قیمت دلار از سکه اثر گرفته است؟

استقبال بازار ارز از مناظره اوهایو

هر چه به انتخابات آمریکا نزدیک می‌شویم، حساسیت‌ها در بازار داخلی نیز افزایش می‌یابد. این نظر برخی معامله‌گران ارزی است.

از نظر آنها، یکی از ریسک‌های پیشروی بازار که نوسانات اخیر را توضیح می‌دهد، انتخابات ۱۳ آبان در آمریکا است.

البته به نظر می‌آید سیاستگذار ارزی نیز این حساسیت را درک کرده و متناسب با جو بازار، به واکنش می‌پردازد. کما اینکه برخی از سورپرایز بازارساز برای نوسانگیران، در نزدیکی انتخابات صحبت می‌کنند.

 پس از برگزاری اولین مناظره بین جو بایدن و دونالد ترامپ در ایالت اوهایو، نظرسنجی‌ها پیروز نبرد را بایدن معرفی کردند. این مسئله طبعا باید موجب کاهش تب انتظارات منفی در بازار ارز ایران می‌شد. اما واکنش اولیه بازار روایت دیگری را نقل می‌کند. «اکو ایران» اولین روز بازار ارز پس از بالا گرفتن نبرد بایدن و ترامپ را مرور می‌کند.

در بازار امروز، نرخ ارز خود را از میانه کانال ۲۹ هزار تومان رها کرد و به سمت ۲۹,۷۰۰ تومان حرکت کرد. البته به نظر افزایش نرخ درهم در این باره موثر بوده است. برخی معتقدند سیگنال صبحگاهی در بازار هرات، باعث شد تا دلار در بازار تهران نیز سودای افزایش داشته باشد. چرا که در دلار در بازار هرات امروز صبح میل به افزایش داشت. 

کدخوانی بازار ارز از قیمت سکه

علاوه بر قیمت‌های منطقه‌ای کارشناسان معتقدند که عامل دیگری نیز بر رشد امروز قیمت دلار موثر بوده است. حباب سکه امروز قطورتر شد. ارزش ذاتی سکه برآمده از قیمت دلار داخلی و اونس طلای خارجی است. محاسبات نشان می‌دهد که ارزش اسمی سکه در بازار، فاصله یک میلیون تومانی از ارزش ذاتی‌اش گرفت. این مسئله برای معامله‌گران دلار دارای اهمیت زیادی است، چرا که بسیاری از آنها تصور می‌کنند سکه قیمت آتی دلار را می‌خواند. سکه اکنون با دلاری بالاتر از ۳۰ هزار تومان تنظیم شده است. 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد