شرایط جدید ترخیص موتور سیکلت های توقیفی چیست؟

به گفته رئیس پلیس راهور ناجا آمار موتور سیکلت های توقیف شده در پارکینگ ها به ۸۳۷ هزار دستگاه رسیده و پارکینگ ها پر شده اند اما آیا امکان ترخیص راحت تر این موتور سیکلت ها وجود دارد؟

سرنوشت موتور سیکلت های توقیفی چیست؟

«۸۳۷ هزار موتور سیکلت توقیف شده در پارکینگ های کشور مانده است» این آمار را رئیس پلیس راهور ناجا ارائه داده. این تلنبار موتور سیکلت های تلنبار شده در پارکینگ های سراسر کشور تبدیل به معضلی برای پلیس شده و تصمیم گرفتند در طرحی به عنوان ترخیص موتور سیکلت های رسوبی تکلیف این موتورها را روشن کنند. سرهنگ کمال هادیانفر از یک مهلت دو ماهه برای ترخیص موتور سیکلت های توقیفی صحبت کرده و بعد از آن اگر از زمان توقیف موتور بیش از ۶ ماه گذشته باشد طبق قانون موتور سیکلت ها به فروش می رسند و مجددا تا ۶ ماه مبلغ حاصل از فروش نگهداری می شود، اگر صاحب موتور سیکلت مراجعه کرد که به او پرداخت می شود صاحب پول است و اگر نه که این پول به بیت المال واریز می شود. اینجا البته منظور واریز پول به حساب دولت نیست. چون در نهایت مالکیت این موتور سیکلت ها به ستاد اجرایی فرمان امام می رسد و اتفاقا یکی از بحث های کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کشور همیشه این است که ستاد اجرایی این موتور سیکلت ها که اغلب فرسوده هم هستند را دوباره در قالب مزایده به فروش می رساند، اما این موتور سیکلت ها از چرخه حمل و نقل کشور خارج نمی شوند و به آلوده کردن هوا ادامه می دهند.

آیا شرایط ترخیص موتور سیکلت های توقیفی تغیر میکند؟

حالا سوالی که پیش می آید این است که مگر امکان ترخیص موتور سیکلت ها قبلا وجود نداشت و الان چه اتفاق جدیدی افتاده؟ شاید بتوان گفت دو اتفاق تازه افتاده یکی اینکه ظرفیت پارکینگ ها پرشده و در حالی که روزانه ۲۰۰ خودرو فقط در تهران توقیف می شود از مهرماه پارکینگ ها اعلام کرده اند که دیگر جای خالی ندارند و دوم افزایش قیمت دلار و بالا رفتن قیمت موتورها که شاید بتواند انگیزه ای برای صاحبان آنها و ترخیصشان باشد. بنابراین پلیس راهور ناجا تصمیم کرفته از این فرصت استفاده کند و به  مالکان این موتورها اولتیماتوم بدهد و در عین حال شرایط ترخیص موتور سیکلت ها هم آسان تر کند. به طور مثال گفته شده اگر فرد مالک موتور سیکلت گواهینامه نداشته باشد هم در تحویل موتور سختگیری نمی شود و به شرط حمل با خودروهای باری، مجوز ترخیص موتور سیکلت برای او صادر می شود. یا در صورت نداشتن بیمه نامه هم موتور سیکلت تحویل داده می شود در شرایطی که قبلا یکی از شروط ترخیص موتور سیکلت داشتن بیمه نامه معتبر بود یا حداقل مالک باید تعهد می داد که به سرعت برای تمدید بیمه نامه اقدام کند.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد