به گزارش اکوایران، هفتاد و سومین جلسه هیات مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار، عصر دوشنبه (۲۶ دی) با حضور سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در این وزارتخانه برگزار شد.

خاندوزی در این جلسه اعلام کرد که براساس مصوبه جلسه امروز، ۱۵۰ حکم از موارد دست‌‌وپاگیر برای صدور مجوزهای کسب و کار شناسایی شده و به هیات دولت ارسال می‌شود تا حذف شوند.

به گفته وزیر اقتصاد، ۲۰ حکم دیگر نیز که از سوی مجلس تدوین شده و مانع کسب‌وکارهاست، شناسایی شده و برای رونق کسب و کارها با همکاری مجلس و کمیسیون رونق تولید حذف می‌شود. به گفته او حذف این موارد و تکمیل سامانه مجوزها، یک گام بلند در راستای تسهیل صدور مجوزها خواهد بود.

براساس اظهارات خاندوزی، تمام تاخیرها در صدور مجوزها و فساد، ناشی از قدرت ناحقی بود که مصوبات به مامورین دولتی می‌داد. بر همین اساس وزیر اقتصاد می‌گوید مواردی که ناشی از قدرت و اعمال سلیقه ماموران و کارمندان بوده پالایش شده و «تلاش شده تا اعمال سلیقه را به صفر برسانیم.»

وزیر اقتصاد اظهار کرد: در نظر داریم سلیقه کارمندان در صدور مجوزهای کسب و کار را حذف کنیم و صدور مجوزها بر اساس مقررات و سامانه صدور مجوزها سریعا ارائه شود.

به گفته خاندوزی، مقررات دولت نباید دستاویزی برای تاخیر در صدور مجوزها باشد و شرایطی مانند داشتن حداقل ۲۷ سال برای راه‌اندازی کسب و کارهایی که با سرمایه افراد انجام می‌شود، جایگاهی ندارد و باید این شرایط حذف شود.