ماجرای ویزای خاص دوبی، از شایعه تا واقعیت

بیشتر از دو ماه برای مردم بسیاری از کشورها از جمله ایران، روادید امارات صادر نمی‌شد، آن هم به دلیل ترس از شروع موج جدید ابتلا به کرونا.

اما حالا خبر می‌رسد که این کشور دوباره شروع به صدور ویزا کرده؛ اما با شرایط خاص و برای افراد خاص. از طرفی سرعت واکسیناسیون در امارات و خبرهایی که درباره تزریق واکسن به توریست‌ها شنیده می‌شود، نه تنها می‌تواند خیال کسانی که می‌خواهند به این کشور سفر کنند را تا اندازه‌ای راحت کند، بلکه امارات را به مقصدی وسوسه انگیز برای سفر تبدیل می‌کند.

 

شرایط سفر به دوبی برای ایرانیان 

دوبی حالا یک مقصد وسوسه انگیز برای سفر محصوب می شود. سرعت واکسیناسیون کرونا در این کشور بسیار بالاست و تا کنون دو میلیون از جمعیت آن واکسینه شده اند اما راه سفر از ایران و برخی دیگر از کشورها به امارات از حدود دو ماه پیش بسته شده بود. حالا خبر می رسد که محدودیت های سفر به امارات برداشته شده اما با حاشیه های فراوان. چند روز پیش یکی از کاربران توییتر اسکرین شاتی از صفحه یک آژانس هواپیمایی منعکس کرد که می‌گفت امارات قرار است در روزهای کرونایی، ویزای توریستی خود را فقط به ایرانی هایی با این مشخصات بدهد زنان بالای هجده سال و مردان بالای ۵۰ سال که تاجر هم باشند.  چهار روز پیش سرکنسول ایران در امارات خبر داد که این کشور روادید برای تجار و بازارگانان و همچنین افرادی که می‌‌خواهند خانواده‌هایشان را ببرند، صادر خواهد کرد. محمد حسینی آن شب بعد از این توییت، با تعداد زیادی سوال و ابهام پای توییتش روبرو شد. به خاطر همین هم دوباره در صفحه توییتر خود نوشت که دقیقا از جزئیات ماجرا باخبر نیست و باید تا زمانی که مقامات و مسئولان مربوط در این زمینه اطلاعیه بدهند، صبر کرد. از شایعات که بگذریم، شرایط سفر به دوبی برای خیلی ها مهم است مخصوصا کسانی که مشغول فعالیت های بازرگانی هستند. خبر جدید برای آنها باز شدن ویزای توریستی و تجاری است اما انگار هنوز زود است، این خبر که وزارت امور خارجه امارات آن را اعلام کرده به دفاتر گردشگری و هواپیمایی ایران نرسیده است. از روز گذشته تماس‌های مختلف با آنها بی‌فایده بوده و اغلب می‌گویند هنوز خبری از فعالیت مجدد ویزای توریستی نبوده است. یکی از این دفاتر در خیابان سهروردی تهران می‌گوید که آنها اطلاعاتشان را از سفارت امارات دریافت می‌کنند و به محض باز شدن ویزای توریستی، از موضوع باخبر می‌شوند. به گفته او تا این لحظه نه از سفارت ایمیلی رسیده و نه حتی زمزمه‌های آن بین دفاتر هواپیمایی وجود دارد. در این بین بعضی از شرکت‌ها در دبی دست به کار شده‌اند تا راهی برای آنهایی که با ویزای توریستی همان جا مانده‌اند باز کنند؛ راهی که اگر دوباره به ایران برگردند، دوباره پشت مرز معطل گرفتن ویزای توریستی نمانند. یکی از این شرکت‌ها تبلیغ کرده که می‌تواند بعد از تمام شدن ویزای توریستی، سریع یک شرکت ثبت و به نام متقاضی کند که اقامت آنجا را بگیرند. هزینه ثبت شرکت ۲۲ هزار درهم خواهد شد که می‌شود حدودا ۱۷۵ میلیون تومان. هزینه‌های جانبی دیگری هم باید برایش پراخت. سفر به دوبی می تواند شانسی برای تزریق واکسن هم محسوب شود.  چون چند روز پیش خلیج تایمز خبر داد که حتی افرادی که دارای ویزای توریستی منقضی شده هستند توانسته اند واکسن چینی سینوفارم را دریافت کنند. تعداد آنها حدودا چهار هزار و ۲۰۰ نفر بوده است. البته عده ای می گویند با باز شدن مسیر سفر به امارات احتمالا ساز و کار ویژه ای برای تزریق واکسن در نظر گرفته خواهد شد و احتمالا این کار هزینه بالایی داشته باشد که آن را با یک سفر معمولی به دوبی کاملا متفاوت کند.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد