جهش ویروس کرونا : چرا کرونای انگلیسی ترسناک است ؟

شیوع کرونا اینبار از انگلستان، این عنوانی‌ است که خیلی از رسانه‌ ها برای هشدار دادن درباره جهش جدید ویروس کرونا در بریتانیا انتخاب کردند.

ظهور نوع جهش یافته ویروس کرونا

فکر کنید کشورتان اولین کشوری است که واکسیناسیون عمومی علیه ویروس نحس کرونا را شروع کرده و بازگشتن به زندگی نرمال در یک قدمی شما قرار دارد که خبر می رسد نوع جدیدی از ویروس کرونا پیدا شده و ظرف یکی دو روز همه چیز به جای اینکه ذره ای بهتر شود، صدبرابر شروع به بدتر شدن کند. این وضعیت مردم انگلستان و خلاصه ای از شرایطی است که طی روزهای گذشته پشت سر گذاشته اند. حالا مردم در انتظار محدودیت های شدید تر قرار دارند و رویای کریسمس در کنار همدیگر و بدون کرونا را باید به فراموشی بسپرند چون اینطور که وزیر بهداشت انگلستان اعلام کرده ظهور نوع جهش یافته ویروس کرونا در این کشور و البته چند کشور دیگر اروپایی قطعی است. ویروسی که ۷۰ درصد بیشتر از ویروس کرونای معمولی است و گویا به سطح سلول های بدن می چسبد.  این نوع از ویروس کرونا برای اولین بار حدود سه ماه پیش در بدن بیماران انگلیسی مشاهده شده اما توالی کامل ژنوم آن اخیرا انجام شده است. گویا این ویروس جهش یافته در ابتدا ویژگی خاصی از خود بروز نداده و به همین دلیل محققان آن را در زمره جهش‌های متعددی که یک ویروس به طور عادی انجام می‌دهد، می دانستند. اما حدود یک ماه پیش این سؤال برای محققان انگلیسی مطرح شد که چرا با وجود افزایش محدودیت‌های عمومی، گسترش ویروس در برخی مناطق این کشور کاهش پیدا نکرده است؛ این سوال باعث انجام یکسری تحقیقات وسیع شد و با تعیین توالی ژنوم ویروس مشخص شد که ویروسی جهش یافته در آن مناطق گسترش یافته است. 

 

نمونه های دیگر در جهش ویروس کرونا

البته تاکنون حداقل هفت نوع جهش یافته ویروس عامل کووید-۱۹ در جهان شناسایی شده‌ است، اما آنچه که نوع جدید ویروس جهش یافته را حائز اهمیت کرده است، سرعت بالای سرایت آن است. به گونه‌ای که گونه جدید که گفته می‌شد حدود ۱۵ درصد موارد ابتلا در چند هفته پیش در لندن به آن مربوط بوده است، هفته گذشته عامل ۶۰ درصد موارد ابتلا در این شهر بوده است اما گفته می‌شود با توجه به عدم افزایش معنی دار میزان مرگ طی هفته‌های اخیر، به نظر نمی‌رسد که ویروس جدید خطرناک‌تر و یا مرگبارتر شده باشد. همچنین هنوز شواهدی در مورد سخت تر شدن درمان و یا مقاومت ویروس در برابر واکسن کرونا به دست نیامده است،‌ با این وجود اغلب کشورهای جهان و حتی همسایه های بریتانیا در اروپا ترجیح داده اند که جانب احتیاط را رعایت کنند و ارتباطشان با انگلستان را تا جایی که می شود محدود کنند برای همین هم پروازها به مقصد این کشور مختل شده و حتی کامیون های حمل مواد غذایی پشت تنها ورودی بریتانیا در کانال مانش صف کشیده اند،‌ از طرفی مردم در معرض اضطراب از ویروس جدید، محدودیت های بیشتر و کمبود مواد غذایی هستند.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد