هیولای ۱ میلیون دلاری

مینوتور در ساحل دریا، نام هیولای گاو سر بهمن محصص است که در هفته اول فروردین در کنار آثار هنرمندان مهم دیگری چون پیکاسو در ساتبیز ارائه شد.

بدون شک ارائه این آثار هنرمندانمان در حراج‌های بین‌المللی بر قیمت و تقاضایشان در بازار هنر داخلی تاثیرگذار خواهد بود.

 

اثر ایرانی در حراج بین المللی

ساتبیز، در حراجی با عنوان «رنسانس مدرن: دسته‌بندی فروش متقاطع» در 5 فرودین یکی از آثار مهم بهمن محصص، یکی از هنرمندان مشهور ایرانی را درکنار آثاری از پیکاسو،‌ ادوارد مونش،‌  پل کله، ‌کاندینسکی ، دیوید هاکنی و هنرمندان  به نام دیگری به حراج گذاشت. «مینوتور در ساحل دریا» با برآورد قیمت 350 تا 450 هزار پوند با قیمت  1میلیون و هفت هزار و دویست پوند  معادل (1,391,808 دلار) به فروش رسید. مینوتر هیولای گاو سر اسطوره یونان است که این هنرمند در بیشتر آثارش از آن الهام گرفته است. به گفته اشکان باغستانی متخصص آثار خاورمیانه در حراج ساتبیز، این حراج یکی از بزرگترین فروش‌های حراج عصرگاهی این شرکت محسوب می‌شد که در آن اثری از هنرمندی ایرانی در کنار بزرگان به نام هنر مدرن اروپا در یک دسته‌بندی به عرضه شد. در این حراج 52 اثر ارائه شده بود که مبلغ کل آن معادل  96 میلیون و 860 هزار و 434 پوند شد. علاوه بر آن 2 اثر دیگر از این هنرمند در حراج « هنر قرن بیستم / خاورمیانه»‌ به زیر چکش رفت که در مجموعه با قیمت 630 هزار پوند فروخته شدند. علاوه بر بهمن محصص آثاری از  هنرمندان دیگری مانند محسن وزیری‌مقدم،‌ بهجت صدر،‌ فرشید ملکی، ‌شیرین نشاط، حسین زنده رودی،رضا درخشانی،‌‌فرهاد مشیری، ‌صادق تبریزی، منوچهر یکتایی،  رکنی حائری زاده و  شادی قدیریان در این حراج ارائه شدند. قیمت نهایی این حراج معادل 1 میلیون و 851 هزار و 318 پوند بود.

‌ حضور این هنرمندان در بازارهای جهانی تاثیر زیادی بر بازار داخلی آنان می‌گذارد. افزایش اعتبار این هنرمندان به واسطه حضور در حراج و همچنین تاثیرات ارزی چکشان بر قیمت دیگر اثارشان در سطح گالری‌ها و حراج‌ها در داخل کشور تاثیرگذار است. این افزایش قیمت در حالت عادی می‌تواند موجب کاهش تقاضای داخلی منجر شود، اما از آن‌جایی که این کالاها جنبه سرمایه‌گذاری دارند،‌ افزایش اعتبارشان برخی از مجموعه‌داران را به خرید این آثار بیش از پیش ترغیب می‌کند.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد