آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا : عملیات واکسن در هتل ارم

نه فقط ما در ایران که بیشتر مردم جهان هنوز چشم انتظار واکسن کرونا هستند اما اینجا برای ما شرایط تا اندازه‌ای متفاوت است.

شاید برای ما رسیدن واکسن داخلی جدی‌ترین احتمال بازگشت زندگی نرمال باشد برای همین هم از فردا تا چند ماه چشم همه ما به هتل ارم تهران دوخته می‌شود

 

 

شروع آزمایش انسانی واکسن کرونا در ایران

کمی پیش محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، از شروع آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا در هفته اول دی‌ماه خبر داد. طبق گفته‌های او، این واکسن را شرکت دارویی شفافارمد که زیرمجموعه بنیاد برکت محسوب می‌شود ساخته است. حالا خبر می رسد که این واکسن از فردا در هتل ارم به ۵۶ نفر افراد داوطلب تزریق شود.

این ۵۶ نفر باید یک هفته در هتل بمانند تا نتیجه تزریق یا عوارض واکسن مشاهده شود. البته این امکان وجود دارد که مدت اقامت این ۵۶ نفر بیشتر هم بشود؛ یعنی مثلا آنها مجبور شوند تا یک ماه مهمان هتل باشند.

این مرحله حداقل دو ماه طول می‌کشد و در این بین چندبار نتایج آزمایش از نظر میزان ایمنی خونی، سلولی و… بررسی می‌شود و نتایج هربار برای سازمان غذا و داروی ایران فرستاده می‌شود.

این داوطلبان به مدت یک سال هم در بازه‌های زمانی مختلف پیگیری می‌شوند تا اگر مشکلی پیدا کردند به آن رسیدگی شود.

قبلا اعلام شده بود که واکسن ایرانی کرونا در گروهی زیرمجموعه دکتر مینو محرز در حال طی کردن مراحل آزمایش است، حالا می‌توان گفت که رسما خانم دکتر محرز به عنوان سرتیم مجریان این آزمایش، به درخواست خود شرکت شفافارمد کار را به دست گرفته است. دکتر محمدرضا صالحی و دکتر پیام طبرسی که هر دو از اساتید بنام پزشکی هستند هم در همین گروه قرار دارند. زیر مجموعه این دو نفر هم حداقل ده پزشک متخصص و چندین پرستار که به صورت ۲۴ ساعته روی وضعیت سلامت داوطلبان نظارت می کنند.

 

چرا واکسن به جای بیمارستان در هتل تزریق میشود؟

خیلی از ما در وهله اول از اینکه آزمایش بالینی واکسن کرونا قرار است به‌جای بیمارستان در هتل انجام شود تعجب می‌کنیم، چون انتظار داریم این اتفاق در بیمارستان بیفتد، اما دکتر محمدرضل صالحی می‌گوید که انجام چنین کارهایی در هتل‌ها یک اقدام کاملا عرفی و جهانی است و اصلا اینطور آزمایش‌ها در بیمارستان انجام نمی‌شود چراکه داوطلب‌ها باید کاملا از محیط بیمارستان دور باشند و به‌هیچ‌وجه با هیچ بیماری در ارتباط نباشند، ضمن اینکه آنها بیمار نیستند و باید تا جای ممکن شرایط زندگی راحتی برایشان فراهم شود.

از نظر امکانات هم تمام امکانات لازم در هتل فراهم خواهد شد و هتل از قبل کاملا تجهیز می‌شود. گویا نتیجه آزمایش‌ها به صورت دائمی و مستمر به ناظران داده می‌شود تا به طور کامل در جریان نحوه برگزاری آن باشند. تامین امنیت این آزمایش هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا جایی که وزارت اطلاعات راسا روی حفظ امنیت آن نظارت مسیتقیم و ویژه دارد

 

فاز دوم آزمایش واکسن ایرانی کرونا

فاز دوم آزمایش روی گروه بزرگ تری از افراد ۵۰ تا ۷۰ ساله انجام خواهد شد و در صورت موفقیت آمیز بودن دو مرحله اول، در فاز سوم که فاز اصلی و هزینه‌بری هم محسوب می‌شود، باید چندین‌هزار شرکت‌کننده حضور داشته باشند؛ یعنی احتمالا تعداد مورد نیاز داوطلبان در این مرحله طبق توصیه های سازمان جهانی بهداشت اعدادی بین ۱۱ تا ۴۴ هزار نفر خواهد بود تا جایی که پیش‌بینی می‌شود این به بزرگترین و پرهزینه‌ترین مطالعه بالینی در ایران تبدیل شود.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد