واکسن خارجی کرونا چه زمان به دست مردم می رسد ؟

واکسن خارجی کرونا طبق تئوری‌ های مختلف کی به دست ما خواهد رسید؟ اگر واقع بین باشیم باید کی منتظر تزریق به مردم عادی باشیم؟ همه احتمالات را بررسی کرده‌ایم.

پیش خرید واکسن خارجی کرونا

رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که بالاخره موانع پیش خرید واکسن خارجی کرونا برطرف شده و ایران ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز از واکسن کرونا را پیش خرید کرده و برای آن ۲۰۰ میلیون یورو هم کنار گذاشته است، خبر خوشحال کننده ای که از پنجشنبه در حال دست به دست شدن است اما هنوز این سوال باقی مانده که واکسن کی به دست مردم عادی می رسد؟ برای جواب دادن به سوال سراغ منابع خبری مختلف رفته ایم. علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور تهران در جواب این سوال می گوید که اگر همه چیز خوب پیش برود نزدیک به دوماه دیگر واکسن خارجی که خریداری شده به ایران تحویل داده می شود اما همانطور که وزارت بهداشت اعلام کرده این مقدار واکسن فقط برای واکسینه کردن هشت میلیون ۴۰۰ هزار نفر کافی است یعنی نزدیک به ده درصد نیاز ایران را برطرف می کند که طبیعتا این هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کسانی هستند که بیشتر در معرض خطر قرار دارند و طبق پروتکل های جهانی واکسن اول باید به آنها تزریق شود مثل کادر درمان کشور که خودشان به تنهایی بیشتر از یک ملیون نفر هستند. بعد از آنها هم نوبت به سالمندان و بیماران در معرض خطر می رسد. بنابراین اگر طی این دو ماه باقی مانده تا دریافت واکسن، اقدام دیگری برای دریافت محموله ای دیگر نشود احتمالا ۹۰ مردم باید منتظر واکسن داخلی بمانند

 

فعلا به ایران نهایتا ۱۶ میلیون و ۸۰۰ واکسن میرسد

آیا تهیه محموله بعدی کار ساده ای است؟ نخت وزیر پاکستان در این مورد حرف جالبی زده، او گفته در حال حاضر اندازه کیک ثابت است و همه یک تکه از آن می‌خواهند. در چنین شرایطی جلو زدن و هل دادن اجتناب‌ناپذیر است. معنی حرف او را وقتی بهتر می فهمیم که بدانیم طبق قرار و مداری که تامین کننده های منابع مالی واکسن در کووکس یا همان اتحادیه جهانی تامین واکسن با هم گذاشته اند تا قبل از دریافت کشورهای تامین کننده منابع مالی کووکس کشورهای دریافت کننده کمک، بیشتر از ۲۰ درصد واکسن مورد نیازشان را دریافت نخواهند کرد یعنی در بهترین حالت ایران خواهد توانست یک محموله ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوزی دیگر وارد کند و دیگر واکسن خارجی در کار نخواهد بود مگر اینکه کشورهای تامین کننده واکسن و منابع مالی کووکس خودشان کاملا واکسینه شده باشند. اکونومیست در مورد اینکه چنین روزی کی فراخواهد رسید پیش بینی کرده که احتمالا ایران در دسته کشورهایی قرار می گیرد که تا قبل از پایان سال ۲۰۲۲ به واکسیناسیون سراسری نخواهد رسید و این تاریخ تنها در یک صورت جلو خواهد افتاد: موفقیت در ساخت واکسن داخلی. حالا بیایید تصور کنیم که واکسن داخلی هم تمام مراحل آزمایش و پیش تولید را با موفقیت پشت سر بگذارد و اوایل تابستان به تولید انبوه برسد. با این پیش فرض که نزدیک به هشت میلیون نفر که کادر درمان و بیماران خاص را شامل می شود قبلا با واکسن خارجی واکسینه شده باشند، باز هم تا رسیدن واکسن به همه ۷ ماه زمان لازم است چون به گفته مینو محرز،‌مجری آزمایش واکسن ایرانی، ایران در بهترین حالت توانایی تولید ماهانه ده میلیون واکسن را دارد. بنابراین هر اتفاقی هم که بیفتد ما تا قبل از رسیدن به اسفند ماه سال آینده به طور کامل از شر کرونا خلاص نخواهیم شد.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد