برنامه کرور

خروج بازار ارز از جزیره ثبات؟

در هفته گذشته دلار کانال جدیدی را تجربه کرد و رئیس کل بانک مرکزی در شبکه اجتماعی اینستاگرام به این نوسان جدید دلار واکنش نشان داد. محور اصلی این برنامه بررسی اظهارنظر رئیس کل بانک مرکزی و همچنین مرور بازار ارز و طلا در هفته ای که گذشت است.

در نگاه کارشناس این برنامه، رئیس کل بانک درباره شرایط بازار و استراتژی بانک مرکزی در این شرایط جدید مطلبی را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده است. در مطلب او نکته ای که قابل تامل است این است که بانک مرکزی چه در بخش حواله و چه در بخش اسکناس در هفته های گذشته به طور خالص خریدار بوده است. این صحبت به این معنا است که بانک مرکزی در هفته های گذشته استراتژی ای که به عنوان نخستین بار است عنوان می شود را تشریح کرده است و آن را به این موضوع نسبت داده که شرایط بازار از نگاه بانک مرکزی آرام و منطقی است و شرایط نگران کننده ای در بخش بازار ارز وجود ندارد. کارشناس برنامه به بخش های دیگر نوشته رئیس کل بانک مرکزی در شبکه اجتماعی اینستاگرام می پردازد و هر بخش را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد. کارشناس برنامه همچنین توضیح می دهد که به طور سنتی آن چیزی که از بانک مرکزی انتظار می رود این است که در شرایطی که بازار تعادلی است، مداخله ای نداشته باشد و اجازه دهد که شرایط بازار به همان نحو پیش برود ولی زمانی که قیمت ارز بالا می رود، به سراغ استراتژی ای می رود که در گذشته هم به آن پرداخته شده؛ یعنی بانک مرکزی به این سمت می رود که نرخ دلار را با عرضه بیشتر کنترل کند. او در ادامه توضیح می دهد که رئیس کل بانک مرکزی در مطلب خود بیان کرده که او و همکارانش در بانک مرکزی این استراتژی را دنبال نکرده اند و اصلا دنبال این استراتژی هم نبوده اند و تاکیدش روی این موضوع بوده که بانک مرکزی به صورت خالص خریدار بوده است.

در بخش دیگر این قسمت از برنامه کرور مانند هر هفته به بررسی بازار دلار در هفته گذشته و اتفاقاتی که برای این بازار افتاده پرداخته می شود. کارشناس این قسمت درباره دلایل افزایش دلار و خارج شدنش از روند ثبات و همچنین درباره بازار آینده دلار صحبت می کند. او به این سوالها پاسخ می دهد که نوساناتی که در طول سالهای ۹۶ تا ۹۷ اتفاق افتاد، بر پایه چه اتفاقاتی بود؟ و در ماه های اخیر چرا بازار ارز به ثبات رسید؟ او به این سوال ها پاسخ می دهد و نگاهی به گذشته قیمت دلار در کشورمان دارد و در نهایت به این موضوع می پردازد که چرا در هفته گذشته دلار از روند ثبات خود خارج شد.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد