کشور یوسف کرمی ما را استخدام می‌کنند، چون می‌دانند ما این کار را بهتر از آنها بلدیم. راز موفقیت همین است؛ این که نسبت به دانش خارجی گارد و تعصب نداشته باشی؛ نه در ورزش، نه در بقیه حوزه‌ها اعم از صنعت و تجارت و اقتصاد.فوتبال و موفقیت هایش در مقاطع مختلف نشان می دهد مستشاران خارجی نوعی جذب سرمایه خارجی هستند هر چه کیفی تر خروجی آن بهتر بوده است. پرسپولیس به لطف تفکرات برانکو و کالدورن گلات کرد و استقلال با کمک پین طلسم شکنی. نمی خواهیم در اقتصاد ایران این مسیر را به آزمون بگذاریم؟