حذف سربازی اجباری ممکن است؟

قبل از او نیز برخی دیگر در جایگاه نماینده مجلس یا نامزد انتخابات ریاست جمهوری وعده حذف سربازی اجباری را داده بودند.

اما سوال اینست که چرا تا به حال این وعده‌ها و طرح‌ها به نتیجه نرسیده؟

آیا نظامیان با لغو سربازی اجباری مخالفند؟

هزینه‌های پنهان و پنهان سربازی اجباری چه اندازه است؟

آیا لغو سربازی اجباری ممکن است؟

هم‌اکنون ۱۲۳ کشور به هیچ عنوان سربازی اجباری نداشته و ارتش کاملا حرفه‌ای را به‌طور کامل جایگزین کرده‌اند و فقط ۱۸ کشور هستند که مدت خدمت سربازی اجباری در قانون این کشور‌ها بیش از یک‌سال است.

به نظر سربازی اجباری در دنیا منسوخ شده اما باید دید سرنوشت آن در کشور ما چه سرانجامی دارد؟

 

برخی از این دلایل مخالفت با لغو سربازی اجباری

اخیرا سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نائب رئیس دوم مجلس به نقد از سربازی اجباری پرداخته است اما او  تنها مسئولی نیست که با سربازی اجباری مخالف است، قبل از او نیز برخی دیگر در جایگاه نماینده مجلس یا نامزد انتخابات ریاست جمهوری وعده حذف سربازی اجباری را داده بودند. اما چرا تا به حال این وعده‌ها و پیشنهاد‌ها به نتیجه نرسیده است؟

به نظر نظامیان با لغو سربازی اجباری مخالفند. در نشستی که در دفتر مطالعات سیاسی در فروردین ماه سال ۹۳ برگزار شده، نظامیان به برخی از این دلایل مخالفت با لغو سربازی اجباری اشاره کرده‌اند:

۱. بخش قابل‌توجهی از نیرو‌های مسلح سربازان هستند و جایگزینی برای مدل فعلی نمی‌تواند یه یکباره صورت گیرد و باید فاز به فاز انجام شود.

۲. مسلما حذف سربازی اجباری و جایگزینی آن با سربازی حرفه‌ای بودجه کلانی را می‌طلبد که بودجه نظامی کشور را چند برابر می کند و حتی دولت و مجلس هم آمادگی چنین کاری را ندارند.

۳. حجم تهدیدات و جایگاه منحصر به فرد ایران در منطقه هم اجازه نمی‌دهد که الگو سایر کشورها در حذف سربازی را اجرا کنیم.

به نظر می‌رسد نظامیان و مسئولان نظام وظیفه نمی‌دانند که سربازی اجباری چه هزینه‌هایی دارد!

اما هزینه‌های پیدا و پنهان سربازی اجباری چه اندازه است؟

از هزینه‌های هنگفت آموزش، برنامه‌ریزی و نظارت سربازان بگذریم، یک تحقیق نشان می دهد که هزینه سرانه هر سرباز در سال ۷۸ در حدود ۲ میلیون تومان بوده، اگر این عدد را بر اساس شاخص قیمت مصرف کننده تعدیل کنیم، هزینه آشکار هر سرباز در سال ۹۸ حدودا ۴۶ میلیون تومان بوده که با احتساب اعزام سالیانه ۸۰۰ هزار سرباز به عددی نزدیک ۳۶ هزار میلیارد تومان می‌رسیم. 

آیا بهتر نیست به جای صرف این هزینه برای سربازگیری اجباری، با لغو آن و با هزینه کمتر و تعداد کمتر، نیروهای حرفه‌ای‌تری را در بخش نظامی تربیت کنیم؟ 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد