شهر رویایی گوگل؛ گوگل از سیلیکون ولی می‌رود

آیا گوگل سیلیکون ولی را ترک می‌کند؟ شهر رویایی گوگل که در سال ۲۰۱۸ طرح آن رونمایی شده تفاوت‌های بسیاری با شهرهای امروزی خواهد داشت. اما تفاوت این شهر با نمونه‌های مشابه مانند سیلیکون ولی چیست؟

جزئیات شهر رویایی گوگل

گروه بیژارک اینگلس(Bjarke Ingels) طراح این پروژه بوده است. این شهر رویایی در حال احداث در ایالت کالیفرنیا است. به نظر می‌رسد این شهر دگرگونی‌های شگرفی را در آینده رقم بزند، زیرا در طراحی شهر گوگل تاکید بر انعطاف‌پذیری و ساختار های متغیر است به نحوی که در این شهر کمتر ساختمانی به چشم خواهد خورد که دارای ساختاری ثابت باشد. در واقع این شهر به گونه‌ای طراحی شده که بیشترین تناسب و هماهنگی را با نیازهای متغیر و متنوع دفاتر و آزمایشگاه‌های شرکت گوگل داشته باشد و نیاز آنها به جابه‌جایی یا ایجاد تغییرات در طراحی ساختمان را به حداقل برساند. این پروژه دارای دو ساختمان تقریبا هم‌شکل است که می‌تواند به‌عنوان محل کار برای ۴۵۰۰ کارمند گوگل خدمت کند. ساخت این پروژه قرار است در منطقه‌ای به نام Moffett Park انجام بگیرد تا گوگل مرکز کسب‌وکارهای خود را احداث کند. در طراحی ساختمان‌ها و مراکز اداری و مسکونی شهر به جای استفاده از دیوارها و سقف‌های ثابت از سایبان‌ها و دیواره‌های نیمه شفاف بزرگی استفاده شده که به آسانی قابل جابه‌جایی و تغییر شکل هستند و حجم نور بسیار زیادی را از محیط پیرامون‌شان وارد می‌کنند. در قسمت داخلی این دیواره‌های نیمه‌شفاف پارتیشن‌بندی‌های زیبا و جاداری طراحی شده که ضمن اشغال کمترین فضا به آسانی قابل جابه‌جایی و تغییر چیدمان هستند و می‌توان از آنها با اهداف مختلفی بهره برد. ساختمان‌های دو طبقه یا سه طبقه شهر گوگل به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در عین جادار بودن کمترین فضا را اشغال کرده‌اند، چراکه همه آنها با شیبی ملایم به سمت یک بخش مرکزی متمایل شده‌اند و همین ویژگی باعث می‌شود فضای خوبی در کنار سازه برای رهگذران و گردشگران ایجاد شود.

تفاوت شهررویایی گوگل با سیلیکون ولی چیست؟

در قسمت بیرونی ساختمان‌ها نیز حجم عظیمی از مناظر زیبا، درختان و مسیرهای دوچرخه‌سواری پیش‌بینی شده که محیط اطراف را دلپذیر و پاک می‌سازد. گفتنی است که دست‌اندرکاران پروژه شهر گوگل قصد دارند با ساخت این شهر رویایی زمینه انتقال دائمی کارکنان گوگل و دفاتر متعدد این شرکت از سیلیکون ولی به شهر گوگل را فراهم آورند، شهری که برخلاف سیلیکون ولی، درهایش همیشه به روی عموم مردم باز خواهد بود و می‌تواند به جاذبه گردشگری جذابی تبدیل شود. شهر گوگل صرفا مجموعه‌ای از فضاهای اداری نخواهد بود، بلکه در بخش‌های مختلف آن امکانات تفریحی و سرگرمی مانند پارک‌ها، مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری و مراکز خرید نیز پیش‌بینی شده که توسط عموم مردم قابل استفاده است. علاوه بر این در طراحی شهر گوگل نهایت تلاش صورت گرفته تا مصرف انرژی در آن به حداقل ممکن برسد و تمام انرژی مورد استفاده شهر نیز به‌طور کامل از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین گردد.

نوآوری‌های به کار رفته در پروژه شهر گوگل

در قسمت‌های مختلف شهر مدرن گوگل یکسری پارک‌ها مثل دهکده‌های تفریحی طراحی شده‌اند که زیر یک سقف شفاف و مصون از گرما و باران، فضای فوق‌العاده‌ای را برای کارمندانی ایجاد می‌کنند که پس از پایان کار روزانه یا در وقت استراحت‌شان بخواهند خستگی در کنند. علاوه بر این در شهر رویایی گوگل این امکان فراهم شده که بتوان با دوچرخه به تمام بخش‌های ساختمان‌های اداری و مراکز تفریحی دسترسی پیدا کرد. پارکینگ‌ها در شهر گوگل شکل و شمایل متفاوتی دارند به‌طوری که پارکینگ‌های طبقاتی زیر پوششی از سایبان‌های نیمه شفاف در برابر آفتاب و باد و باران محفوظ می‌مانند و ماشین‌های برقی هم در زمان قرار داشتن در پارکینگ به وسیله پنل‌های خورشیدی شارژ می‌شوند و این یعنی به حداقل رسیدن نیاز به فضای پارکینگ در شهر گوگل.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد