کودتای میانمار : سوچی درگیر آینده پرابهام

او که روزی یکی از تاثیر‌گذارترین رهبران دموکراسی‌خواه جهان شناخته می‌شد با دریافت جایزه صلح نوبل چراغ هدایتی برای دموکراسی شده بود .

دیری نپایید که فعالان حقوق بشر و بسیاری از جهانیان را دلسرد کرد و به خاطر کوتاهی در موضع‌گیری صریح و حمایت از اقلیت مسلمان روهینگیا، جایزه صلح از او پس گرفته شد حالا هم که قدرت سیاسی او فروریخته و با کودتای ارتش بازداشت شده.

ارتش میانمار سحرگاه دوشنبه اول فوریه (به وقت محلی) آنگ سان‌سوچی و وین مینت رییس‌جمهوری و چندین مقام بلندپایه دیگر دولت را بازداشت کرده

ارتش میانمار ساعاتی پس از این اتفاق اعلان وضعیت اظطراری کرده و به گفته شاهدان عینی اینترنت، شبکه تلفن و موبایل نیز قطع شده

براساس آخرین اخبار رهبران چندین حزب کوچ هم دستگیر شده‌اند.

 

دلیل احولات اخیر در میانمار چیست؟

حزب اتحادیه ملی دموکراسی در انتخابات ماه نوامبر با یک پیروزی چشمگیر پیروز شد اما ارتش مینمار معتقد است در انتخابات تقلب شده

و اخیرا هم بالاترین مقام ارتش نیز تهدید کرده بود که در صورت رعایت نکردن قانون اساسی آن را فسخ خواهد کرد

خانم سوچی و حزب اتحاد ملی دموکراسی که براساس نتایج رسمی انتخابات با به دست آوردن ۸۳ درصد آرا پیروز شده بودند حالا در موقعیت سیاسی متزلزلی قرار دارند.

سوچی و حزب او برای پیشبرد سیاست‌های خود محدودیت‌های بسیاری دارند زیرا نظام سیاسی این کشور زیر سلطه نظامیان است بر اساس قانون اساسی سال ۲۰۰۸ یک چهارم کرسی‌های پارلمان در اختیار نیروهای ارتش است.

آنگ سان سوچی ۷۵ ساله که در دوران دیکتاتوری نظامی‌ها ۱۵ سال در حبس خانگی بود پس از به قدرت رسیدن به دلیل سرکوب اقلیت روهینگیا و نیز انجام ندادن وعده اصلاحات دمکراتیک، در سطح بین‌المللی بسیار مورد انتقاد قرار گرفت و حالا هم در موقعیت خطرناکی است و باید دید که چه اتفاقاتی در انتظار آینده سیاسی او و کشورش میانمار است.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد