اقتصاد کره شمالی ؛ از مداخله دولت تا نبود مالکیت خصوصی

در شبه جزیره کره، اقتصاد کره شمالی کاملا دستوری و مبتنی بر تعالیم شوری و در جنوب، اقتصادی آزاد و مبتنی بر مالکیت خصوصی شروع به فعالیت کردند.

شبه جزیره کره، جغرافیایی یکسان با اقتصاد‌هایی متفاوت

کره‌شمالی را کیم ایل سونگ، که رهبر کمونیست های ضدژاپن در خلال جنگ جهانی دوم بود برعهده داشت، پس از او به پسرش کیم جونگ ایل واگذار شد و حالا در دستان کیم جونگ اونگ است. سه نسل از تفکری که معتقدند مالکیت خصوصی نباید وجود داشته باشد، آزادی نتنها در اقتصاد کره شمالی بلکه در سایر موارد هم بی معنا جلوه میکند در عوض در کره جنوبی سینگمان ری و جانشینش ژنرال پارک چونگ هی، با این که در تاریخ به عنوان افرادی خودکامه از آنها یاد میشود اما آن‌ها با دفاع از سیاست های اقتصادی مبتنی بر بازار باعث تغییرات ساختاری اساسی در اقتصاد کره جنوبی شدند. کره جنوبی بعدها دمکراتیک و اقتصادش هم آزادتر شد.

در کره جنوبی مردم می‌توانند از مزایای مالکیت خصوصی بهره ببرند، یک نوجوان کره‌ای میتواند رویا پردازی کند و برای ایجاد کسب و کار خصوصیش تلاش کند بدون اینکه نگرانی بابت تصرف آن توسط دولت را داشته باشد همچنین می‎‌تواند از مزایای ارتباط با بازارهای جهانی بهره ببرد اما در آن سوی مرز کاملا ماجرا فرق دارد، مالکیت خصوصی بی معنا است و افراد مرتبا مورد بمباران اطلاعاتی مبنی بر حمله کشور های خارجی و تهدید مرزها قرار دارند از این رو ارتباطی با بازارهای جهانی ندارند.

 زندگی در کشور محدودیت ها

به‌راستی کره شمالی کشور عجایب است؛ جایی که برای تمام رفتار شهروندان قانون وضع میشود، از مدل موی سرشان تا یونیفرم هایی با نشان رهبران کره شمالی .

مردم دسترسی به اینترنت ندارند و حتی اگر چنین چیزی رخ دهد با رویدادی ترسناک مواجه خواهند شد: اعدام

در کره شمالی افراد حق استفاده از اتومبیل شخصی را ندارند و شب ها اثری از روشنایی در شهرها نمی‎یابید؛ چرا که بعد از ساعتی معین برای صرفه جویی در مصرف برق،  کشور تیره و تار میشود با این حال کره شمالی هنوز با مشکل انرژی دست و پنجه نرم میکند

در کره شمالی تمرکز بر ارتش و تولید و ساخت ملزومات جنگی است با این حال دولت از عهده نیروهای ارتش هم برنمیاید، به گزارش کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل کره شمالی دودهه اصف بار را از نظر تغذیه ای برای ملت خود رقم زده است، قحطی که سرآغازش به دهه ۱۹۹۰ باز میگردد. حال رویای مداخله دولت در کره شمالی کار را به جایی رسانده که مردم برای دریافت غذایی بیشتر مجبور به پرداخت رشوه هستند. با این حال مردم کره شمالی کشورشان را به بهشت تشبیه می‎کنند که شاید یکی از علل مهم آن اینست که بسیاری از ان ها هنوز چهره یک گردشگر را ندیده اند و از پیشرفت جهان آگاهی ندارند

متغییر های نهادی در اقتصاد

در پایین مدار ۳۸ درجه، کره جونی نتنها در شب ها می‌درخشد بلکه به عنوان یکی از الماس های اقتصادی شرق آسیا و از کشورهای پیشرو در اقتصاد جهان به حساب میاید. معجزه‎ای که خط بطلانی بر متغییرهای چون شرایط آب و هوایی و فرهنگ مردمان از گذشته کشید. دو کره، با اقلیم و فرهنگ یکسان اما تصمیماتی بسیار متفاوت.

به راستی متغییر های نهادی در اقتصاد چقدر میتوانند باعث تمایز شوند، سئول شهر سامسونگ و هیوندای، پیونگ یانگ شهر خاموشی و انزوا  

 

 

 

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد