جار و جنجال سر هیچ و پوچ!

اخباری منتشر شد که ستاد تنظیم بازار، فرمول های جدیدی را برای قیمت پایه محصولات فولادی تعیین کرده و این مصوبه تا اطلاع ثانونی پابرجاست. در بازار پیچیده بود که بیست و نهم اردیبهشت ماه چهار معاونت وزارت صمت، قیمت پایه محصولات فولادی را موقتا تعیین کرده اند.

 

 براساس شایعات قیمت پایه شمش فولاد، معادل ۸۸ درصد قیمت فوب خلیج فارس، ضربدر در نرخ ارز نیمایی تعیین شد و سقف رقابت 12 درصدی هم در نظر گرفته شده است.

گفته می شد که قیمت پایه میلگرد در بورس کالا، ۹ درصد بالاتر از میانگین قیمت هفتگی شمش تعیین شده و  سقف رقابت در این  معاملات نیز ۱۰ درصد خواهد بود.

از مصوب شدن قیمت ورق گرم بر اساس  ۹۰ درصد قیمت جهانی و با سقف رقابت 10درصد هم صحبت می شد.

شایع شده بود که قیمت پایه ورق سرد، ۲۰ درصد بالاتر از قیمت میانگین کشف‌شده ورق گرم تحویلی و با سقف رقابت، ۵ درصد خواهد بود.

این اطلاعات و تحلیل ها در حالی انجام شد که، مصوبه ای در کار نبود و جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار هیچ خروجی برای قیمت فولاد نداشت. 

در جلسه پیشین ستاد تنظیم بازار چه گذشت؟ تمام بندهای که به اسم مصوبه در بازار دهان به دهان می گردد، مطرح شد، اما مصوب نشد.

قرار شده که قیمت فولاد در کمیته یا کارگروه تخصصی فولادِ ستاد تنظیم بازار بررسی و نهایی شود.

در آستانه جنجال مصوبه موقت، قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا، این بازار پر قید، شرط و کنترل شده با قیمت های دستوری، با ابطال مکرر، معاملات فولاد مواجه است.

ابطال معاملات از سوی معاونت وزارت صمت باعث شد تا سازمان بورس، مصوبه ای به بورس کالا بدهد و فصل الخطابی برای تعارض دیدگاه وزارت صمت، بورس کالا و ستاد تنظیم بازار تعیین کند.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد