واشنگتن پست در تازه ترین گزارش خود از نقش اعراب در پشت صحنه مذاکرات پرده برداشت و به تغییر مواضع همسایگان ایران در قبال توافق هسته‌ای پرداخت. زمانی کشورهای حاشیه خلیج فارس به شدت مخالف توافق هسته‌ای با ایران بودند. 

عدم اطمینان به حفظ قدرت آمریکا در منطقه باعث شده است تا آنها تعامل با تهران را در اولویت خود قراردهند.هر گونه تغییر در دیدگاه اعراب به گفته مقامات و کارشناسان منطقه، به همان اندازه که با تهران وتغییر مواضع ایران مرتبط است، با ناراحتی آنها از واشنگتن نیز مرتبط است.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی که از کشورهایی هستند که بیشترین حجم نگرانی از عدم دستیابی به توافق برای بازگشت مستقیم  به شرایط اولیه توافق هسته‌ای را دارند..

دوران ترامپ شروع  انحلال مخافظت ایالت متحده آمریکا از اعراب در مقابل ایران بود و اعتقاد اولیه آنها مبنی بر اینکه ایالات متحده از آنها محافظت خواهد کرد، در زمان ریاست جمهوری بایدن بیشتر متزلزل شده است.

بایدن وقتی وارد کارزار انتخاباتی شد وعده داد که ایالات متحده دیگر تسلیحات تهاجمی در اختیار عربستان سعودی قرار نمی دهد تا جنگ این کشور علیه حوثی ها در یمن را تحت پیگرد قرار دهد و بهای بیشتری را برای نقض حقوق بشر عربستان در نظر خواهد گرفت.

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مدت‌هاست که بیش از اینکه نگران برنامه هسته‌ای ایران باشند، نسبت به متحدان ایران در منطقه و توسعه موشک‌های بالستیک این کشور که می‌توانند به قلمروشان برسند نگرانند.

همانطور که این موضوعات در طول بحث بر سر برجام اولیه کنار گذاشته شد، ایالات متحده و شرکای آن در مذاکرات گفته‌اند اولویت اول آنها بازگشت به پایبندی به توافق اولیه است و امیدوارند که بعداً به نگرانی های دیگر روی بیاورند.

ایران هم گفته است که به هیچ وجه در هیچ زمانی در مورد موضوعات مربوط به منطقه مذاکره نخواهد کرد.شاید از موضوعاتی که باعث شده است تا ایران دست بالاتری در مذاکرات وین داشته باشد همکاری مجدد امارات با ایران در تجارت است و شروع گفتگوهای ایران و عربستان بر سر اختلافات، هرچند اعراب بارها تاکید کردند که به هیچ وجه حاضر نیستند تا بصورت موازی با مذاکرات وین مذاکراتی را با ایران که منجر به تضعیف این گفتگوها شود انجام دهند.

با این حال، تغییر رویکرد امارات در حال حاضر منجر به احیای قابل توجه تجارت این کشور با ایران شده است. تجارتی که پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای کاهش یافته بود، بر اساس ارقام تجاری هر دو کشور، اکنون در مسیری قرار دارد که تا ماه مارس از سطح قبل از سال ۲۰۱۸ فراتر رود.

مقامات آمریکایی می گویند که شرکت های اماراتی نقش مهمی را به عنوان مجرای تراکنش های مالی، فروش نفت و سایر تجارت هایی که ایران با سایر کشورها از جمله چین انجام می دهد، ایفا کرده اند.