خرید مسکن را به تعویق بی‌اندازیم؟

نمی‌توان تاثیر احیای برجام بر اقتصاد و بازارها را نادیده گرفت ▫️با فرض احیای برجام، پیش‌بینی تحولات مسکن، برای سال جاری و سال آینده چیست؟

 

بازار مسکن متناسب با بازار ارز حرکت خواهد کرد

نمی توان تاثیر احیای برجام بر اقتصاد و بازارها را نادیده گرفت.

همانطور که ریزش ۴ هزار تومانی دلار از ابتدای سال و مشخصا در هفته های گذشته را نمی توان به عاملی غیر از مذاکرات وین مرتبط دانست.

این تاثیر را می توان به سایر بازارها هم تعمیم داد.

برخی معتقدند بعد از دلار، با احیای برجام و بازگشت به شرایط نرمال سال‌های ۹۴ و ۹۵، می‌توان امیدوار بود

که بازار مسکن هم از منظر حضور سرمایه گذاران خارجی بتواند با تقاضا روبرو شود.

با این حال برخی بر این باورند، با توجه به همبستگی دلار و مسکن، هر تغییری در قیمت دلار می تواند، بازار مسکن را هم تحت تاثیر قرار دهد.

قیمت مسکن در سال های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ رشد جهشی و سنگینی را تجربه کرد. به طوریکه جهش قیمتی دوره دو ساله اخیر بی سابقه بوده است.

با این استدلال و به استناد برخی صاحبنظران شرایط اشباع در قیمت مسکن فرا رسیده و باید منتظر ثبات قیمت مسکن باشیم.

با فرض احیای برجام، پیش‌بینی تحولات مسکن، برای سال جاری و سال آینده ، ثبات است.

البته متقاضیان خرید مسکن شاید نگران کاهش مقطعی قیمت دلار و افزایش مجدد آن باشند. با توجه به اینکه برخی کارشناسان قیمت واقعی دلار را کمی بیش از ۲۰ هزار تومان عنوان می کنند، بنابراین با فرض افزایش احتمالی و منطقی قیمت دلار بعد از انتخابات هم متقاضیان خرید مسکن نباید نگران افزایش قیمت مسکن باشند. 

بنابراین، به اعتقاد برخی از تحلیل گیران، محتمل ترین سناریو این است که بازار مسکن متناسب با بازار ارز حرکت خواهد کرد و با توجه به اینکه بازار ارز، بازاری آرام خواهد بود باید منتظر ثبات در بازار مسکن هم باشیم.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد